TEST: Czy dotyczy cię "obsesja" eks-faceta?

Rozstaliście się z chłopakiem już jakiś czas temu, a ty wciąż nie możesz przestać o nim myśleć? A może to on zamęcza ciebie SMS-ami, mailami i propozycjami spotkania? Możliwe, że dotknęła cię "obsesja" eks…
TEST: Czy dotyczy cię "obsesja" eks-faceta?
04.09.2008

Związki bywają różne - bardzo udane, z przelotnymi burzami albo skrajnie toksyczne. Nieistotne, ważne jest to, że jeśli się rozpadną, na koncie byłych partnerów przybywa po jednej sztuce kolejnych eks.

Ty też na pewno, jeżeli nie jesteś uczuciową szczęściarą, masz za sobą kilka związków - bardziej lub mniej udanych i tyle samo byłych facetów. O części z nich zapomniałaś po kilku dniach, kilku rozpamiętywałaś dłużej (szczególnie jeśli to on cię zostawił), ale może jest taki jeden, o którym myślisz do dziś, mimo że od ostatniej randki minęły miesiące albo i lata. I w głębi duszy wiesz, że to nie jest zwykły sentyment, jakim darzymy ludzi, z którymi wiążą się miłe wspomnienia czy bliskie sercu miejsca. To coś więcej. Możliwe, że to właśnie "obsesja" na punkcie eks-faceta...

Przeczytaj poniższe pytania i odpowiedz na nie: TAK lub NIE:

 1. Czy od czasu zerwania zdarzało ci się kilkakrotnie usuwać jego numer z telefonu i z listy znajomych na gg, a potem jednak odszukiwałaś do niego kontakt i wprowadzałaś na nowo do książki telefonicznej?
 2. Czy kiedykolwiek analizowałaś cechy nowo poznanego chłopaka pod kątem jego podobieństwa do twojego eks i im miał ich więcej, tym uważałaś go za atrakcyjniejszego?
 3. Czy przez kilka dni po zerwaniu ciągle sprawdzałaś, czy nie napisał do ciebie SMS-a albo czy nie wysłał maila?
 4. Czy mając świadomość, że wieczorem go spotkasz, wyszykowałabyś się staranniej niż zwykle?
 5. Czy zdarzyło ci się pod byle pretekstem szukać z nim kontaktu? Na przykład prosić go o pomoc w przeprowadzce, mimo że miałaś kilku innych chętnych?
 6. Czy od czasu zerwania uprawiałaś z nim seks?
 7. Czy fantazjowałaś o seksie z nim?
 8. Czy praktykowałaś tak zwane „głuche telefony” do swojego eks?
 9. Czy na wieść, że znalazł sobie nową kobietę, byłaś zła i zazdrosna oraz pełna negatywnych uczuć w stosunku do niej?
 10. Czy kupując sobie nowe ciuchy zastanawiasz się, czy jemu by się spodobały?
 11. Czy myśląc o przyszłości i o sobie za 15 lat, widzisz siebie u jego boku?

Jeżeli na co najmniej 5 pytań odpowiedziałaś twierdząco, może to oznaczać, że obsesja na punkcie eks jest twoim problemem. Z czego to wynika?

Najprawdopodobniej to on zostawił ciebie - niespodziewanie i wbrew twojej woli. Ewentualnie, to ty mogłaś być stroną mówiącą: „koniec z nami”, ale wkrótce tego żałowałaś, a jemu już nie zależało na związku z tobą. To bardzo cię boli, cały czas odczuwasz klęskę waszych relacji jako osobistą porażkę, a to bardzo utrudnia ci normalne życie oraz, co gorsza, znalezienie nowego partnera. W każdym nowo poznanym mężczyźnie szukasz cech eks, a jeśli nie okazuje się zbyt podobny, ty nie jesteś zainteresowana. Mimo że z każdym dniem twój status kobiety bez pary się umacnia, ty nie chcesz go zmieniać dopóki:

a. nie odzyskasz byłego

b. nie udowodnisz mu, jaka jesteś cudowna i nie pokażesz, jak wiele stracił.

Wciąż obmyślasz plany, których zadaniem jest pokazanie mu nowej ciebie - lepszej, atrakcyjniejszej, seksowniejszej. Tylko tak naprawdę nie zdajesz sobie sprawy, że prawdopodobnie wcale nie zależy ci na jego odzyskaniu, ale na „byciu górą”. Poczułaś się okropnie jako porzucona kochanka, więc żeby odzyskać wiarę w siebie, poczucie własnej wartości i szacunek do samej siebie, teraz chcesz, aby on poczuł się tak samo. W tym celu próbujesz rozpalić jego uczucia na nowo. Czy to ma sens?

Z punktu widzenia twojej psychiki - ogromy - zbudowana na nowo wiara w siebie wznieci w tobie chęć do życia, znów poczujesz się piękna i atrakcyjna. Ale z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmieni. Bo gdy go zdobędziesz, on nagle przestanie być taki atrakcyjny. Znów zobaczysz jego wady, które tak mocno spychałaś do podświadomości w ciągu ostatnich miesięcy, idealizując jego osobę do granic możliwości.

Druga strona medalu w walce o powtórną przychylność eks już nie jest taka kolorowa i dobrze rokująca. Jeśli twoje zabieganie o jego względy są nazbyt jaskrawe, on zupełnie przestanie cię szanować. Staniesz się „tą natrętną byłą”, o której będzie opowiadał znajomym, odbierając kolejne SMS-y od ciebie. Czy właśnie tego chcesz? Jeśli jego reakcja będzie faktycznie identyczna z opisaną, nie możesz liczyć na powrót szalonych uczuć i falę namiętności, ale raczej na pogardę i wyśmianie. Czy warto się poniżać?

Wypadałoby napisać „na nieszczęśliwą miłość najlepsza nowa miłość” albo po prostu „klin klinem”, jednak ty dobrze wiesz, że jeśli miałabyś się zakochać w innym, już dawno by się to stało. Warto kontynuować „obsesję”, gdy czujesz, że i on wciąż szaleje na twoim punkcie, ale boi się ryzykować i wchodzić drugi raz do tej samej rzeki. W takim przypadku przejmij inicjatywę i postaw wszystko na jednej szali, wierząc, że prawdziwa miłość zawsze zwycięża.

Jeżeli on cię zbywa i nie chce kontynuować znajomości, z czego zdajesz sobie sprawę, odpuść i zacznij żyć swoim życiem. W ramach oficjalnego zamknięcia rozdziału "eks" spotkaj się z przyjaciółkami i idźcie na imprezę z misją poznania nowego faceta. Jednej z moich koleżanek pomogło symboliczne przecięcie wspólnego zdjęcia na pół - zrozumiała, że od tej chwili już nie jest z nim i starała się nie wracać zbyt często myślami do chwil spędzonych razem. Dziś jest bardzo szczęśliwa w związku z nowym mężczyzną i otwarcie przyznaje, że etap "eks" jest definitywnie zakończony.

Warto jednak zauważyć, że nie tylko my mamy czasem problemy z zapominaniem o byłym facecie. Im też często zdarza się być „tym namolnym eks chłopakiem”, który wydzwania, pisze rzewne, tkliwe SMS-y, niby przypadkiem wpada na nas na ulicy albo odwiedza nas bez zapowiedzi, twierdząc, że właśnie tędy przechodził, więc pomyślał, że wpadnie zapytać, co tam słychać.

Pewnie wszystkie mamy takiego typka na czarnej liście. Ich zabiegi są często żałosne i zabawne jednocześnie. Opiszcie nam, do jakich podstępów uciekali się wasi byli faceci, żeby odzyskać z wami kontakt. Najlepsze historie opublikujemy na łamach Papilota. Może nawet uda nam się stworzyć listę Stu Najgorszych Wybryków Byłych Facetów?

Polecane wideo

Komentarze (206)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.03.2015 13:27
Ból po rozstaniu jest wielki, wiem o tym z własnego doświadczenia, ale to nie minie z dnia na dzień, czy z miesiąca na miesiąc. Potzreba na to więcej czasu. Ja żeby się nie męczyć zamówiłam rytuał na urokmilosny24.pl i odzyskałam ukochanego. Aczkolwiek czasami lepiej przecierpiec trochę czasu niż na siłę kogoś odzyskiwać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.01.2012 01:43
Dziewczyny. Co tu dużo mówić - zostawił mnie po długim czasie, i co z tego? Znalazł mnie o niebo lepszy, również po przejściach.. Nasze doświadczenie z poprzednich związków wykorzystujemy po to, aby teraz było nam ze sobą lepiej, więc może warto było się pomęczyć jakiś czas z kompletnym dupkiem aby uszczęśliwić faceta, którego naprawdę się kocha ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2011 14:35
jestem na etapie zamykania związku i wiem, że dobrze robię, nie interesujemy się sobą, jest nam łatwiej osobno. Także kobietki, głowa do góry, to od was zależy, czy spuścicie go na drzewo.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.07.2011 23:34
Nie wiem co mam zrobic z moim eks od pol roku juz sie co chwilę rozstajemy ja mam tego dosc wczesniej jeszcze wierzyłam ze sie zmieni ale ostatnio gdy chcialam odejść nie chcial mnie wypuścić z domu zamknął mnie w swoim pokoju i prosił o wybaczenie czy tacy ludzie potrafią sie zmienić bo ja juz w to nie wierze ciagle kłótnie głupie smsy i groźby
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.10.2010 02:07
ja od ponad roku imprezuje i zmeczona juz tym jestem a rezultatow w zapominaniu nie przynosi. haha miałam 9 odp na tak! piąteczka;]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie