Czy zmieniać nazwisko po ślubie?

Kiedyś regułą było, że panna młoda przejmuje nazwisko męża. Dzisiaj coraz więcej kobiet decyduje się na pozostanie przy swoim panieńskim nazwisku. Czasami jednak trudno osiągnąć kompromis w tej sprawie...
Czy zmieniać nazwisko po ślubie?
03.12.2008

Przyjęcie nazwiska męża uważane jest za powszechny standard. Wchodząc do rodziny ukochanego, czujemy się zobowiązane do używania jego rodowego nazwiska, dając tym samym wyraz temu, że tworzymy spójną całość. Często jednak robimy to tylko dlatego, aby nie sprawić przykrości mężowi albo, po prostu, nie lubimy swojego panieńskiego nazwiska.

Ostatnio jednak kobiety buntują się przeciwko tej tradycji, powołując się (szczególnie w branży rozrywkowej i biznesowej) na rozpoznawalność swojej osoby pod panieńskim nazwiskiem. W obronie rodowych korzeni stają również dziewczyny, które są jedynaczkami i chcą jak najdłużej uchować nazwisko rodziców przed zapomnieniem. Czasami kluczową rolę odgrywa brzmienie nazwiska męża – uważamy, że nasze jest dużo ładniejsze i lepiej się kojarzy.

Wiadomo jednak, że takie postawienie sprawy wywołuje wiele kontrowersji i może być szczególnie bolesne dla naszego przyszłego męża, który podchodzi do tej kwestii bardzo honorowo. Warto wtedy rozważyć przyjęcie podwójnego nazwiska. W ten sposób podkreślimy zmianę stanu cywilnego, ale jednocześnie zachowamy własną tożsamość i odrobinę rodzinnej historii. Sytuacja komplikuje się jednak, jeżeli oba nazwiska są bardzo długie i źle się komponują. Wtedy należy dokładnie rozważyć wszystkie "za" i "przeciw" oraz podjąć mądrą, przemyślaną decyzję.

Jesteśmy ciekawe, co wy sądzicie na ten temat? Czy warto walczyć o swoje panieńskie nazwisko, czy może lepiej złożyć hołd tradycji i honorowo przyjąć nazwisko męża?

Polecane wideo

Komentarze (337)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.10.2012 13:14
a ja mam podwójne nazwisko :) i jestem z tego bardzo zadowolona :) nigdy nie chciałam posiadać tylko męża nazwiska :) Zresztą to już nie te czasy. A przecież moje nazwisko i wstąpienie do mojej rodziny jest tak samo ważne jak wstąpienie do męża rodziny :) W końcu to nie tylko kobieta będzie w rodzinie męża ale też i on w jej rodzinie :) poza ty nasze dzieci również będą posiadać podwójne nazwisko a z tego powodu jestem jeszcze bardziej szczęśliwa!!!!!!!... :) A co do Urzędów to ja jeszcze nie miałam żadnych problemów :) Więc, nie wiem o co wszystkim chodzi :) Pozdrawiam :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.07.2012 18:45
A mój przyszły mąż chce przejść na moje nazwisko,cieszy mnie to ale potem te pytania dlaczego tak. Pozdrawiam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.09.2011 15:09
ja bym chciała zostawić swoje, ale narzeczony się obraził, więc będzie podwójne. razem z imieniem dokładnie 32 litery (!!!) no ale trudno
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.03.2011 11:24
ja jestem na etapie zastanawiania sie nad ta kwetia iz za 4 miesiace bede brala slub. Jestem w 80 procentach zdecydowana pozostac przy swoim nazwisku. Jedyna rzecz ktora przemawia za tym, aby nazwisko zmienic, to to, ze chcialabym aby nasze dzieci nie czuly sie zle w szkole gdy mama bedzie miala inne nazwisko. Natomiast nie sadze ze to powinno zawarzyc na mojej decyzji.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2010 12:28
A ja nie miałam problemu, bo mój wówczas narzeczony, a teraz już mąż miał takie samo nazwisko, jak ja panieńskie:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie