Analizujemy wiodące MOTYWY ROZWODÓW: Zdrada, rodzina, pieniądze, seks, co jeszcze?

W dniu ślubu zakładamy, że to na całe życie, a potem stajemy się sobie obcy i małżeństwo się kończy. Dlaczego? Oto najczęstsze przyczyny rozwodów.
Analizujemy wiodące MOTYWY ROZWODÓW: Zdrada, rodzina, pieniądze, seks, co jeszcze?
05.11.2012

Analizując dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny, trudno o optymizm. Liczba rozwodów w Polsce stale rośnie, przybywa również unieważnionych małżeństw kościelnych. Każdego roku rozpada się kilkadziesiąt tysięcy formalnych związków – znaczącą grupę rozwodników stanowią ludzie młodzi, którzy nie skończyli jeszcze 24 lat. Ale na rozwód decydują się również małżeństwa z wieloletnim stażem. Dlaczego tak wiele związków nie wytrzymuje próby czasu?

Niezgodność charakterów

To najczęściej wymieniany przez rozwodzących się Polaków powód – wskazuje go co trzecia para. Niezgodność charakterów oznacza, że małżonkowie uznają, iż nie są w stanie się ze sobą porozumieć. W takim przypadku nie orzeka się o winie. Właśnie z takiego powodu rozwiedli się rodzice 23-letniej Klaudii. „Rozstali się, gdy miałam 15 lat. Wtedy nie mogłam się z tym pogodzić, teraz widzę jednak, że stali się sobie zupełnie obcy, wciąż podnosili na siebie głos, nie mogli dogadać się w najprostszych sprawach. Zwykle to ja musiałam ich prosić, aby się ze sobą pogodzili” – opowiada. Niezgodność charakterów często bywa jednak czubkiem góry lodowej i skrótowym określeniem problemów, które miały miejsce w małżeństwie.

zmysłowa

Niedochowanie wierności

W Polsce co czwarte rozwodzące się małżeństwo jako przyczynę zakończenia związku podaje zdradę jednego z partnerów. Niedochowanie wierności wystawia na próbę każdy związek, szczególnie małżeński. I choć mężczyźni zwykle zdradzają dla samego seksu, a kobiety dla uczucia, to powód najczęściej pojawia się ten sam – emocjonalna pustka w związku. Udowodniono, że w ramiona innych popychają nas problemy partnerskie. Jeśli małżonkowie tylko się kłócą, poświęcają sobie zbyt mało czasu, są dla siebie nieczuli i nie angażują się w związek, ryzyko zdrady wyraźnie wzrasta. Bardzo często niewierność jednego z małżonków jest tylko przypieczętowaniem narastających konfliktów i nieporozumień.

Nadużywanie alkoholu

Bardzo częsta przyczyna rozwodów. Nadużywanie alkoholu zwykle prowadzi do agresji ze strony uzależnionego partnera, braku zaangażowania w sprawy rodzinne i wielu innych problemów. Bywa, że małżonkowie są ze sobą wiele lat, a nie potrafią się rozstać, mimo że jeden z partnerów jest w nałogu. Specjaliści nazywają to współuzależnieniem. Nadużywanie alkoholu może pojawić się w trakcie trwania małżeństwa (np. jako reakcja na problemy finansowe, zdrowotne itp.), często jest to jednak ciężar wnoszony do związku, a z początku bagatelizowany. Kobieta lub mężczyzna świadomie wiążą się z uzależnionym partnerem, licząc, że ten się zmieni.

zmysłowa

Nieporozumienia na tle finansowym

Podobno, gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze – również w małżeństwie. Okazuje się, że problemy z zarządzeniem domowym budżetem, a także sporne kwestie dotyczące kredytów, zarobków czy oszczędności są częstą przyczyną rozwodów w Polsce. Nieporozumienie na tle finansowym może również oznaczać, że to kobieta musi pracować za dwoje i utrzymywać dom, a jej partner nie ma pracy, pomysłu na życie i… umywa ręce od odpowiedzialności. Szczególnie w dobie kryzysu kwestie finansowe są testem dla małżeństwa.

Naganny stosunek do członków rodziny

Około 6 proc. rozwodników podaje taki powód rozpadu związku. Pisze o tym jedna z internautek. „Mój tata był pracowity i zasadniczy, ale nie miał podejścia do ludzi. Nigdy mnie nie pochwalił, zawsze uważał, że stać mnie na więcej. Do mamy miał o wszystko pretensje, z mojego brata był wiecznie niezadowolony. W dzieciństwie często nas bił. Wiele razy przez niego płakaliśmy. Mama od niego odeszła, gdy skończyłam 18 lat” – wyznaje. Naganny stosunek do członków rodziny nie musi się nawet wiązać z przemocą, ale ze znęcaniem psychicznym. Bywa to znacznie bardziej wyniszczające niż inne powody rozpadu małżeństw.

zmysłowa

Inne przyczyny

Rozwodzący się Polacy wskazują jeszcze inne przyczyny – m.in. dłuższą nieobecność jednego z partnerów, trudności mieszkaniowe, niedopasowanie seksualne czy różnice światopoglądowe. Zdarza się, że w małżeństwo ingerują teściowie, co zwykle zaostrza konflikt między kobietą i mężczyzną, zwłaszcza jeśli są świeżo po ślubie. Duża liczba rozwodów wśród młodych osób świadczy natomiast o tym, że wiele decyzji o zawarciu małżeństwa podejmowanych jest pochopnie. Takie związki zwykle szybko się rozpadają, bo nieprzygotowani do założenia rodziny partnerzy nie są w stanie udźwignąć ciężaru związanego z odpowiedzialnością.

Jak umocnić związek?

Najczęstsze przyczyny rozwodów są wskazówką dla par, które chcą umocnić swoje małżeństwo. Związek wymaga obopólnego zaangażowania, oddania i pracy nad relacją. „Rozstanie i rozwód nigdy nie następują nagle. Osoby, które doświadczyły tego zdarzenia, często mówią, że rozwód spowodował w ich życiu co najmniej dwuletni bałagan” – pisze psycholog kliniczny Kuba Jabłoński w książce „Rozwód? Jak go przeżyć”. To zatem potwierdza tezę, że do rozwodu dochodzi w efekcie narastających przez lata problemów, nieporozumień i konfliktów. Pamiętajmy jednak, że decyzja o zakończeniu związku powinna być ostatecznością. „Rozwód to dręcząca i przytłaczająca w swym natężeniu dwoistość przekonań, uczuć i zachowań. Rozwód to niekończące się wątpliwości, to gniew, bunt, zranienia, podsumowania, refleksje, nadzieje, oczekiwania. Mam wrażenie, że decydując się na rozwód, wpadamy z jednej trudności – z tego, co dzieje się w małżeństwie, w drugą, często nawet większą – w to, co dzieje się w czasie rozwodu” – dodaje Jabłoński.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Weekendowy rozwód - szybkie rozwiązanie dla znudzonych małżonków! (Świat zwariował?)

Rozwieść możemy się już dosłownie od ręki.

REPORTAŻ: 20-letnie rozwódki

Rozwodzimy się coraz wcześniej.

Polecane wideo

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
Jagoda (Ocena: 5) 06.12.2015 19:57
Spotkanie z psychologiem jest dobrym sposobem, aby rozpoznać jak zachowania jednej osoby w związku wpływają na drugą. Polecam świetnych specjalistów w PsychoMedic w Warszawie na ul. Laciego 19 (tel. 22 299 11 22) i w centrum Warszawy na ul. Filtrowej 62 (22 253 88 88).
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.11.2012 17:10
hej mam problem - pomóżcie! jestem dosyć ładna i zadbana, moja mama od małego wpajała mi, iż najważniejsze to "nie znacie czasu i godziny", więc zawsze byłam gotowa na potencjalną randkę, wiedziałam o depilacji, o odpowiedniej diecie, chodziłam do fryzjera i kosmetyczki, a przy tym uczyłam się bardzo dobrze i pracowałam na swoje wydatki. wracając do problemu - kazdy chłopak, z jakim się umawiam, proponuje mi seks i gdy odmówie na pierwszym bądź drugim spotkaniu, wyzywa mnie od lesbijek i zrywa kontakt. proszę powiedzcie co mam robic, aby chlopak chcial dluzej poczekac z seksem? nie jestem taka latwa i nie wiem jak znalezc faceta na stale? marze o rodzinie o milosci... gdy widze male dzieci to az coś mnie w dolku sciska i zaczynam przegladac sklepy z zabawkami... proszę o rady jak powstrzymac faceta od szybkiego seksu, a zatrzymac na dluzej?
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 06.11.2012 10:29
Zanim zaczniemy planować ślub, najlepiej jest ze sobą zamieszkać. Wtedy mamy obraz tego jak bedziemy funkcjonować po ślubie, ludzie trzeba kogoś poznać od każdej strony zanim zdecydujemy sie z nim związać na cale zycie :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.11.2012 00:26
Ja nie chcę rozwodów..dlatego nie chcę ślubu...boję się przeżyć tą piękną chwilę i miec ją w głowie do końca życia jak mój partner ma mnie kiedyś skrzywdzić i ma się to zakończyć własnie tak...nie ufam ludziom .Zawiodłam się własnie na najbliższym mi człowieku. Straszne uczucie. Nie chce nigdy więcej tego przeżyć. Nie pozbieram się po prostu.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2012 23:15
Mój chłopak jest ateistą, jednak chce ślubu kościelnego. Znowu mi się nasuwa myśl- co powie rodzina? Sama będę modlić się przed wieczerzą wigilijną? Nie będziemy chodzić do Kościoła razem?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie