Dziewice 18+: Dumne z cnoty czy zawstydzone niewinnością?

Wśród kobiet, które osiemnastkę dawno mają już za sobą nie brakuje tych, które nigdy nie uprawiały seksu. Dlaczego dorosłe dziewice wciąż nimi są?
Dziewice 18+: Dumne z cnoty czy zawstydzone niewinnością?
03.04.2011

Kobiety powyżej 18. roku życia, które inicjację seksualną mają przed sobą, można podzielić na dwie grupy. Jedna jest dumna ze swojego dziewictwa i z rozpoczęciem życia intymnego się nie śpieszy. Druga zaś czuje się z tego powodu zdołowana i jak najszybciej pozbyłaby się tego ciężaru. Niekiedy wybredne kobiety, początkowo dumne ze swojego dziewictwa, zaczynają się go wstydzić pod wpływem otoczenia. Bycie dorosłą dziewicą we współczesnych czasach do najprostszych nie należy. Mówi się nawet, że dzisiaj „dziewica” to najgorsza obelga. Ale okazuje się, że taki stan wielu kobietom może dać całkiem sporo satysfakcji. I szczęścia.

Zawstydzone i dumne

Na inicjację czeka 22-letnia Kasia. Fakt, że wciąż jest dziewicą, wcale nie jest dla niej powodem do radości. – Nie wiem, czy dobrze postąpiłam, że w tym wieku jeszcze zachowuję dziewictwo. Mój chłopak wiele razy już mnie do tego namawiał, ale nie mogę się przełamać. Chcę to zachować dla tego jedynego, a z obecnym chłopakiem nie wiem jak długo będę – wyznaje Kasia. W takim samym wieku jest Kamila, która – przeciwnie do Kasi – wcale nie czuje się źle ze swoim dziewictwem. – Jestem z niego dumna. Dlaczego mam się oddać facetowi, skoro nie czuję się gotowa? – pyta. Niewiele starsza od naszych bohaterek jest 25-letnia Monika. Ona czuje się podobnie do Kasi. – Moje dziewictwo zaczyna mnie dołować. Wszyscy opowiadają o swoim życiu seksualnym, a ja tylko słucham... Chyba faceci podświadomie widzą, że jestem dziewicą i uciekają ode mnie. Mam już tego dość – wyznaje dziewczyna. Są również kobiety, które z pierwszym razem chcą zaczekać do ślubu – przeczytasz o tym w osobnym tekście.

Lęk przed inicjacją

Współczesne dziewice to nie tylko 20-kilkulatki. Hani parę lat temu stuknęła „trzydziestka”. Mimo że robi się coraz starsza, wciąż nie przeżyła pierwszego razu z mężczyzną. Dlaczego? – Po prostu ciągle czekałam na odpowiedniego faceta – wyznaje. Początkowo była dumna ze swojego dziewictwa i tego, że – w przeciwieństwie do swoich koleżanek – potrafiła zaczekać z rozpoczęciem życia intymnego aż spotka swojego księcia z bajki. Ale mijał rok za rokiem, a ona wciąż nie trafiała na odpowiedniego mężczyznę.– Panowie, z którymi się spotykałam, nie wierzyli, gdy mówiłam, że jestem dziewicą. Niektórzy się cieszyli, ale dwóch uciekło w popłochu. Chyba się przestraszyli – uważa Hania. Teraz dziewictwo zaczęło jej wyraźnie przeszkadzać. Całkiem niedawno była bliska inicjacji, ale stchórzyła. – Nawet chciałam pójść na całość z moim ówczesnym partnerem, jednak, gdy przyszło co do czego, rozmyśliłam się. Nie wiem, może zbyt długo zwlekałam i przegapiłam swoją szansę? – pyta Hania. Przyznaje, że na tego jedynego już nie czeka. Chciałaby po prostu być pewną, że warto w końcu się odważyć. Ale teraz nie ma nawet faceta.

dziewictwo

Czystość przed Bogiem

Dziewicami bywają również kobiety 40-letnie. Przed rokiem podczas uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny siedem kobiet pochodzących z terenu Archidiecezji Gdańskiej wzięło udział w obrzędzie konsekracji dziewic. Oznacza to, że do końca życia będą żyły w czystości. Konsekracja miała miejsce w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku, a kobietom towarzyszyły rodziny, przyjaciele, księża, zakonnice, a także parafianie. Ubrane na biało złożyły śluby czystości. Co ciekawe, wszystkie są wykształcone i aktywne zawodowo. Jest wśród nich księgowa, jest również malarka. Mimo że wychowały się w czasach rewolucji seksualnej, wybrały taką drogę. Obecnie szacuje się, że w Polsce żyje około tysiąc dziewic, które mają być konsekrowane.

Uciekający czas

Czy bycie dorosłą dziewicą w czasach zwariowanej i wszechobecnej seksualności ma sens? Psycholog dr Anna Chotecka uważa, że ma, choć jest bardzo trudne. – Sztuką nie jest postanowienie, że nie będzie się współżyło. Sztuką jest w tym postanowieniu wytrwać i być pewną sensu tej decyzji – zaznacza nasza rozmówczyni. Jej zdaniem, kobiety, które są dumne ze swojego dziewictwa jako osoby dorosłe, decyzję o tym podjęły jeszcze jako nastolatki. – Trudno uwierzyć, że kobieta tak trudną decyzję podejmuje z dnia na dzień. To bardzo ważne postanowienie, które wynika z głębokich przekonań – podkreśla dr Chotecka. A co z dorosłymi dziewicami, które wstydzą się tego, że nie uprawiają seksu? Nasza rozmówczyni powtarza to, co mówiły bohaterki tego reportażu. – Zwykle jest tak, że czekają na wymarzonego partnera, zapominając, że czas ucieka. A potem zaczyna brakować im odwagi, pojawiają się kompleksy i dystans do mężczyzn, który uniemożliwia im zbliżenie – uważa dr Chotecka.

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Jak odzyskać dziewictwo?

Nawet jeśli inicjację masz za sobą, możesz ponownie być dziewicą.

Nowy trend studniówkowy: utrata dziewictwa

Muzyka, alkohol i ukończony 18. rok życia skłaniają maturzystów do utraty dziewictwa podczas studniówki.

Polecane wideo

Komentarze (229)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.03.2012 21:59
hahahaa ale z was cnotki;p dziewczyny w dzisiejszych czasach dziewictwo jest niczym facetów przerażają i odstraszają dziewice, ja mam 16 lat straciłam dziewictwo z chłopakiem nie wiem jak długo z nim będe ale to tylko dziewictwo a seks jest bardzo przyjemny
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.01.2012 01:26
ja tez uważam ze lepiej poczekać...szkoda ze chłopaki nie(przynajmniej większość)ale co tam wierze ze znajdzie sie taki co to doceni:):):) jestem dumna!!!!!!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2011 21:26
I tak powinno byc..... najpierw wyżyje się za całe życie a w małżeństwie to ją głowa boli, to spac się chce, prawie emerytura - skoro dupa idzie na rekonwalescencję. Dla tych co się wyżyją to do sanatorium a nie w związek !!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.11.2011 20:52
Nie wiem jak można być dziewicą w takim wieku. Życie jest jedno i drugiego już nie będziecie miały a i nie wiadomo ile tak naprawdę pożyjecie więc warto korzystać z tego, że jesteście młode i piękne. Seks to nic złego i nie dajcie sobie wmówić, że wam kobietom nie wolno tego robić
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.07.2011 19:22
mam 19 lat i nie mam jeszcze za sobą swojego pierwszego razu. Jestem z chłopakiem 11 miesięcy , on cierpliwie czeka na to , kiedy będę gotowa . Nie wiem dlaczego , ale jak narazie nie ciągnie mnie do tego , naprawdę :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie