7 zachowań SAMCA ALFA

Jeśli on jest arogancki, bywa agresywny i zawsze chce dominować, uważaj – masz do czynienia z samcem alfa. Lepiej trzymaj się od niego z daleka.
7 zachowań SAMCA ALFA
10.03.2013

Kate Ludeman i Eddie Erlandson w książce poświęconej osobnikom alfa tłumaczą, wśród zwierząt stadnych są oni dominujący, zajmują najwyższą pozycję społeczną i pełnią rolę przywódcy. Określenie „alfa” pochodzi od pierwszej litery alfabetu greckiego i nawiązuje do pierwszeństwa w grupie. W zoologii przypisywane jest to osobnikowi dominującemu, przewodzącemu. Podobnie traktowane jest w socjologii; to osoba dążąca do osiągnięcia roli lidera w płaszczyźnie socjalnej lub zawodowej. Samcem alfa może okazać się twój partner, brat, ojciec, kolega, szef. Uważaj tylko, aby nie pomylić tego ze źle rozumianą męskością.

Jest pewny siebie do granic przyzwoitości

Samiec alfa doskonale zna swoją wartość. Tyle że bardzo często jego pewność siebie graniczy z przechwałkami na swój temat. To mężczyzna nierzadko zarozumiały i zadufany w sobie. Rozpoznasz go po wyjątkowo wysokim mniemaniu o sobie, czasem nawet niestosownym do faktycznych osiągnięć i umiejętności mężczyzny. Samiec alfa uwielbia popisywać się swoimi mocnymi stronami i często porównuje się do innych, choć zawsze w tych porównaniach wypada lepiej. To nie wszystko. Taki mężczyzna będzie uważał się za mądrzejszego, bardziej doświadczonego i zdolniejszego od kobiety. Swoją uszczypliwością albo pozornie niewinnym żartem będzie próbował jej pokazać, że ostatnie słowo należy do niego. Nigdy nie przyzna się do błędu, a sukcesy partnerki będzie deprecjonował.

Może bywać agresywny

Kate Ludeman i Eddie Erlandson wymieniają agresję jako jedną z dominujących cech osobnika alfa. Tłumaczą, że to osoba, która uwielbia współzawodnictwo i jest zdeterminowana, aby wygrać. Często przyświeca jej hasło „po trupach do celu”. Ten mężczyzna nie jest w stanie kontrolować swojej agresji i uważa, że należy mu się wszystko, czego tylko zapragnie. Z takim facetem spotykała się Daria. „Był ciągle nabuzowany, jakby naładowany testosteronem. Wybuchał z byle powodu, nie kontrolował swoich odruchów. Kiedyś zrobił awanturę kelnerce, bo jego zdaniem porcja była za mała. A potem mówił mi, że każdy prawdziwy facet zachowałby się tak samo. Rzuciłam go po trzech miesiącach”.

Podąża swoją ścieżką

Ponieważ osobnik alfa ma dominujące cechy charakteru i chce zawsze przewodzić w grupie, nie podporządkuje się nigdy i nikomu. Samiec alfa chodzi wyłącznie swoimi ścieżkami, nie słucha żadnych rad i wskazówek. Wie, czego pragnie od życia i dąży do realizacji swoich celów. A już najbardziej nie znosi opinii innych ludzi, kiedy mówią mu, jak powinien żyć. Pamiętaj – samiec alfa to dominator. Nie będzie dobrym partnerem, ponieważ nigdy nie dostosuje się do ciebie. Gdy stworzycie związek, będziesz miała wrażenie, że wciąż żyjecie osobno, a pójście na kompromis okaże się w tym układzie niemożliwe. Samiec alfa jest egoistą nastawionym na realizację swoich planów. A od partnerki oczekuje uległości.

Musisz się za niego wstydzić

Osobnik alfa przejawia dominujące cechy charakteru praktycznie na każdym kroku. Taki ma styl bycia, że poniża obcych ludzi (kelnerki, ekspedientki, a nawet fachowców z różnych dziedzin, kwestionując ich wiedzę). Krzyczy na innych w miejscach publicznych, potrafi wyżyć się nawet na tobie, gdy zrobisz coś nie po jego myśli. Zwraca ci uwagę na każdym kroku, zupełnie, jakby uważał cię za gorszą od siebie. Przeżyła to jedna z forumowiczek. „Nigdy, przenigdy więcej samca alfa! Mój eks zawsze znalazł powód, aby zwrócić komuś uwagę czy pokłócić się z kimś na zakupach. A najbardziej uwielbiał poniżać mnie wśród naszych wspólnych znajomych. To najgorszy typ faceta, jaki znam” – podkreśla.

Często krytykuje innych

Czy spotkałaś kiedyś mężczyznę, który nieustannie krytykował i obrażał innych? Każdemu potrafił „przypiąć łatę”? Gdy coś poszło nie tak, nigdy nie widział winy w sobie, a winowajców szukał wokół siebie? To niewątpliwie samiec alfa, od którego powinnaś trzymać się z daleka. Osobnik alfa nigdy nie przyzna się do błędu. Ale każdego umie skrytykować. Na innych zrzuca odpowiedzialność za swoje pomyłki. W swoim mniemaniu uchodzi za osobę kryształową, która się nie myli. Uważaj. Kate Ludeman i Eddie Erlandson zwracają uwagę, że krytykowanie innych to jedna z głównych cech osobnika alfa. Nie będziesz w stanie długo wytrzymać u boku takiej osoby – nieważne, czy to twój partner, szef czy ojciec. Prędzej usłyszysz, że to z tobą jest coś nie w porządku i że musisz się zmienić.

Szczęście innych go nie cieszy

Dominujące cechy charakteru osobnika alfa sprawiają, że nie potrafi się on zrelaksować i wydaje się być wiecznie spięty. Inna sprawa, że wszelkie sytuacje sprzyjające odpoczynkowi przy osobniku alfa przestają być przyjemne. Przykład? Zrobiłaś kolację i planowałaś, że miło spędzicie razem czas, ale usłyszałaś kilka „wspaniałych” wskazówek, jak powinnaś była przygotować ten posiłek. Pojechaliście na wycieczkę z dziećmi, ale on ciągle je pouczał i strofował, co popsuło atmosferę wyjazdu. Radość innych ludzi nie cieszy takiego mężczyzny. Samiec alfa swoją bezkompromisową postawą, przemądrzałością i skłonnością do krytyki potrafi zabić szczęście praktycznie w każdym.

Traktuje cię jak gorszą od siebie

„Mój były facet miał niesamowitą umiejętność sprawiania, że ciągle czułam się gorsza od niego. Odzywał się do mnie jak do nierozwiniętego dziecka. Wiecznie powtarzał, że wszystkim musi zajmować się sam. Kiedy coś się zepsuło albo o czymś zapomniał, zaczynał na mnie krzyczeć. Przez pół roku, gdy byliśmy razem, moje poczucie własnej wartości spadło do zera” – wspomina Olga. Samiec alfa jak nikt potrafi sprowadzić innych do parteru. Swoją partnerkę traktuje jak niemądre dziecko, bez prawa głosu. Pracownicę ma za niedostatecznie wykwalifikowaną. Córki również nie traktuje zbyt poważnie. Jest tylko jedna metoda, aby uwolnić się od wpływu osobnika alfa – po prostu się do niego nie zbliżać.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (59)

Ocena: 4.42 / 5
RS (Ocena: 1) 22.08.2018 22:41
Pani chyba nie ma pojęcia co to jest samiec alfa. Dużo lepiej opisane tutaj: http://www.eioba.pl/a/2u79/20-cech-samca-alfa-czyli-jak-stac-sie-najbardziej-pozadanym-facetem
odpowiedz
TolekB (Ocena: 1) 21.05.2018 11:25
To są marksitowskie, feministyczne bzdury kompletnie nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Samiec alfa to przewodnik stada. Czy stado pójdzie za kimś takim jak opisujecie? Puknijcie się zamiast pisać te powielane lewackie głupoty.
zobacz odpowiedzi (1)
migawka (Ocena: 2) 16.05.2018 09:42
Moim zdaniem opis nietrafiony. Samiec alfa jest autentycznie pewny siebie, a skoro jest pewny siebie to nie krzyczy na innych i jest generalnie wyluzowany w życiu. Potrafi być łagodny i wyrozumiały względem ludzi. Narzuca innym swoje zdanie poprzez wewnętrzną pewność siebie i autentyczną znajomość tematu. Wydaje mi się, że artykuł przedstawia osobę, która pretenduje do bycia samcem alfa, ale daleko mu do niego.
odpowiedz
D. (Ocena: 1) 06.06.2017 10:36
Ok, trudni faceci. Ale też: - dynamiczni i kreatywni, rozwiązują problemy - dobry seks - ciągle coś się dzieje; szukają przygód (z tobą) i doznań - nie siedzą w fotelu przed telewizorem tylko wyciągają na przygody - osiągają sukcesy, więc nie musisz się jako jego partnerka bać o to, że umrzecie z głodu - dbają o siebie; to raczej nie są Janusze w 9 miesiącu ciąży I wiele innych. Inaczej mówiąc; ok, alfa jest trudny, ale przynajmniej nie nudny.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.01.2017 06:50
Autorka pomyliła osobowość ,border line, z samcem alfa to zupełnie co innego .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo