Gdy podrywa cię ukochany przyjaciółki…

Znasz tę niezręczną sytuację, gdy wybranek serca twojej najlepszej koleżanki wyraźnie się do ciebie zaleca? Zobacz, jak powinnaś się wtedy zachować.
Gdy podrywa cię ukochany przyjaciółki…
07.08.2009

Co by nie mówić o takiej sytuacji, jest ona niezwykle niezręczna. Z jednej strony ukochana przyjaciółka, z którą mogłabyś konie kraść, a z drugiej nachalny i podrywający cię facet, który dla ciebie jest zakazany i za którym ona poszłaby do piekła. W środku tej patowej sytuacji jesteś ty – na dobrą sprawę bez winy, ale na skutek fatalnego biegu wydarzeń w epicentrum bardzo, ale to bardzo trudnej sytuacji. Dokładnie tak wyglądał jeden wieczór w życiu Karoliny, studentki z Radomia.

"Na imprezie urodzinowej mojej przyjaciółki zaczął się do mnie przystawiać jej narzeczony. Byłam na niego wściekła i zawiodłam się na nim, że w ogóle tak zrobił. Nie wiedziałam, jak powinnam postępować, dlatego opuściłam zabawę nim mogło być za późno. Do sprawy nigdy nie wróciłam" – opowiada Karolina

Kiedy i ty znajdziesz się w takiej sytuacji, dostaniesz do ręki narzędzie, które pozwoli ci bliżej poznać wybranka serca twojej ukochanej koleżanki. Może się bowiem okazać, że chłopak, który na co dzień wydaje się kryształowy, tak naprawdę (a już zwłaszcza kiedy wypije) przystawia się do każdej dziewczyny i kompletnie puszczają mu hamulce. Tylko przeżywając to na własnej skórze, możesz dostrzec rzeczy, których twoja zakochana przyjaciółka nie zauważa. Pamiętaj jednak, że na dobrą sprawę na tym plusy się kończą! Gdy chłopak stanie się nachalny, twoim obowiązkiem jest poinformować o tym przyjaciółkę. Choćby ta rozmowa miała dla was oznaczać awanturę i jej niedowierzania, warto się na nią zdobyć. Jako przyjaciółka powinnaś uświadomić jej, z kim się spotyka. Pomyśl tylko – gdyby sytuacja była odwrotna, na pewno miałabyś koleżance za złe, że nie powiedziałaby ci prawdy. Nawet jeśli teraz ci nie uwierzy, jako prawdziwa przyjaciółka w końcu to zrozumie i doceni. 

"Takie sprawy są bardzo delikatne i mogą wnieść w życie wiele niedobrego. Chłopak zapytany o sytuację najczęściej zaprzecza. Znajdująca się w trudnym położeniu dziewczyna za swój przyjacielski obowiązek powinna uznać rozmowę z koleżanką na temat jej nieuczciwego chłopaka" – twierdzi dr Anna Chotecka, psycholog i socjolog.

Jeśli uważasz, że takie rewelacje lepiej zatrzymać dla siebie, a wyskok chłopaka trzeba puścić w niepamięć, musisz mieć świadomość, że bronisz nieuczciwego faceta, z którym twoja koleżanka być może pr5555óbuje ułożyć sobie życie. Rozmowa z nią powinna być dla ciebie najważniejsza, nawet jeśli obawiasz się o jej finał. 

Jednak zanim zrobisz aferę (a ta może być spora), musisz być pewna, że ukochany twojej psiapsiółki naprawdę się do ciebie zalecał. Nie myl przyjacielskich przytulasków czy nawet całusów w gronie znajomych z otwartym flirtem czy podrywem. Zanim wycofasz się, poobserwuj go. Dobrze jest również zobaczyć, jak zachowuje się w stosunku do innych dziewczyn. Czy do nich też robi maślane oczy? Czy wodzi wzrokiem za każdą dziewczyną, która przechodzi mu przed nosem? Czy wydaje się być pewny siebie? A może w przeszłości miał już wyskoki, które twoja zakochana przyjaciółka z czasem puściła w niepamięć? Jeśli tak, to uważaj, bo możecie mieć do czynienia z seryjnym podrywaczem, a twoja przyjaciółka, która straciła dla niego głowę, może tego w ogóle nie dostrzegać. 

Jeśli jesteś pewna, że wybranek serca koleżanki naprawdę zachowywał się dwuznacznie wobec ciebie, a ty czujesz, że musisz o tym powiedzieć przyjaciółce (co powinnaś zrobić!), przygotuj się do tej rozmowy. Przede wszystkim nie rób na „dzień dobry” afery w stylu „spotkajmy się, musimy pogadać” albo „mam ci coś ważnego do powiedzenia, co może ci się nie spodobać…”. Takie zabieranie się do, bądź co bądź, arcyważnej rozmowy, zarówno dla waszej przyjaźni, jak i jej związku partnerskiego, źle wróży już na samym początku. Wprowadza niepotrzebne napięcie i budzi niepokój.

"Świadomość, że czeka nas poważna rozmowa na temat, o którym nie mamy pojęcia, osłabia nas psychicznie, a w takim stanie trudno o dobre rozwiązanie tej niezręcznej sytuacji" – podkreśla dr Chotecka.  

Jeżeli już umówiłaś  się na zupełnie normalne spotkanie, wybierz odpowiedni moment. Być może okaże się, że przyjaciółka będzie rozpływała się nad swoim ukochanym. Co powinnaś zrobić – przerwać jej czy wysłuchać aż skończy swój monolog? Najlepiej będzie zadać jej kilka pytań, które przywrócą twoją przyjaciółkę do pionu. Spytaj, dlaczego uważa, że jest mężczyzna jest taki wspaniały, czy nie boi się, że za szybko się angażuje oraz jak on traktuje ich związek. Nawet jeśli doskonale znasz odpowiedzi na te pytania, zadaj je jeszcze raz, bo tym razem mają pomóc nie tobie, a twojej koleżance. 

Gdy zaczniesz mówić to, co spędza ci sen z powiek, do końca doprowadź swoją wypowiedź, nawet gdy w oczach koleżanki ujrzysz jednocześnie przerażenie, niepokój, strach czy nienawiść. Bądź skoncentrowana, ale i opanowana oraz spokojna. Mów pewnie – koleżanka, nawet wieloletnia, może uznać, że to ty zalecasz się do jej ukochanego. Jeśli zacznie cię atakować i oskarżać, odpowiadaj jej solidnymi argumentami i nie daj się zbić z tropu. Jednocześnie pociesz ją i stań po jej stronie, odpowiadaj na jej pytania i nie krzycz. Uwierz, dla niej to trudniejsza sytuacja niż dla ciebie, dlatego musisz dbać nie tylko o siebie, ale i o nią. Pozwól, żeby to ona zdecydowała, co zrobi z tą informacją. Nie licz, że od razu pobiegnie zerwać z nieuczciwym chłopakiem. Doradź jej, zapytaj, co zamierza zrobić, ale nie naciskaj – do poważnych decyzji ona dojrzeje, a jeśli nie, możecie do rozmowy powrócić za jakiś czas, gdy obie ochłoniecie. 

I jeszcze jedno. Gdy znajdziesz się w takiej sytuacji, tego nie rób

- Sama nie przeprowadzaj z chłopakiem koleżanki poważnych rozmów na temat jego zachowania. On się przestraszy i zmieni taktykę, stając się przykładnym facetem, a swoich nawyków i tak nie zmieni, tylko przeniesie je na inną dziewczynę.

- Absolutnie nie daj się wciągnąć w ten flirt! Nawet gdy jest zabójczo przystojny i baaardzo się lubicie (bardzo, bardzo), wycofaj się zanim przekroczysz granicę.

- Nie dzwoń do nieobecnej koleżanki minutę po nieprzyjemnym zdarzeniu i nie zdawaj jej dokładnych relacji. Taka rozmowa musi być przemyślana i przeprowadzona w spokoju, a nie „na gorąco”.

- Nie groź mu, że jeśli się nie zmieni, to… Załatw tę sprawę między tobą a koleżanką i najlepiej, żeby ona nie zdradziła swoich informatorów (czyli ciebie). 

Sytuacja, w której zaleca się do ciebie chłopak przyjaciółki, zawsze jest bardzo krępująca i nieprzyjemna. Pamiętaj jednak, że jako przyjaciółka masz pewne zobowiązania, które powinnaś wypełnić bez względu na konsekwencje. I nie daj się sprowokować, nawet najprzystojniejszemu chłopakowi koleżanki na świecie.   

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Wasze listy: „Mój mąż jest prawiczkiem!"

Sytuacja Basi może wydawać się komiczna, ale tylko z pozoru... Jej małżeństwo może lec w gruzach za sprawą problemów natury emocjonalnej jej męża. Przeczytajcie, co napisała w swoim liście. 

Czy warto zwlekać ze ślubem?

Długie odkładanie ślubu też może mieć swoje minusy…

Polecane wideo

Komentarze (144)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.02.2024 14:05
"Pr5555óbuje" hahaha uśmiałam się kto to pisał? Dwulatek?😂
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.08.2011 15:24
nic...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.03.2010 18:21
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.09.2009 08:57
tez tak mialam, z tym ze ja uwazalam go tez za dobrego kumpla, a pozniej sie okazalo ze cos do mnie, z dziewczyna zerwal i probowal bardziej intensywnie się dostawiać do mnie, jednak ucięłam to szybko i bezboleśnie. teraz mam faceta i wszyscy są pewni ze na wiecej niz przyjazn nie moga sobie pozwolic :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2009 16:57
Miałam podobną sytuację...tyle że moja "przyjaciółka" nie miała nic przeciwko zalotom z jego strony. Oczywiście dowiedziałam się o tym ostatnia hehe;) No ale potem byłam przekonywana że kocha tylko mnie itd...niestety i nasz związek i przyjaźń z tamtą dziewuchą się skończyły..;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie