ŚLUB JAK Z BAJKI: Jak podziękować gościom za przybycie na wesele?

17 Kwietnia 2010

Od kilku już lat w dobrym guście jest obdarować swoich gości weselnych jakimś drobnym upominkiem – podziękowaniem za przybycie.

ŚLUB JAK Z BAJKI: Jak podziękować gościom za przybycie na wesele?
> -->

Od kilku już lat w dobrym guście jest obdarować swoich gości weselnych jakimś drobnym upominkiem – podziękowaniem za przybycie. Moda, a właściwie dobry zwyczaj, przywędrował do Polski z Zachodu. Obdarowywanie gości weselnych drobnymi prezentami to tradycja we Włoszech, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Pomysł szybko przyjął się w Polsce i dziś coraz rzadziej pada pytanie, czy dawać podziękowania. Zastępuje je pytanie – co dać?

Przy wyborze warto nie tylko zwrócić uwagę na ceny upominków (a te mogą różnić się diametralnie), ale również na charakter wesela, upodobania pary młodej i symbolikę. Prezentujemy i podpowiadamy kilka spośród setek pomysłów na prezenty dla gości.

Migdały w woreczku z organzy. Migdały to najbardziej uniwersalny upominek dla gości. Symbolizują nieustającą miłość. zwyczaj obdarowywania nimi gości weselnych w podziękowaniu za udział w uroczystości zaślubin wywodzi się ze starożytnej Grecji. Według jednej ze starych legend greckich, trojańska księżniczka Phyllis zmieniła się w migdałowe drzewo z tęsknoty za ukochanym Demophonem. Utarło się, że pięć migdałów to pięć radosnych życzeń: szczęścia, zdrowia, pomyślności, długiego życia i miłości. Do woreczka można dołączyć karteczkę z podziękowaniem.

Migdały można wykorzystać jeszcze na wiele innych sposobów. Bardzo pomysłowe są na przykład pawie, flamingi lub łabędzie migdałowe. Ręcznie robione z delikatnej organzy i specjalnej formy kształty kryją w sobie 5 migdałów i karteczkę z datą ślubu. Ustawione przy nakryciach stają się też efektowną dekoracją stołu.

Innym pomysłem są wszelkiego rodzaju papierowe pudełeczka, do których można włożyć migdały lub inne słodkości, np. rafaello, cukierki lub żelki. Przy wyborze wkładu warto zwrócić uwagę na to, że latem niektóre produkty mogą się rozpuścić. Migdały w lukrze, żelki, czy rafaello niezależnie od temperatury będą dobrze się prezentowały, ale już czekoladki, czy m-m’s niekoniecznie. Zarówno migdały jak i inne słodkości najlepiej opakować najpierw w kawałek przezroczystej folii i dopiero włożyć do pudełka. Zapobiegnie to przemieszczaniu się słodyczy wewnątrz pudełka i będzie też bardziej higieniczne. Ostatecznie są to produkty, które goście mogą zjeść.

Pudełka mogą być w kształcie serc, miniaturowych krzesełek (do których można też włożyć winietki z imieniem i nazwiskiem), motyli, samochodzików, czy kopert. Standardowe kwadratowe pudełka mogą natomiast być ozdobione różnymi elementami dekoracyjnymi. Są również pudełka, które wyglądają jak miniaturowe kawałki tortu, a ustawione razem tworzą pięknie prezentujący się papierowy tort. Taki, którego kawałek goście mogą zachować na pamiątkę.

Można również sprezentować swoim gościom specjalne czekoladki, a nawet duże czekolady ze personalizowanym wydrukiem. Na opakowaniu, albo nawet na samej czekoladce zwykle zamieszcza się datę i imiona, albo zdjęcie pary młodej.

Kolejny pomysł to zadrukowane w zabawną parę młodą chusteczki z serii produktów Just Married, bańki mydlane w kształcie torcików, czy małe ramki ze zdjęciem pary młodej.

Upominki dla gości można również wykonać samodzielnie. Możecie na przykład upiec ciasteczka w kształcie serc lub pierwszych liter Waszych imion. Do ciasteczek można doczepić karteczkę z podziękowaniem. Zawsze też można wręczyć gościom pudełko z kawałkiem ciasta, miniaturkę wódki serwowanej na weselu lub małą butelkę wina. Alkohol jednak niekoniecznie ucieszy młodsze osoby lub abstynentów, więc warto zaopatrzyć się w alternatywę dla tych osób. A do wszystkich upominków warto dołączyć karteczkę z podziękowaniem i datą ślubu.

Gdzie i kiedy daje się podziękowania dla gości?

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest ustawienie prezentów na stole obok nakrycia lub na talerzyku. Szczególnie dobrze wyglądają upominki, które swoją stylistyką nawiązują do dekoracji stołu i sali weselnej. Drugim rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniego momentu podczas wesela, kiedy wniesiecie i rozdacie gościom prezenty.

Pamiętajcie, że w Polsce nie ma przymusu wręczania gościom weselnym upominków i podziękowań. Goście na pewno się ucieszą i docenią Wasz gest, ale też nikt nie powinien Wam mieć za złe, jeżeli z tego zrezygnujecie. Jeżeli natomiast macie ślub międzynarodowy, jedno z Was pochodzi z innego kraju i spodziewacie się gości z zagranicy, upewnijcie się jakie obyczaje obowiązują w danym kraju.

Większość z opisanych produktów dostępna jest w sklepie internetowym Fajne Wesele

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy serwisowi FajneWesele.pl.

Zobacz także:

Jak zorganizować wieczór panieński lub wieczór kawalerski?

ŚLUB JAK Z BAJKI: Czym przyjechać do kościoła? 

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (44)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-21 01:41:32

za co im dziękować i tak sie wystarczająco nażra i nachleją wiecej niż wart jest ich prezencik

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-21 01:39:11

jeszcze tego brakuje, żeby na gości tyle kasy wydawać, to oni powinni dawać prezenty, za to co się nażrą i nachleją !!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-25 18:08:32

przeważnie dziękując nam jako zespołowi dostawaliśmy to samo co goście weselni-przeważnie ciacho i wódeczka ale ostatnio mile zostaliśmy zaskoczeni gustownie zapakowanym ciastem ze zdjęciem pary młodej a na odwrocie wierszyk

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-18 08:49:00

pffff a za co im dziękować? za wydanie na nich 10 tysięcy...?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-18 12:41:10

10 tys...? to jakies baaaardzo skromne wesele....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-18 16:55:26

masz racjeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)")

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-18 22:52:06

10 tys? szczęściara z ciebie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-21 21:53:08

10 tysięcy?????????? jejku to tylko zaliczka za firmę kateringową

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-17 23:15:54

śluby są bez sensu. miłość nie istnieje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-18 15:31:45

może dlatego, że nigdy jej nie doświadczyłeś/aś?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-18 16:50:10

skoro nie istnieje, to jak miała jej doświadczyć ;) ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-18 18:45:26

gdyby była normalną, szanującą innych osobą, z porządnym charakterem, może ktoś by ją/ jego pokochał, ale skoro pisze w taki sposób, znaczy że odpycha od siebie ludzi.... a "chamów" się raczej nie kocha....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-17 22:32:20

Kilka dni po ślubie/weselu można przesłać pocztą specjalne podziękowanie (przygotowane jak zaproszenie) ze zdjęciem Państwa Młodych (wiem że praktykowane jest umieszczanie własnoręcznych podpisów, ewentualnie podziękowanie za prezent)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-17 16:08:06

Byłam na weselu gdzie rozdawali miód w takich słodkich, małych słoiczkach i to obwiązane bylo czerwoną wstążką i nalepiona była naklejka z podziękowaniami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-17 15:41:13

Polecam www.piantoniart.pl - śliczne migdałki w dobrej cenie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-17 15:19:39

wloskie zwyczaja przychodza w koncu i do nas :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-17 14:47:39

Moja koleżanka na swoim weselu rozdawała małe aniołki w woreczkach i do tego karteczka z podziękowaniami. Wszyscy goście byli zachwyceni z małych figurek. Jeden aniołek w hurtowni nie kosztował więcej niż 2 zł. Choć rafaello to nie głupi pomysł, ale większość gości wystarczająco naje się na weselu i nie będzie chciało jeść innych słodyczy, a czekolada z pewnością nie doczeka się rana:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz