4 zasady zdrowej kłótni: Jak się sprzeczać?

Wyrażanie negatywnych uczuć nie jest niczym złym, pod warunkiem, że robi się to właściwie.
4 zasady zdrowej kłótni: Jak się sprzeczać?
12.11.2012

Kłótnie są nieodłącznym elementem każdego związku. Nie oznacza to jednak, że regularnie muszą się kończyć łzami, krzykiem i obrażaniem drugiej osoby. Jeżeli nauczymy się sprzeczać z partnerem we właściwy sposób, zyskamy na tym nie tylko my, ale również nasza relacja z chłopakiem.

Oto 4 zasady zdrowej kłótni!

kłótnia

PO PIERWSZE: Słuchajcie się nawzajem

Nawet jeżeli negatywne emocje sięgają zenitu i jedyne, na co miałabyś ochotę w trakcie sprzeczki, to zamknięcie się z hukiem w drugim pokoju, spróbuj wysłuchać na spokojnie argumentów partnera. Kiedy litania jego skarg i zażaleń dobiegnie końca, powiedz: „Ok., znam już twój punkt widzenia na tę sytuację. Teraz ty wysłuchaj tego, co ja o tym myślę”, a potem rzeczowo przedstaw mu swoje racje. Pamiętaj, żeby nie przerywać chłopakowi w pół zdania, a jeśli zdarzy się to jemu – poprosić, żeby nie wchodził ci w słowo i pozwolił dokończyć wywód. Obopólny szacunek i słuchanie siebie nawzajem to absolutna podstawa zdrowej sprzeczki.

kłótnia

PO DRUGIE: Nie krzycz

Kobiety zazwyczaj mają tendencję do podnoszenia głosu w trakcie kłótni z facetem. Krzykiem niczego jednak nie zdziałasz. Wręcz przeciwnie – dasz partnerowi pretekst do tego, by również zaczął się do ciebie odnosić tonem o kilka tonów za wysokim, niż by wypadało. Zamiast podnosić głos, zachowaj więc stoicki spokój. Policz w myślach od 1 do 5, a kiedy to nie pomoże, wyjaśnij partnerowi, że potrzebujesz kilku minut samotności, by ukoić nerwy. W czasie takiej krótkiej przerwy nie tylko się uspokoisz, ale także na spokojnie przemyślisz to, co chciałabyś powiedzieć swojemu chłopakowi.

kłótnia

PO TRZECIE: Nie obrażaj

Zaciekłej kłótni nierzadko towarzyszą wyzwiska. Czasami powiedzenie partnerowi, że jest idiotą lub kretynem przynosi chwilową ulgę, jednak potem następuje istny Armagedon. Facet się obraża, zaczyna obrzucać cię inwektywami i od słowa do słowa coraz bardziej zbliżacie się do zerwania. Czy całe to zamieszanie jest tego warte? Nie, dlatego za każdym razem, gdy będziesz miała ochotę obrzucić chłopaka obelgami, ugryź się w język. Jemu poradź to samo.

kłótnia

PO CZWARTE: Naucz się przepraszać

Przyznanie się do błędu nie jest rzeczą łatwą, jednak jeżeli kłótnia pójdzie z twojej winy o krok za daleko, nie bój się powiedzieć „przepraszam”. To magiczne słowo potrafi przełamać nawet najtwardsze lody. Twój facet również powinien o tym pamiętać, dlatego jasno mu komunikuj, że czujesz się urażona i oczekujesz jego przeprosin. Ten, kto zawinił, powinien umieć jako pierwszy wyciągnąć rękę na zgodę. Gdy sobie uświadomicie, że kłótnia ma być rozwiązaniem konfliktu, a nie jego zaostrzeniem, wówczas osiągniecie sukces.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Jak zdobyć chłopaka w tydzień?

Po siedmiu dniach on będzie Twój!

5 związkowych błędów, które popełniasz (To one są przyczyną miłosnych zawodów!)

W twoim życiu uczuciowym ciągle coś się zaczyna i kończy – zaczynasz nawet myśleć, że nigdy nie trafisz na właściwego mężczyznę. Gdzie szukać przyczyny?

Komentarze (25)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.11.2012 22:28
dupa jasiu pierdzi stasiu :) ps
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2012 21:40
Mój facet natomiast zawsze uważa, że mimo wszystko co zrobi wina jest po mojej stronie. Jak coś skomentuje to źle, jak nie skomentuje to natomiast ja się czuje źle, przecież komentuje się rzeczy które się nie podobają... Najgorsze jest to że on uwielbia wjeżdżać na uczucia, manipuluje moimi uczuciami żeby osiągnąć cel... I najbardziej bolesne nie jest kiedy faceci krzyczą, trzaskają drzwiami tylko są obojętni, mój jest spokojny i całkowicie obojętny i to boli najbardziej.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2012 18:35
moj facet bardzo czesto podnosi glos podczas klotni.. kiedy " po" wspominam mu o tym i mowie zeby tego wiecej nie robil, on tluamczy sie,ze jest nerwowy,ze go wytracam z rownowagi i on po prostu tak reaguje.. :(
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2012 14:40
Wszystko ok ale przepraszać to ja nie potrafię.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2012 12:41
U nas dochodzi niekiedy do rekoczynow z mojej strony... A pozniej sex ;D
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo