Casual dating, czyli bez zobowiązań

Jednorazowe randki to przygody bez zobowiązań.
Casual dating, czyli bez zobowiązań
27.02.2012

Wyniki międzynarodowego badania przeprowadzonego przez Trend Research, Institute for Market and Communication Research GmbH w Hamburgu mówią, że 49 proc. mężczyzn i 36 proc. kobiet ma za sobą seksualne doświadczenia z nieznajomymi. Więcej niż co trzecia kobieta i co trzeci mężczyzna umawiało się na randkę przez internet. Ale co ciekawe, 27 proc. randek, które z założenia miały być bez zobowiązań, przerodziło się w stały związek. Nie wszyscy są jednak gotowi stworzyć stałą relację. Rozwiązaniem jest casual dating, który gwarantuje zaspokojenie seksualnych potrzeb. To spotkanie na jedną noc. Bez zobowiązań i obietnic.

Metoda prób i błędów

W dzisiejszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, mamy szansę na to, aby spełnienie zawodowe szło w parze z udanym i satysfakcjonującym życiem erotycznym. Rozwój społeczny oraz większa świadomość psychoseksualna spławiły, że śmielej artykułujemy swoje potrzeby. Szukamy, próbujemy, błądzimy – wszystko po to, aby doświadczyć miłosnego spełnienia. W ostatnim czasie Polacy stali się bardzo rozwiąźli. Dlatego casual dating, czyli relacje bez zobowiązań osób o podobnych poglądach dotyczących partnerstwa i seksualności to zjawisko powszechne w większości kultur europejskich. Z badań wynika, że osoby umawiające się na randki bez zobowiązań mogą realizować z partnerami swoje zmysłowe marzenia, szanując się przy tym nawzajem i wspólnie odkrywając uroki erotycznych uniesień. A seks bez zobowiązań może przyczynić się do osiągnięcia dojrzałości i zdrowia seksualnego przez osobę cieszącą się pełnym i bogatym życiem erotycznym.

para

Z badań wynika, że 33 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn ma to już za sobą. Biorąc pod uwagę fakt, że respondenci pochodzą z wielu różnych grup wiekowych i środowisk, to liczba bardzo wysoka. Co więcej, ponad 36 proc. ankietowanych zadeklarowało, że wchodziło na strony randkowe, aby umówić się na spotkanie bez zobowiązań lub poflirtować, a także, by prowadzić erotyczne rozmowy. Seksrandkami w sieci częściej interesowali się mężczyźni (44 proc.) niż kobiety (22 proc.).

Za i przeciw

Casual Dating odpowiada na zapotrzebowanie nowoczesnego społeczeństwa przebojowych, wykształconych, wiedzących czego chcą osób, które bez zbędnego wstydu potrafią wyrażać swoje potrzeby i realizować fantazje. To również nowy trend w tradycyjnej do tej pory kulturze Polaków. – Taki układ ma i plusy i minusy. Plusy są tylko krótkookresowe: zaspokajasz potrzebę bycia z kimś blisko fizycznie. Minusy niestety mogą być poważne: zaangażujesz się emocjonalnie i w przypadku braku jego większego zainteresowania w kwestii stworzenia z tobą związku, możesz bardzo ucierpieć. Rozważ wszystkie za i przeciw – radzi 25-letnia internautka z Krakowa. Sama umawiała się na randki bez zobowiązań i, jak twierdzi, nie wyszło jej to na dobre. – Na początku było tylko pożądanie i emocjonujące spotkania. Z czasem zaczęło mi zależeć na innym rodzaju znajomości, chciałam, żebyśmy byli razem. Pewnego dnia poinformował mnie, że nie będziemy się już spotykać, ponieważ on czuje się nie w porządku do dziewczyny, którą dopiero co poznał – wyznaje internautka.

para

To nie film

Ale zdania są podzielone. Karolina z Krakowa zaczęła spotykać się z kolegą, po tym, jak rozstała się ze swoim ówczesnym partnerem, a on – z dziewczyną. Choć spędzali razem dużo czasu, nie planowali seksu. Aż wylądowali w łóżku. – Rano dotarło do nas co zrobiliśmy. Wyjaśniliśmy sobie, że tak naprawdę na stworzenie związku nie ma najmniejszych szans, bo jesteśmy zbyt różni. Ale seks był naprawdę w porządku. Bo skoro byliśmy sami, to nikogo nie krzywdziliśmy. Mało tego, dopingowaliśmy się nawet w spotkaniach randkowych. To był bardzo fajny czas i wspominam go z uśmiechem – opowiada Karolina. Wnioski? Taki układ może być korzystny i dawać dużo satysfakcji, wymaga jednak sporo ostrożności, bo bardzo szybko można się zaangażować. – To nie film typu „Sex Story”, w którym para najpierw uprawia ze sobą niezobowiązujący seks, a potem się w sobie zakochuje. W życiu bywa inaczej. Zawsze któraś ze stron wychodzi z takiego układu bardziej pokrzywdzona – podsumowuje internautka na kobiecym forum dyskusyjnym.

O tym, co wybrać: randkowanie bez zobowiązań czy stały związek, przeczytasz w oddzielnym artykule.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Stały czy wolny związek?

Zagłosuj w naszej sondzie!

Jak zachować swobodę w związku?

Czy uczucie, które łączy dwie osoby, nierzadko nacechowane zazdrością i chęcią posiadania, może mieć coś wspólnego z wolnością?

para

Wszystko dozwolone

– Wzrastająca popularność casual dating stanowi odbicie zmieniających się postaw wobec kwestii seksualności – twierdzi seksuolog Pierre Cahen. – Badanie wskazuje stopień, w jakim zmienia się podejście ludzi do seksualności, również w kwestii moralnej. W dziedzinie seksualności, tak długo jak wszystkie praktyki są dobrowolne i istnieje wzajemny szacunek, dozwolone jest wszystko – dodaje specjalista. Pamiętajmy, że zdrowie seksualne opiera się również na elastyczności i wolności od uprzedzeń – kwitnie w atmosferze tolerancji i akceptacji, w której ludzie mogą zgłębiać granice wyobraźni i spełniać swoje fantazje. Nasze seksualne samopoczucie może poprawić już nawet przelotny flirt. To w końcu jedna z najprzyjemniejszych form interakcji między kobietą a mężczyzną. Flirt bazuje na grze niedomówień. Niekiedy łączy ludzi w pary na jedną noc, a niekiedy – na całe życie. Więcej o flirtowaniu i etapach randek piszemy w osobnym tekście. Właśnie flirt jest podstawą casual dating – tworzy podwaliny relacji, która potem rozwija się swoim tempem.

Za sprawą internetu

Jakie są główne zalety casual dating? Przede wszystkim spotkania bez zobowiązań sprawiają, że ludzie zachowują się w sposób naturalny, są bardziej zrelaksowani i swobodni. To z kolei sprawia, że często ich spotkania mogą prowadzić do… stałego związku. Jak mówią badania, prawie u 1/3 ankietowanych beztroskie przygody przerodziły się w głębokie uczucie. A w 27 proc. przypadków spotkanie, które miało być bez zobowiązań, zaowocowało związkiem. Dzisiaj koronne znaczenie w przypadku umawiania się na randki typu casual dating ma internet. To właśnie tutaj kobiety i mężczyźni umawiają się ze sobą na beztroskie spotkania.

Komentarze (14)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.02.2012 18:55
To naprawdę nie jest to samo, każdy z nas wie, ze seks z miłości to niemal mistyczne przeżycie, wszystko inne to tylko zwyczajna robota, nawet jeśli jest przyjemna. NIgdy więcej.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.02.2012 18:05
JAPAN - SKLEP . PL POLECAM DZIEWCZYNY!! modne ciuszki super jakosci za grosze ;))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2012 18:37
taka prawda ze wiekszosc ludzi tak robi ale trzeba tez troche sie szanowac ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2012 08:43
Pamiętajmy, że zdrowie seksualne opiera się również na elastyczności i wolności od uprzedzeń. Tzn ja jestem niezdrowa seksualnie bo jedne rzeczy lubię drugich nie lubię a powinnam lubić i robićwszystko?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2012 15:43
wkurza mnie promocja tego typu "eventów". Sama nie należę do grona dziewic, ale nie w tym rzecz! Dlaczego robicie z sexu, rozrywkę w stylu jazda na rolkach, czyli każdy z każdym i gdzie chce!? Wydaje mi się, że nasze społeczeństwo nie może dostawać przyzwolenia na takie sprawy. Seks to jest zabawa, ale z kimś do kogo coś czujemy, nie bądźmy zwierzętami. Ok rozumiem, że zdarza się jakaś głupota itp, ale nie rozumiem promowania "another night, different men". Osobiście seks mogłabym uprawiać non stop, ale nie wyobrażam sobie powiedzieć za rok: super, przeleciało mnie 365 facetów. Papilot mega minus
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo