Wakacje to czas największego popytu na awaryjną antykoncepcję! (Też brałaś już pigułkę 72h „po”?)

W czasie urlopu najczęściej dochodzi do stosunków seksualnych bez zabezpieczenia.
Wakacje to czas największego popytu na awaryjną antykoncepcję! (Też brałaś już pigułkę 72h „po”?)
17.08.2013

WAKACJE PEŁNE UNIESIEŃ

Lato to czas, kiedy poznajemy nowych ludzi, mamy więcej czasu, by rozwinąć znajomości. To sezon zabawy, przygód, impulsywnych decyzji. Podczas letniego wypoczynku mamy więcej możliwości, by oddać się miłosnym uniesieniom i częściej dochodzi do seksualnych zbliżeń. Zdarza się, że są to stosunki spontaniczne lub z nowopoznanymi osobami. Na podjęcie takich zachowań mają wpływ czynniki, takie jak m.in.: nowe miejsce, atmosfera, alkohol, towarzystwo. Wszyscy jednak chcieliby mieć tylko miłe wspomnienia z wakacji. Z powodu nieodpowiedzialnych zachowań i niedostatecznej wiedzy bywa jednak różnie.

SEKS BEZ RYZYKA

Najlepszym rozwiązaniem, by uchronić się przed ciążą lub chorobami przenoszonymi drogą płciową jest odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie się. Nawet jeśli nie planujemy współżycia, warto znać dostępne metody antykoncepcji oraz formy ich stosowania.

Seks nie będzie przyjemny, jeśli będziemy obciążeni poczuciem ryzyka. Jeśli nie planujemy ciąży i chcemy uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, powinniśmy pomyśleć o antykoncepcji – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik.

Najczęściej stosowanymi metodami antykoncepcji są, oprócz stosunku przerywanego błędnie uważanego za antykoncepcję: prezerwatywa i pigułka antykoncepcyjna. W sytuacjach, kiedy dojdzie do niezabezpieczonego stosunku lub np. pęknie prezerwatywa można zastosować pigułkę „po”, zwaną antykoncepcją awaryjną.

sex

PIGUŁKA „PO” – JAK TO DZIAŁA?

Pigułka „po” do 72 godzin (nazywana inaczej: antykoncepcją postkoitalną, tabletką po stosunku, pogotowiem awaryjnym, antykoncepcją doraźną) działa na zasadzie blokowania owulacji, czyli procesu uwalniania dojrzałej komórki jajowej i niedopuszczeniu do zapłodnienia.

Pigułka „po” zawiera jednorazową dawkę hormonów kilkakrotnie większą od tej obecnej w pojedynczej tabletce antykoncepcyjnej Stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza chroni przed nieplanowaną ciążą. Na przyjęcie pigułki „po” mamy 72 godziny, tymczasem od stosunku do momentu, kiedy dochodzi do ciąży, czyli zagnieżdżenia się komórki jajowej w ścianie macicy, może minąć nawet ponad tydzień – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik.

WAŻNY JEST CZAS

Warto pomyśleć o dobrze dobranej antykoncepcji, jednak jeśli dojdzie do niezabezpieczonego stosunku, należy działać jak najszybciej. Tabletkę „po” należy zażyć w ciągu 72 lub 120 godzin (w zależności od preparatu) po niezabezpieczonym stosunku. Im szybciej pigułka zostanie przyjęta, tym większa jest jej skuteczność. W Polsce antykoncepcja postkoitalna dostępna jest na receptę.

Odpowiedzialne życie seksualne to nie tylko świadomość własnej seksualności, ale także wiedza na temat potencjalnych konsekwencji współżycia i zagrożeń związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego warto rozsądnie przeżyć ekscytujące wakacyjne chwile.

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.08.2013 15:13
kiedys miałam, holernie droga:d ale dobrze że jest :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2013 00:59
Nie ogarniam, uprawiam seks regularnie od 9 lat i nigdy w życiu nie miałam wpadki, tematyka pigułek po jest mi całkowicie obca. Nigdy nie pękła gumka, nigdy się nie zsunęła, nigdy o niej nie zapomnieliśmy. Więc się jednak jakoś da.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2013 13:13
A wiecie czy taką pigułkę może przepisać lekarz pierwszego kontaktu czy tylko ginekolog ? Bo przecież czasami nie da się dostać nawet prywatnie do ginekologa tego samego dnia.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2013 08:39
brałam jeden jedyny raz, bo pękła nam gumka (od tej pory koniec z unimilami), ale obyło się bez żadnych skutków ubocznych. od tamtej pory mega uważamy. a powodem było prawdopodobnie to, że nie byłam wystarczająco nawilżona, więc nie ma się co pchać na siłę ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2013 08:25
moja przyjaciółka wzięła. wycięli jej macicę, bo dostała od tego gó.wna krwotoku... nie polecam tego środka, bo to wysadza wszystkie hormony w powietrze i wbrew temu co mówią jest niebezpieczne.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo