IMPREZA ROZWODOWA - wszystko o tym, jak należy uczcić rozpad nieudanego małżeństwa

Huczna zabawa z okazji rozstania? To już nie fanaberia, a nowa świecka tradycja, której przyklaskuje coraz więcej osób.
IMPREZA ROZWODOWA - wszystko o tym, jak należy uczcić rozpad nieudanego małżeństwa
23.01.2012

Są osoby, które potrafią zarobić na wszystkim – nawet na rozwodzie. I to niemałe pieniądze. Coraz większą popularność zyskują imprezy organizowane z okazji rozpadu małżeństwa, o ile taką sytuację w ogóle można nazwać „okazją”. Imprezy rozwodowe przybyły do nas ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsze divorce parties to doskonały i dochodowy biznes. Amerykanka Jill Alexander postanowiła założyć firmę „The Divorcée Sale”, bo – jak tłumaczy na swojej stronie internetowej – chciała wyjść z potrzebą do swoich przyjaciół, ponownie singli, którzy musieli rozprawić się ze swoim dotychczasowym życiem. Czyli nieudanym małżeństwem. – Po prostu byłam przekonana, że mi się uda. Rozwody zdarzają się teraz bardzo często i ludzie chcą zrzucić bagaż przykrych doświadczeń. Moim celem jest zamieniać to, co negatywne w pozytywne – powiedziała w jednym z wywiadów Jill Alexander. Ma rację co do tego, że rozwody są coraz częstsze: można już nawet rozwieść się w… jeden weekend.

Panna z odzysku

Przedsiębiorcza Amerykanka jest wręcz zdania, że taka impreza może być niczym katharsis. I dodaje, że zabawy organizowane po rozpadzie małżeństwa przyjmą się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Najwyraźniej wiedziała, co mówi, bo imprezy rozwodowe dotarły już do Polski. Firm organizujących takie ceremonie przybywa. A pomysły na uczczenie rozwodu bywają niekiedy wręcz szalone. „Zakończenie związku oznacza ponowne przywitanie panieńskiego lub kawalerskiego stylu życia, a tym samym daje nam wolność, radość i nadzieję na wielką miłość. Nie tylko zadbamy o oprawę artystyczną, ale również możemy zorganizować imprezę od A do Z. Tak, aby na twojej głowie było tylko zaprosić przyjaciół i dobrze się bawić” – to oferta grupy chippendales Boys Boudoir.

rozwód

Obrączki w szampanie

Taniec roznegliżowanych mężczyzn to tylko jeden z wielu pomysłów na imprezę rozwodową. Są firmy, które oferują m.in. składanie przysięgi antymałżeńskiej, niszczenie aktu ślubu czy konkursy tematyczne typu „Jak podzielić majątek?”. Jedna z lubelskich restauracji w ramach imprezy rozwodowej oferuje również topienie obrączek w szampanie czy podpisanie certyfikatu udanego pożycia porozwodowego. Jeśli mamy ochotę, rozwód możemy uczcić kolacją składającą się z gorących dań i zimnych przystawek, ciast i owoców. Na zakończenie imprezy może pojawić się kilkupiętrowy tort ze „skłóconymi” figurkami (albo odważniej – z wbitym na sztorc nożem). Nie ma również problemu, aby organizator zapewnił nam dodatkową atrakcję w postaci czekoladowej fontanny – zupełnie jak na weselu. A dobrą zabawę na zdjęciach uwieczni profesjonalny fotograf.

Balsam dla duszy?

Wiemy już, że można i to w iście weselnym style. Pytanie tylko, czy warto. – Byłam na imprezie rozwodowej i było zabawnie. Uważam, że każda okazja jest dobra, aby się spotkać w zaprzyjaźnionym gronie. To lepsze niż samotne wieczory pełne łez, żalu i wyrzutów sumienia, spędzone z butelką wina – opowiada Basia na jednym z forów dyskusyjnych. Z kolei Weronika, choć w imprezie rozwodowej nie brała jeszcze udziału, uważa ten pomysł za trafiony. – Taka impreza może zadziałać jako balsam dla duszy i pozwolić nabrać dystansu. Autosugestia i otucha ze strony znajomych są ważne Ale na pewno złym pomysłem byłoby zrobienie takiej imprezy jako niespodzianki dla osoby, która się rozwodzi – uważa Weronika. Wśród najpopularniejszych prezentów ofiarowanych z okazji imprezy rozwodowej są m.in. gadżety erotyczne, alkohol czy coś seksownego, np. bielizna.

rozwód

Papiery rozwodowe jak CV

Nie brakuje jednak osób, które do pomysłu zorganizowania imprezy rozwodowej podchodzą sceptycznie. „Divorce party to kompletna bzdura, zagłuszanie własnego sumienia lub głosu, który mówi, że coś w swoim życiu zepsuliśmy. Jak można się cieszyć, że się źle wybrało? Może prościej się rozwieść młodym, którzy teraz zanoszą papiery rozwodowe do sądu jakby nieśli swoje CV. Rozwód to nie powód do dumy, śpiewania piosenek i ostentacyjnego rwania na strzępy tekstu przysięgi małżeńskiej. Rozwód może być ulgą, ale przeżywaną w ciszy serca” – twierdzi blogerka Violinka. Z kolei internautka Emilia ujmuje to tak: „Im większa głupota, tym bardziej promowana. Rozwodnicy to tak naprawdę ludzie przegrani, ponieśli porażkę bez względu na przyczyny. Nieważne, kto zawinił, a kto nie – robienie imprezy z powodu rozwodu to tak, jakby świętować wypadek, przegraną Polaków na Euro lub każdą inną porażkę. Chore i nienormalne”.

Zabawa u celebrytów

Imprezę rozwodową urządziła słynna brytyjska modelka Karen Elson i jej ówczesny mąż, muzyk Jack White. Swoim bliskim rozesłali oni zaproszenia na specjalną imprezę i podczas zabawy ogłosili koniec swojego sześcioletniego związku. Dodatkowymi atrakcjami dla gości były tańce, wspólne zdjęcia czy drinki. W oświadczeniu do mediów Karen Elson napisała: „Nadal jesteśmy dobrymi, zaufanymi przyjaciółmi i wspólnie będziemy wychowywać nasze cudowne dzieci Scarlett i Henry\'ego Lee. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy dzielić wspólnie ten czas i nadal będziemy zarówno razem jak i osobno obserwować dorastanie naszych pociech. Na cześć tego wspólnego czasu urządzamy imprezę rozwodową. Chcemy uczcić naszą przeszłość i przyszłość oraz potwierdzić naszą przyjaźń w Nashville z przyjaciółmi i rodziną”. Warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych zorganizowanie hucznej imprezy rozwodowej kosztuje niewiele mniej niż wystawne wesele.

Pierwsze polskie targi rozwodowe odbyły się w 2008 roku we Wrocławiu. Do dyspozycji gości byli prawnicy, mediatorzy, agenci nieruchomości, firmy detektywistyczne, biura turystyczne i firmy cateringowe. W Polsce na cztery zawarte małżeństwa przypada jeden rozwód.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Wcześnie straciłaś dziewictwo? Grozi ci rozwód w ekspresowym tempie!

Przekonaj się, do jakich wniosków doszli naukowcy.

Jak uzyskać rozwód kościelny?

Wszystko o procedurze unieważnienia sakramentu małżeństwa.

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
Sylwia (Ocena: 5) 22.02.2016 00:03
Uważam , że robienie imprezy z powodu rozwodu to głupota. Ja jestem po rozwodzie prawie rok. Usazam, że to moja wielka przegrana. Zostałam oszukana , porzucona i co mam świętować. Ludzie mówią kochasz , przemyśl to i przebacz. Może i jestem w stanie , ale co z drugą stroną ??? Jeszcze większą rozterek pogadamy gdy druga strona nie myśli o nas nie chce być w związku. I co tu świętować ???? Teraz jest czas na powrót do życia, do dziecka, do rzeczywistości. Na drugim miejscu jest założenie głęboko w pamięci 8 lat życia, potem czas na świętowanie.
odpowiedz
dziennikarka (Ocena: 5) 08.07.2015 18:27
Poszukuję kontaktu do osoby, która organizowała z eks-partnerem imprezę rozwodową. Pracuję nad tekstem o tej tematyce. Jeśli jest ktoś chętny do bycia bohaterem, zapraszam do kontaktu - paula.szewczyk@newsweek.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.01.2012 07:52
dobry pomysl ;) juz musze zaczac planowac 0;
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.01.2012 19:38
Moim zdaniem rozwód, to życiowa porażka i raczej nie wypada robić imprezy rozwodowej, oczywiście można wyjść z koleżankami na kilka drinków do jakiegoś klubu, żeby nie siedzieć w domu i nie użalać się nad sobą, ale od razu organizacja imprezy? Nie, wydaje mi się, że nie wypada.( Lubi ktoś opowiadania o skokach? Jak tak, to zapraszam na: www.lieber-aus-afrika.blog.onet.pl)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 23.01.2012 16:47
w książce Księżniczki z Park Avenue spotkałam się z imprezami rozwodowymi
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo