Zmiany barwnikowe

Bielactwem nazywa się liczne, odbarwione plamy...
Zmiany barwnikowe
27.07.2009

 

ZMIANY BARWNIKOWE

Bielactwo nabyte

Bielactwem nazywa się liczne, odbarwione plamy różnej wielkości i kształtu, otoczone przebarwioną obwódką. Na ogół nie wykazują one objawów zapalnych, ale czasem, w aktywnym okresie choroby, mogą wystąpić lekko wyniosłe obwódki zapalne.

Umiejscowienie: najczęściej odbarwienia dotyczą twarzy i grzbietu rĄk, ale mogą występować na skórze całego ciała, z tendencją do rozszerzania się. Polega to na zaburzeniach czynności lub niszczeniu melanocytów. Plamy pojawiają się nagle lub stopniowo. Latem są bardziej widoczne na skutek nasilenia przebarwień.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się w dzieciństwie lub u osób młodych, przed ukończeniem 20. roku życia.

Bielactwo zaliczano do chorób występujących rodzinnie, na zasadzie dziedziczenia autosomalnego dominującego.

Czynnikiem wywołującym mogą być stresy, uraz psychiczny, ciąża, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, nadmierne nasłonecznienie. Dotychczas nie ustalono jednoznacznej przyczyny występowania zaburzeń barwnikowych w bielactwie.

Leczenie: można stosować psolareny i naświetlenia UV. Można stosować zewnętrznie i doustnie, np. wyciąg spirytusowy z dziurawca, jednocześnie z naświetlaniami promieniami nadfioletowymi. Leczenie fotochemioterapią trwa około roku. W okresie letnim zwykle robi się przerwę, zalecając stosowanie środków ochronnych przed promieniowaniem UV (minium SPF 30).

Piegi

To przebarwione, drobne plamy, najczęściej umiejscowione w okolicach odsłoniętych, przede wszystkim na twarzy, czasem na dekolcie i rękach. Częściej u dzieci i osób o jasnej karnacji oraz rudawych włosach. Plamy mogą być jasnobeżowe lub ciemnobrunatne. Latem są bardziej widoczne pod wpływem słońca. Utrzymują się przez całe życie, ale w starszym wieku są mniej widoczne.

Leczenie: wyłącznie miejscowo środki wybielające i łuszczące, np. 30% maść perhydrolowa, 20% maść rezorcynowa, kwasy owocowe.

Polecane wideo

Komentarze (59)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2009 11:47
Z tego co wiem to nie:) Mój tata ma bielactwo, ale nikt inny w mojej rodzinie nie ma.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2009 08:19
Mam pytanie czy jesli ojciec ma bielactwo to syn tez moze miec? On ma 20 lat to jest mozliwosc ze jeszcze moze u niego ta choroba wystapic?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2009 21:17
Ja mam piegi i za żadne skarby nie dała bym ich usunąć!!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 08.08.2009 23:15
Tez mam problemy z przbarwieniami na skórze.Pare lat temu zaczely mi sie robic jasniejsze plamy na rekach.Lekarz stwierdzil,ze to cos podobnego do bielectwa. Nadl to mam,ale zawazylam,ze robi mi sie to od przebywania na sloncu-w pewnych miejscach skora bardziej mi wysycha i "wyciera sie",po czym robi sie jasniejsza. 2 razy poszlam na solarium i o dziwo plamy zniknely! Wczesniej kazdy mnie pytal co mi jest.Teraz wiem,ze mam wrazliwa skore i nie moge przebywac na sloncu zbyt dlugo(na solarium tez nie chodze).
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.08.2009 17:30
No coz... proponuje nie znizac sie do poziomu osob, ktore pisza te wstretne komentarze(na temat MJ) . Starajcie sie ignorowac takich glup kow, ktorzy tylko czekaja by sie z kims poklocic. niesprawiedliwe, ze choroby dotykaja dobrych ludzi, a Ci najgorsi zyja sobie w najlepsze. nigdy tego nie zrozumiem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie