Jakie są największe męskie kompleksy? Sprawdź, czego wstydzą się FACECI!

Choć może ci się wydawać, że mężczyźni mają psychikę ze skały, często miewają kompleksy.
Jakie są największe męskie kompleksy? Sprawdź, czego wstydzą się FACECI!
18.09.2013

Mężczyźni też mają kompleksy, choć nie mówi się o nich tak często jak o kompleksach kobiet. Dotyczą one różnych kwestii – wyglądu, pozycji zawodowej, umiejętności seksualnych, statusu materialnego. Bywa, że kompleksy utrudniają mężczyźnie normalne funkcjonowanie, a nawet uniemożliwiają stworzenie związku z kobietą. Czym panowie przejmują się najbardziej?

Kompleks poniżej pasa

Mężczyźni, tak samo jak kobiety, zwracają uwagę na swój wygląd. Najczęściej martwią się wielkością penisa, wzrostem czy ilością mięśni. Ta pierwsza kwestia jest chyba jednym z najbardziej znanych męskich kompleksów, który może mieć źródło w dzieciństwie – chłopcy od najmłodszych lat przyglądają się miejscom intymnym swoim oraz kolegów i porównują ich wielkość. Bywa, że ci, którzy nie mogą poszczycić się dorodnym przyrodzeniem, są wyszydzani przez rówieśników. Mężczyzna, który zmaga się z tym kompleksem od najmłodszych lat, gdy dorośnie, może mieć zahamowania w sferze seksualnej. Boi się, że nie sprawdzi się w łóżku i nie sprawi kobiecie przyjemnością, a dla wielu mężczyzn zadowolenie partnerki jest często miarą ich męskości. Nie trafiają wtedy do nich argumenty, że rozmiar nie ma znaczenia.

faceci

Jak Napoleon

Częsty jest również kompleks zbyt niskiego wzrostu. `Mam 175 cm i wydaje mi się, że to za mało. Szczerze mówiąc bardzo mnie to martwi` – pisze jedne z forumowiczów. Nieprzypadkowo mówi się nawet o kompleksie albo syndromie Napoleona, który słynął z niewysokiego wzrostu. Zdaniem specjalistów niscy mężczyźni mają małe poczucie własnej wartości, które w jakiś sposób próbują sobie wynagrodzić, np. poprzez agresję. Każda porażka jest dla nich dotkliwie bolesna i często odbierają ją osobiście. W badaniach przeprowadzonych przez magazyn `Journal of Personality and Individual Differences` zarówno kobiety, jak i mężczyźni odpowiedzieli, że kobieta powinna być niższa od mężczyzny. Eksperci twierdzą, że wysoki wzrost kojarzy się nam z poczuciem bezpieczeństwa.

A co z ilością mięśni?

Okazuje się, że mężczyznom coraz bardziej przeszkadza, gdy nie mają ciała jak Channing Tatum czy Ryan Gosling. Jeden z internautów pisze: `Panowie, przyznam się, że prawie w ogóle nie mam mięśni, choć jestem szczupły i sporo biegam. Zaczęło mi to ostatnio przeszkadzać. Uważam, że facet powinien mieć mięśnie, bo wygląda wtedy na wysportowanego, zdrowego, bardziej męskiego. Ćwiczę już w domu z ciężarkami i mam nadzieję, że efekty będą`. Z ankiety przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii wynika na przykład, że mocne, wyrzeźbione mięśnie brzucha – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn – budzą największe pożądanie u płci przeciwnej. Mężczyźni, którzy wzięli udział w badaniu, przyznali, że wśród sportowców najładniejszą sylwetkę mają lekkoatleci, kolarze i pływacy.

Liczą się pieniądze

Częstym kompleksem mężczyzn jest niedostateczna zasobność i niska pozycja społeczna. Niektórzy mężczyźni są nawet zdania, że nie zdobędą żadnej kobiety, bo – w ich mniemaniu – nie zarabiają dużych pieniędzy i nie zajmują wysokich stanowisk. W psychologii mówi się o kompleksie Damoklesa, który polega na zazdroszczeniu innym sukcesów oraz szczęścia, połączone z idealizowaniem warunków ich życia, przy jednoczesnym poczuciu niesprawiedliwości i niezadowolenia. Dzieje się tak, ponieważ w mniemaniu mężczyzn to ich pieniądze, pozycja zawodowa i społeczna świadczą o męskości. Gdy któraś z tych rzeczy szwankuje, mają często niską samoocenę i brak im pewności siebie. Mężczyzna czuje się lepiej, kiedy ma pieniądze, poważanie i szacunek otoczenia.

Ich małe i duże sprawy

Mężczyźni mają jeszcze więcej kompleksów. Jedni martwią się, że ważą za dużo albo że mają słabą cerę, inni tym, że nie dorównują ojcu w swoich dokonaniach – nazywa się to kompleksem Prometeusza; chodzi o postawę mężczyzn polegającą na dążeniu do uzyskania przewagi nad własnym ojcem w zakresie wiedzy, osiągnięć, powodzenia u kobiet, majętności, pozycji społecznej itp. Bywa, że mężczyźni mają kompleksy z powodu swojego poczucia humoru (każdy chciałby być duszą towarzystwa i sypać dowcipami jak z rękawa). Niektórym wydaje się również, że zawsze powinni mieć ochotę na seks i za każdym razem stawać na wysokości zadania. Są też tacy, którym sen z powiek spędza… zbyt słabe, ich zdaniem, owłosienie, np. klatki piersiowej.

Co zrobić, jeśli twój partner ma kompleksy?

- Doceniaj jego drobne osiągnięcia i starania. Mężczyźni lubią być podziwiani i adorowani. Tym sposobem poprawisz jego samoocenę.

- Jeśli mężczyzna chce porozmawiać z tobą o swoich kompleksach, problemach, obawach, nie zbywaj go, przekonana, że przesadza. Dla mężczyzn poczucie zrozumienia przez bliską osobę jest bardzo ważne.

- Od czasu do czasu pochwal partnera, powiedz mu spontaniczny komplement. To podniesie jego poczucie własnej wartości.

- Nie żartuj na temat źródła jego kompleksu, nawet jeśli wydaje ci się, że to jedynie głupstewko. Mężczyzna może wziąć to do siebie i jego kompleksy jedynie się pogłębią. Wielu z nich nie ma w takich kwestiach poczucia humoru.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.04.2019 09:26
Nie sądziłem, że znajdzie się kiedykolwiek lekarz, który zajmie się moimi męskimi kompleksami. Nie chce tutaj rozpisywać się odnośnie do nich, nie po to tutaj pisze. Chcę polecić doktora Bergiera, biegłego w fachu specjalistę! Opowiedziałem mu o moich problemach, rozterkach, wahaniach i odpowiednio zaradził sytuacji! Takich profesjonalistów to z lupą szukać. Można go znaleźć w klinice Unicardia w Krakowie- każdy mężczyzna, który ma jakiekolwiek „problemy” powinien się z nim skonsultować. 100% kwalifikacje, rzetelność i dyskrecja.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.09.2018 14:31
Mój kompleks to moja przerażająca chudość mam 41 lat a ważę 54 kilo a żyję z kobietą i jej synkiem który ma 16 lat i od kilku lat ćwiczy na siłowni i na każdym kroku pokazuje swoją przewagę fizyczną
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.07.2018 15:18
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.03.2018 09:48
Kompleks to jak facet jest chudy tak jak ja 64 kilo 180 cm a kobieta umięśniona , silniejsza fizycznie i pokazująca to na każdym kroku. Np. siłowanie się na rękę pezy znajomych, napinanie bicepsów pod moim nosem na każdym kroku itd
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.09.2013 19:26
moj za to nie ma zadnych kompleksow. uwaza sie za najmadrzejszego. to, ze sie zle ubiera tego nie widzi, bo twierdzi, ze dobrze wyglada. pf co ja z nim robie? dziewczyny czy myslicie , ze faceta da sie zmienic? ja probuje 2 lata i nie wychodzi mi to. wciaz mysli, ze jest najmadrzejszy i nie widzi nic zlego w swoim wygladzie. zostawilam go juz dwa razy i byly gadki: ok zmienie sie, ty jestes madrzejsza, dla milosci do ciebie zrobie wszystko i tak jest moze tydzien, a pozniej znowu to samo:/ co zrobic zeby go zmienic ? jest to w ogole mozliwe??
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie