Uwaga, to może skończyć się ROZWODEM! (Na szczycie listy m.in. mieszkanie z teściami - co jeszcze?)

W dniu ślubu zakładamy, że to na całe życie, a potem stajemy się sobie obcy i małżeństwo się kończy. Dlaczego?
Uwaga, to może skończyć się ROZWODEM! (Na szczycie listy m.in. mieszkanie z teściami - co jeszcze?)
04.03.2013

Analizując dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny, trudno o optymizm. Liczba rozwodów w Polsce stale rośnie, przybywa również unieważnionych małżeństw kościelnych. Każdego roku rozpada się kilkadziesiąt tysięcy formalnych związków – znaczącą grupę rozwodników stanowią ludzie młodzi, którzy nie skończyli jeszcze 24 lat. Ale na rozwód decydują się również małżeństwa z wieloletnim stażem.

Dlaczego tak wiele związków nie wytrzymuje próby czasu?

Zdrada

Niewierność wystawia na próbę każdy związek, szczególnie małżeński. I choć mężczyźni zwykle zdradzają dla samego seksu, a kobiety dla uczucia, to powód zdrady najczęściej jest ten sam: nieporozumienia i brak czułości ze strony partnera. W Polsce już 25 proc. rozwodzących się par jako przyczynę rozstania podaje właśnie niedochowanie wierności ze strony małżonka.

Niedopasowanie seksualne

Kiedy jedno z partnerów ma duży apetyt na seks, a drugie wręcz przeciwnie, nie wróży to na przyszłość nic dobrego. Od niedopasowania seksualnego do zupełnego braku relacji intymnych jest bowiem tylko jeden krok – osoba z większymi potrzebami prędzej czy później pocieszy się w ramionach kogoś, kto będzie potrafił ją zaspokoić.

Niezgodność charakterów

Termin ten jest tak nieprecyzyjny, że można nim określić właściwie wszystko: odmienne poglądy religijne, polityczne, różne temperamenty seksualne, itp. Być może dlatego niezgodność charakterów to obecnie najczęściej wymieniany przez rozwodzących się Polaków powód – wskazuje go już co trzecia para!

Mieszkanie z teściami

Zakochani pobierają się, a potem przeprowadzają do pięknego białego domku z ogródkiem, gdzie żyją długo i szczęśliwie… Niestety, taki scenariusz możliwy jest najczęściej tylko w filmach. Rzeczywistość, zwłaszcza w naszym kraju, wygląda zupełnie inaczej. Młode małżeństwa gnieżdżą się zazwyczaj w wynajmowanych, ciasnych klitkach lub pomieszkują kątem u rodziców. Niestety, teściowie, którzy znajdują się na wyciągnięcie ręki i na każdym kroku wtrącają do codziennych spraw, mogą przyczynić się do rozwodu szybciej, niż mogłoby się wydawać.

Związek na odległość

Częste wyjazdy służbowe, delegacje, czy też przeprowadzka jednego z partnerów do innego kraju w celach zarobkowych na pewno nie umocnią związku. Wręcz przeciwnie – długa rozłąka może prowokować do rozwodu i znalezienia sobie drugiej połówki.

Przemoc i nałogi

Nadużywanie alkoholu zwykle prowadzi do agresji ze strony uzależnionego partnera, braku zaangażowania w sprawy rodzinne i wielu innych problemów. Bywa, że małżonkowie są ze sobą wiele lat, a nie potrafią się rozstać, mimo że jeden z partnerów jest w nałogu. Specjaliści nazywają to współuzależnieniem. Nadużywanie alkoholu może pojawić się w trakcie trwania małżeństwa (np. jako reakcja na problemy finansowe, zdrowotne itp.), często jest to jednak ciężar wnoszony do związku, a z początku bagatelizowany. Kobieta lub mężczyzna świadomie wiążą się z uzależnionym partnerem, licząc, że ten się zmieni.

Najczęstsze przyczyny rozwodów powinny być wskazówką dla par, które chcą umocnić swoje małżeństwo. Rozstanie i rozwód nie następują bowiem nagle – stają się raczej efektem narastających przez lata problemów, nieporozumień i konfliktów. Pamiętajmy zatem, że związek wymaga obopólnego zaangażowania, oddania i pracy nad relacją. Wtedy będziemy mieli gwarancję, że przetrwa długie lata.

Komentarze (74)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.11.2015 22:47
Ode mnie odszedł po 4 latach. Na pożegnanie powiedział jedynie że jestem wspaniałą kobietą, ale nie możemy być razem. Ale ja nie wyobrazałam sobie życie bez niego. Powiedziałam sobie ze albo on albo żaden. Próbowałam wszystkiego, aż natrafiłam na stronę z rytuałami urok-milosny.pl. Nie zastanawiałam się długo i zamówiłam rytuał na jego powrót. Czekałam, aż w końcu odezwał się do mnie że nie może beze mnie żyć i musimy być razem. To najszczęśliwszy dzień w moim życiu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.03.2013 19:23
Moi Rodzice są małżeństwem od ponad 25 lat i przez większość czasu żyją na odległość. Jest im ciężko, ale bardzo się kochają i nie wyobrażają sobie życia bez siebie nawzajem. Ja bym tak nie umiała, dlatego tym bardziej ich podziwiam...
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 04.03.2013 20:48
Walnijcie po słowie na strone!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 04.03.2013 18:35
to że najczęściej jest używana niezgodność charakterów w pozwach to nic nowego gdyż tak najłatwiej zakończyć sprawę bez większego ingerowania i mówienia o sprawach prywatnych
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.03.2013 18:04
100 % rozwodów zaczęło się ślubem. to coś musi oznaczać!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo