Kobieta bez mężczyzny - gorsza?

Niektórzy twierdzą, że każda kobieta do pełni szczęścia potrzebuje mężczyzny. Ile jest w tym prawdy?
Kobieta bez mężczyzny - gorsza?
07.12.2012

Co łączy Kate Hudson, Vanessę Hudgens i Taylor Swift? Wszystkie na pewnym etapie swojego życia przyznały, że lubią być singielkami. „Z wielką radością wykorzystuję tę chwilę. Czuję się teraz taka szczęśliwa i mam tyle rzeczy do zrobienia. Nie potrzebuję koniecznie chłopaka” – powiedziała w jednym z wywiadów gwiazdka Disneya Vanessa Hudgens. Z kolei jej starsza koleżanka po fachu Kate Hudson stwierdziła, że „bycie samą to nowe doświadczenie, dzięki któremu można popatrzeć na wszystko z innej perspektywy”.

singielka

Stara panna i dziwaczka

Nasze babki wmawiały nam, że miejsce kobiety jest u boku mężczyzny. A dokładniej: w jego cieniu. Napisana w 1980 roku i wykonywana przez znaną polską artystkę Alicję Majewską piosenka „Jeszcze się tam żagiel bieli” potwierdzała niejako rolę kobiety w społeczeństwie. Wokalistka śpiewała wtedy: „Bo męska rzecz być daleko, a kobieca – wiernie czekać, aż zrodzi się pod powieką inna łza, radości łza. Męska rzecz – dognać w biegu i uśmierzyć grzywy fal... Nasza rzecz – stać na brzegu, stać i wierzyć, i patrzeć w dal...”. Uważano wtedy bowiem, że kobieta powinna być dla mężczyzny podporą, wsparciem, prawą ręką. Nie trzeba było mówić głośno, że kobieta powinna się mężczyźnie podporządkować, aby wszyscy i tak o tym wiedzieli. Samotna kobieta nie miała łatwego życia.

Taki światopogląd dominował zresztą przez wiele stuleci, a w małych miejscowościach pokutuje do dzisiaj. „Moja babcia mieszka na wsi. Pamiętam, gdy kiedyś opowiadała mi o miejscowej dziewczynie, którą wszyscy wytykali palcami, bo nie uganiała się za chłopakami, a wolała iść na studia i pracować. Miała raptem 25 lat, a cała wieś spisała ją na straty. Dla wszystkich była nie tylko starą panną, ale również dziwaczką. To było parę lat temu, ale jestem pewna, że wiele się w tej kwestii nie zmieniło” – opowiada Marta. Często to samotne matki przekonują, że ich córki powinny mieć u swojego boku partnera, bo same sobie nie poradzą.

singielka

Jest dobrze

Jednak przekonanie, że kobieta bez mężczyzny jest gorsza czy słabsza, to mit i stereotyp, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy kobiety świetnie sobie radzą solo. Z badań wynika, że współczesnym singielkom żyje się całkiem nieźle. Mają pracę, plany, uporządkowane życie, potencjał i masę perspektyw. Prawie co trzecia kobieta, która nie ma partnera, zapewnia, że bycie singielką jest o wiele ciekawsze niż tkwienie w związku. Badania CBOS dowiodły natomiast, że wiele singielek zarabia więcej niż średnia krajowa. Poza tym samo słowo „singiel” nie budzi już negatywnych skojarzeń, a często bywa nawet powodem do dumy.

Co na ten temat sądzą kobiety? „Moi znajomi i rodzina uważają, że to jakieś dziwne nie chcieć mieć chłopaka w tym wieku, a mam 21 lat. Miałam dwa poważne związki, w które za bardzo się zaangażowałam, i teraz czuję, że po prostu nie potrzebuję mieć faceta. Bez nich jest mi lepiej. Nie mam żadnych problemów, sama sobie świetnie daję radę i jest mi tak dobrze. Faceci, z którymi byłam, i tak nie zapewniali mi bezpieczeństwa, a komplementy słyszę od innych” – wyznaje jedna z internautek. I nie jest jedyna. W sieci aż huczy od wpisów kobiet, które śmiało deklarują, że nie potrzebują mężczyzny do szczęścia.

singielka

Niezrozumiała presja

Kobiety, które oczekują od związku czegoś więcej niż tylko fizycznej obecności, zapewniają, że świadomie nie wiążą się z mężczyznami. „Nie mam nic przeciwko związkom i nie jestem żadną feministką. Będę z kimś, jeśli uznam, że związek zaoferuje mi więcej niż bycie singielką. Póki co nie mam partnera i czuję się z tym bardzo dobrze. Nie rozumiem presji kobiet, które za wszelką cenę chcą mieć chłopaka. Kobieta nie potrzebuje mężczyzny, aby być szczęśliwą” – przekonuje 28-letnia Olga. Aktorka Anna Mucha w programie „Najsztub słucha” powiedziała ostatnio: „Mężczyźni nie są mi potrzebni do wymiany żarówki. Jestem gotowa do stwierdzenia, że nie są mi potrzebni do spełnienia seksualnego”.

Zresztą, o krok dalej poszła Jennifer Aniston, która wyznała nawet, że „kobieta nie potrzebuje mężczyzny, żeby mieć dziecko”. W jednym z wywiadów aktorka powiedziała, że „czasy się zmieniły i niesamowitym jest to, że mamy teraz tyle różnych możliwości. W czasach naszych rodziców nie mogłaś mieć dziecka, jeśli zbyt długo z tym zwlekałaś”. Zdaniem Aniston dziecko nie musi być wychowywane przez oboje rodziców, aby było szczęśliwe. Aktorka coraz częściej mówi w wywiadach o zakładaniu rodziny i posiadaniu dzieci przez samotne kobiety.

singielka

Życie w naszych rękach

A co na ten temat mają do powiedzenia mężczyźni? Okazuje się, że w tym temacie stają się coraz bardziej liberalni. „Jeśli kobieta nie chce być w związku, to OK, ma do tego prawo. Nikt jej do niczego nie zmusza. Nie wydaje mi się, żeby posiadanie faceta było jakąś koniecznością. To jak zmusić wszystkich facetów, aby nagle się ustatkowali” – wyznaje Marek. Podobnego zdania jest internauta Karol. „Wśród moich koleżanek jest sporo singielek i nie wyglądają na załamane tym, że nie mają facetów. Świetnie się bawią i nie kryją po kątach. To już nie te czasy, gdy samotną kobietę wytykało się palcami. Mnie to nie przeszkadza”. Nieprawdziwe jest również przekonanie, że kobiety stworzone są do miłości i wierności. Badania naukowe seksuologów i biologów dowiodły, że skłonność do posiadania wielu kochanków jest zakotwiczona w naszych genach. A to oznacza, że kobiety, tak samo jak mężczyźni, lubią przelotne znajomości oparte na cielesnym kontakcie, pozbawione uczuć i zaangażowania. Z tego z kolei płynie wniosek, że naszym przeznaczeniem nie jest wcale bierne czekanie na księcia z bajki, bo możemy być szczęśliwe, biorąc życie w swoje ręce. I robiąc z nim, co tylko chcemy – nawet w pojedynkę.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (83)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.11.2015 22:57
Ode mnie odszedł po 4 latach. Na pożegnanie powiedział jedynie że jestem wspaniałą kobietą, ale nie możemy być razem. Ale ja nie wyobrazałam sobie życie bez niego. Powiedziałam sobie ze albo on albo żaden. Próbowałam wszystkiego, aż natrafiłam na stronę z rytuałami urok-milosny.pl. Nie zastanawiałam się długo i zamówiłam rytuał na jego powrót. Czekałam, aż w końcu odezwał się do mnie że nie może beze mnie żyć i musimy być razem. To najszczęśliwszy dzień w moim życiu.
odpowiedz
juliett (Ocena: 5) 31.12.2012 17:19
no pewnie juz sie rozpedzam i zaczynam wierzyc,ze bez faceta jestem mniej wartosciowa... a niby od kiedy to-czy oni sa wyznacznikiem mojej wartosci itp nie sadze... napisze wrecz wiecej bez faceta czuje sie bardziej wolna i niezalezna i napisze jeszcze wiecej mimo,ze jestem w ciazy sie tak czuje:)... mam kumpla,z ktorym mieszkam i,ktory wie,ze po za przyjaznia nic nie bedzie,bo rzecz jasna nie jest ojcem dziecka i do tego sam szuka innej dziewczyny
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2012 17:34
Kobieta bez mężczyzny jest nie czystym powietrzem , a mężczyzna bez kobiety jest toksyczny.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.12.2012 20:37
Ja od miesiąca jestem singielką i cieszę się niesamowicie... związek z niewłaściwą osobą to stres, nerwy, smutek i nic więcej :D teraz mam czas dla siebie, jestem na diecie, cieszę się z każdego dnia i otworzyłam się na ludzi ^^ same +! ale nie twierdzę, że związek jest zły, trzeba tylko trafić na odpowiednią osobę. Może kiedyś też mi się uda... :) buziaki
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.12.2012 19:11
Większość wychodzi z założenia, że muszę mieć faceta, dziecko , rodzinę bla bla bla. Nie każdy tego oczekuje tak od razu lub w ogóle. Nie jest to koniecznością .
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie