Czy istnieje partner idealny?

Szukamy odpowiedzi na pytanie, jaki byłby idealny partner i kogo wybierają Polki.
Czy istnieje partner idealny?
09.09.2013

Psychologie ewolucyjni od lat zastanawiają się, jaki powinien być idealny partner dla kobiety – i idealna partnerka dla mężczyzny. Choć każda z nas kieruje się innymi kryteriami, gdy szuka partnera na stałe, specjaliści wyodrębnili kilka cech, które ich zdaniem są istotne przy jego wyborze. O tym, jaki byłby partner idealny, pisze psycholog David M. Buss w książce `Ewolucja pożądania`.

Wysoki status

Jednym z głównych kryteriów, na które zwraca uwagę Buss, jest pozycja społeczna mężczyzny. Zdaniem eksperta partner idealny to taki, który może zapewnić kobiecie dostatek i poczucie bezpieczeństwa. Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że kobiety wyżej niż mężczyźni cenią takie zalety, jak pozycja społeczna, prestiż, status, władza, klasa społeczna itp. `Pożądanie mężczyzn o wysokiej pozycji społecznej nie ogranicza się oczywiście ani do Amerykanek, ani do mieszkanek krajów kapitalistycznych` – zauważa David M. Buss. Z wysoką pozycją społeczną wiąże się bowiem dostatek, nic więc dziwnego, że u partnera idealnego taka cecha jest bardzo pożądana. Zapewnia to bowiem życie na wysokim poziomie nie tylko kobiecie, ale także jej dzieciom.

przystojniak

Nie chcemy lenia

Na kolejnym miejscu, jeśli chodzi o cechy partnera idealnego, zdaniem psychologów ewolucyjnych znajdują się ambicja i pracowitość – pośrednio związane z wysoką pozycją społeczną. `Pracowitość jest skutecznym sposobem powiększenia zasobów i podwyższenia pozycji społecznej. Kobiety zdają sobie z tego sprawę, wolą bowiem mężczyzn pracowitych` – twierdzi Buss. Kobieta jest nawet w stanie rozstać się z mężczyzną, który traci pracę, wykazuje brak ambicji zawodowych i który jest leniwy. Ambicja i pracowitość zapewniają kobiecie stabilizację i pewność, która kojarzy się nam z idealnym związkiem. Takiej odpowiedzi udzieliły kobiety z krajów całego świata, zarówno bogatszych, jak i mniej zamożnych.

Szukamy stabilności

Na nic jednak wysoka pozycja mężczyzny czy jego zasoby, jeśli nie będzie on stały w uczuciach – a to liczy się dla nas równie mocno. Ta cecha gwarantuje stabilność związku. Tymczasem mężczyźni niestali i niezrównoważeni uczuciowo nie zapewniają kobiecie poczucia bezpieczeństwa. Chodzi tutaj bowiem nie tylko o stałość pojmowaną jako darzenie uczuciem jednej partnerki, ale także o stabilność i dojrzałość emocjonalną. Zdaniem Bussa kobiety nie tolerują mężczyzn, którzy zamartwiają się czymś, na co i tak nie można nic poradzić i tych, którzy boją się pracy, wykonywania zadań itp. Takie zachowania sygnalizują zawodność partnera.

Liczy się odpowiedzialność

W partnerze idealnym szukamy właśnie niezawodności, czyli odpowiedzialności. `Ludzie, na których nie sposób polegać, mogą stać się dla swoich partnerów źródłem poważnych kłopotów` – uważa David M. Buss, który twierdzi, że niezawodność oznacza harmonię w związku. Taki mężczyzna jest przewidywalny (w pozytywnym sensie) i potrafi zapewnić to, czego trzeba, pomimo niesprzyjających okoliczności. Na partnerze, który zawodzi kobietę i jest nieodpowiedzialny, nie można polegać. Rodzi to stres i konflikt w związku, których, co oczywiste, każda z nas chciałaby uniknąć. Odpowiedzialność rozumiana jest szeroko – jako dotrzymywanie słowa, wywiązywanie się z obowiązków, wspieranie partnerki czy zapewnianie jej dostatniego życia.

Inteligencja jest bardzo ważna

David M. Buss nie kryje, że partner idealny musi być też inteligentny. `Inteligencja mężczyzny sygnalizuje wiele potencjalnych korzyści, włącznie z dużymi umiejętnościami rodzicielskimi, znajomością kultury, umiejętnością przekonywania innych i wywierania na nich wpływu. Oznacza też umiejętność przewidywania możliwych niebezpieczeństw i rozwiązywania pojawiających się problemów` – uważa psycholog. Ludzie inteligentniejsi potrafią patrzeć na różne sprawy z szerszej perspektywy i z odmiennych punktów widzenia. Częściej wydają trafne osądy, potrafią lepiej przekazywać jasne komunikaty, lepiej radzą sobie z nowymi problemami i rozsądniej zarządzają własnymi zasobami. Życie z mężczyzną inteligentnym jest dla kobiety łatwiejsze.

Partner jak ojciec

Są jeszcze inne cechy, które zdaniem psychologów ewolucyjnych, powinien mieć partner idealny. To m.in. dopasowanie z partnerką, dobra kondycja i zdrowie, miłość i zaangażowanie, a nawet odpowiednia różnica wieku – według Bussa z psychologicznego punktu widzenia lepiej, gdy mężczyzna jest starszy. Kiedy jednak szukamy partnera idealnego, liczą się także takie kwestie jak poczucie humoru, pasje, szacunek do kobiet, stopień zażyłości z rodziną, priorytety w życiu. Angielska badaczka dr Lynda Boothroyd zaobserwowała natomiast, że coraz więcej kobiet podświadomie szuka mężczyzn podobnych do ich… ojców. Zdaniem specjalistki wyobrażenie o tym, jaki powinien być nasz partner, budujemy na podstawie wyglądu ojca oraz kontaktów, jakie go z nami łączą.

Oddanie, troska, samodzielność

A kogo szukają Polki? Z różnych badań wynika, że bardziej od pieniędzy czy wysokiej pozycji społecznej liczą się dla nas takie kwestie jak zaangażowanie w związek, pracowitość i samodzielność, oddanie partnerce. Chcemy czuć się kochane, akceptowane i doceniane. Na nic zasobność partnera, jeśli nie będzie on poświęcał czasu i uwagi związkowi, wspierał nas czy zapewniał nam bezpieczeństwa. Polki na partnerów szukają sobie mężczyzn czułych i opiekuńczych – takich, którzy nie wstydzą się mówić o uczuciach i ich okazywać. Liczy się dla nas także to, by dzielić z partnerem zainteresowania. Nie dla nas związek, w których dwie osoby, choć są razem, żyją osobno, nie mają wspólnych pasji i tematów do rozmów.

Ideał – istnieje?

Wracamy zatem do kluczowego pytania: czy partner idealny istnieje? Raczej nie, bo trudno szukać osób perfekcyjnych, pozbawionych wad, wiadomo jednak, jakie cechy liczą się bardziej od innych. Wszystkie one – wysoka pozycja społeczna, pracowitość, odpowiedzialność, stałość w uczuciach, inteligencja, szacunek do kobiety, opiekuńczość – zapewniają kobiecie spokojne życie w udanym, harmonijnym, dojrzałym związku. Psychologie ewolucyjni chcą bowiem zwrócić uwagę, jakie kwestie liczą się najbardziej, gdy w grę wchodzi stworzenie stałej relacji. Nie oznacza to, że kobiety mają szukać partnerów, którzy wykazują jedynie te cechy. Chodzi raczej o to, by w wyborze partnera uznać je za priorytetowe.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (36)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.09.2013 15:48
A ja mam motto: twój brak perfekcji jest tym co mnie kręci! I taki jest mój facet- pełen wad i niedoskonałości, lekko nieobliczalny, wybuchowy, pełen temperamentu, a czasami rozczulający. I za tą najlepszą wersję jego samego go kocham, bo sama nie jestem idealna i dzięki temu świat jest ciekawszy!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.09.2013 11:17
Tak, myślałam że istnieje przez 8 lat w sobotę ślub, a ten na kawalerskim był w klubie gogo a mnie powiedział całkowicie inna wersję - wszyscy ch**e i złamasy.
zobacz odpowiedzi (5)
Anonimmmo (Ocena: 5) 09.09.2013 22:28
ideał to pojecie względne i temat rzeka. amen
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.09.2013 22:02
ideałów nie ma...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.09.2013 20:05
Tak, ten ze zdjęcia
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie