Późna inicjacja seksualna – tak czy nie?

07 Marca 2010

W Polsce pierwszy raz przeżywamy najczęściej w wieku 17-20 lat. Są jednak tacy, którzy z inicjacją czekają bardzo długo.

Dziewica, pierwszy raz

Seks zdominował dzisiejsze czasy – jest wszędzie. Uprawiają go już uczniowie gimnazjów czy nawet podstawówek. Jeszcze kilka lat temu taka sytuacja była nie do pomyślenia. Nasi rodzice czy dziadkowie pierwszy raz przeżywali w przeciętnym, najczęściej pełnoletnim wieku, nie panowała również wśród nich obłędna moda na miłosne podboje oznaczające wielu partnerów seksualnych. Teraz jest inaczej – stąd nasz osobny tekst, w którym poznasz wady i zalety przeżywania pierwszego razu w bardzo młodym wieku. 

Jednak mimo swobody seksualnej i ogromnej tolerancji, jaka zapanowała na świecie (czy też pod pewnym względem zwykłego rozpasania obyczajów), wciąż nie brakuje osób, które z utratą dziewictwa zwlekają przez wiele lat. Niektórzy z pierwszym razem czekają chociażby do ślubu. Gdy ten nadchodzi dopiero po trzydziestce, przez tyle lat takie osoby nie uprawiają seksu. Właśnie te doktryny wiary są dla wielu osób kluczowe w przypadku czekania z pierwszym razem. 

Takie seksualne opóźnienie ma oczywiście wady i zalety. Warto je poznać, zwłaszcza jeśli wciąż nie zdecydowałaś się na pierwszy raz

Zrobisz to z właściwą  osobą

Nie jest tajemnicą, jak wygląda większość tych wszystkich pierwszych razów w bardzo młodym wieku. Bardzo często towarzyszą mu alkohol, impreza, jakiś wyjazd poza dom czy szkolna wycieczka. W ten sposób puszczają hamulce i jest po prostu łatwiej. Taki początek przygody z seksem najczęściej nie jest fortunny i udany – najczęściej kończy się rozczarowaniem. I nie ma nic gorszego niż pierwszy raz z niewłaściwą osobą, która potem zapada się pod ziemię, albo przeciwnie: mija cię bez słowa na korytarzu, traktując jak powietrze. 

Gdy czekasz z seksem, świadomie decydujesz się oddać swoje dziewictwo tej jedynej, właściwej osobie. W grę wchodzi wtedy miłość (kluczowa w przypadku pierwszego razu), zaufanie i bezpieczeństwo. Choć oczywiście początki bywają różne i najczęściej nie są kolorowe, zwlekając z momentem inicjacji, zapewniasz sobie rozpoczęcie życia seksualnego z odpowiednim partnerem

Świadomie planujesz macierzyństwo

Ponieważ jesteś już  dojrzałą, świadomą kobietą, doskonale wiesz, kiedy chcesz urodzić dziecko. Jeśli nie jesteś jeszcze na to gotowa, bo świetnie idzie ci w pracy, masz ułożone, interesujące życie, dużo podróżujesz czy bez reszty oddajesz się jakiejś pasji, potomek jeszcze nie jest twoim planem nr 1. Dlatego wspólnie z ukochanym (czy nawet sama), wybierasz odpowiednią dla siebie metodę antykoncepcji.

Jeżeli masz stałego partnera, możecie wcześniej zaplanować przyjmowanie pigułek. W waszym przypadku łatwiej jest również zabezpieczać się metodą kalendarzyka małżeńskiego. Z osobnego artykułu już teraz możesz dowiedzieć się, jak liczyć dni płodne – dorosłej kobiecie jest z tym łatwiej, bo ma już wyregulowany cykl miesięczny. Poleganie na kalendarzyku w przypadku bardzo młodej dziewczyny może być zgubne. 

Poza tym skoro masz już poukładane życie, ewentualne zajście w ciążę nie będzie już rozpatrywane w kategoriach wpadki. Być może nawet będzie to odpowiedni moment na to, żeby zajść w ciążę – nawet jeśli okaże się, że spodziewasz się dziecka, co może być dla ciebie zaskoczeniem. Można zakładać, że stabilną sytuację ma również twój partner, więc spokojnie uda wam się wychować malucha, bez żadnych wyrzeczeń, niepotrzebnych łez oraz zwątpienia. 

Jesteś  w zgodzie z sobą

Zwlekanie z pierwszym razem to najczęściej efekt głębokiej wiary. To ona sprawia, że nie chcemy uprawiać seksu przed ślubem. Trudno jest zachować równowagę pomiędzy ciałem a duszą. Jedno i drugie podpowiada ci co innego, a my najczęściej ulegamy właśnie fizyczności. Dla większości osób jest to naturalna sprawa. Jednak religia mocno w tobie zakorzeniona jest na pewno wyraźną przeszkodą na drodze do pełnego zaangażowania seksualnego. 

Gdy czekasz z pierwszym razem, pozostajesz w zgodzie z własnymi przekonaniami dotyczącymi przede wszystkim właśnie wiary. Do tego dochodzą również inne wartości i zasady, które przez tyle lat powstrzymywały cię przed szybką i pochopną utratą dziewictwa, a które zastaną przez ciebie zachowane do momentu, aż zdecydujesz się rozpocząć życie seksualne. To sprawia, że możesz czerpać pełnię radości ze współżycia z ukochanym partnerem, bez ryzyka, że nie będziesz mogła spojrzeć sobie w oczy, jeśli przestrzeganie zasad jest dla ciebie tak ważne. 

Możesz się  rozczarować

Seks jest ważny – zwłaszcza dla osób, które tworzą związek. To on jest jednym z fundamentów damsko-męskich relacji. Być może zwlekasz z seksem, bo chcesz zrobić to z tym jedynym w twoim życiu mężczyzną i to bez naruszenia zasad, jakie są dla ciebie ważne (wstrzemięźliwość przed ślubem czy tylko jeden partner seksualny na całe życie). Jednak kobiety późno rozpoczynające współżycie, bardzo często idealizują Seks. Uważają, że czekanie jest dla nich gwarancją lepszej jakości. Nic z tych rzeczy! To właśnie jeden z najczęstszych błędów w kobiecym myśleniu. Nigdy nie ma gwarancji, że z danym mężczyzną dopasujemy się w łóżku. 

miłość nie załatwia wszystkiego. Z pewnością pomaga, ale często niedopasowanie jest tak wyraźne, że może doprowadzić nawet do rozpadu związku. Wczesny Seks pozwala ci dobrze poznać własne ciało, potrzeby i zrozumieć seksualność. Późna inicjacja jest zawsze dużym ryzykiem. Bo chyba nie chciałabyś do końca życia być skazana na średnio przyjemny Seks, do którego musisz się wręcz zmuszać? 

Pozbawiasz się  szalenie przyjemnej sfery życia

Jeśli lata mijają, a ty wciąż zwlekasz z seksem, zastanów się dokładnie, po co tak naprawdę to robisz. Dla kogoś czy dla siebie? Po co? Co tobą kieruje? Pewnie masz masę argumentów przemawiającym za tym, żeby z inicjacją  wstrzymać się do odpowiedniego momentu. Jednak pamiętaj, że Seks – zwłaszcza z ukochaną osobą – jest człowiekowi bardzo potrzebny. Dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jego potrzeba wynika z natury człowieka i trudno się jej wyprzeć. Poza tym Seks sam w sobie jest wspaniały, przynosi doskonały nastrój, samopoczucie i masę rozkoszy, która jest nieporównywalna do niczego. Tworzy wyjątkową, intymną więź między kobietą a mężczyzną, zbliża ich do siebie i jest przypieczętowaniem łączącej ich miłości

Wciąż czekasz na swój pierwszy raz? Jeśli chcesz żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami, rób to, co podpowiada ci serce. Ono zawsze da ci do zrozumienia, czy trzeba jeszcze poczekać z inicjacją seksualną, czy może nadszedł już odpowiedni moment, aby być tak blisko z mężczyzną. 

Ewa Podsiadły 

Zobacz także: 

Ekologiczne planowanie ciąży 

Poznaj najtańsze i naturalne metody planowania rodziny. 

Jazda na rowerze powoduje utratę dziewictwa – w to wierzą kobiety! 

Przekonaj się, w jakie zabobony dotyczące pierwszego razu czy rozmiaru biustu wierzą młode kobiety z Malezji, Filipin, Indonezji czy Singapuru.   

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (26)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Leming
(Ocena: 5)
2017-09-25 13:46:35

Ja mam 42 lata i planuje inicjacje w najblizszych 2-3 latach. Wreszcie dorastam. Ile mozna sie samozadowalac? :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Alena
(Ocena: 3)
2016-07-17 15:54:32

A wiecie co w tym wszystkim jest najgorsze ? Ze jak tak się szanujemy i nie mamy chłopaka, i czekamy z seksem, to jesteśmy samotne i to strasznie wkurwia. Wkurwia w codziennych sytuacjach - w pracy, na uczelni, kiedy wymaga się od nas siły energii i chęci do pracy, a skad mamy kurwa brac te sile, skoro jestesmy samotne samotne jak palec w dupie i nawet nie mamy się do kogo przytulić, już nie mówiąc o seksie!!!!!! A inne, koleżanki, znajome, współpracownicy , mają w czyich ramionach spędzić noc po wycienczajacym dniu. .. ja uwazam, ze dla singli powinny byc stosowane jakies ulgi . Ja przez swoją samotność omal studiów nie zawalilam. A od października rozpoczynam 2 kierunki i już już boję czy sam tak dalej radę...skąd tak smutne wyniki?!bo 99facetów to skurwysyni frajerzy obrzydliwe chamy które nie zasługują na kobiety!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-31 20:26:39

I ja także czekam na tego jedynego, ukochanego mężczyznę, chciałabym to zrobić dopiero w noc poślubną, a wszyscy mówią, że żaden normalny facet nie będzie tyle czekał.... Ja nie chcę stracić dziewictwa z byle kim, to jest dla mnie ważna rzecz i chciałabym ją miło zapamiętać. Dlatego czekam na jakiegoś porządnego faceta. Nawet się z nikim nie spotykam, bo uważam, że nie ma co pakować się w przelotne związki szczególnie w wieku 16 lat, miałam dopiero jednego chłopaka, a i tak był to tygodniowy związek, źle go wspominam, też się nie całowałam, i nie pozwalam się obłapiać jakimś chłopcom. Myślę, że zasługuje na fajnego chłopaka, tylko szkoda, że mężczyźni maja zupełnie inny gust co do kobiet i wybierają jakieś głupiutkie, wielce modne, wytapetowane lale. Nikogo już nie interesują kobiety delikatne, miłe

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-23 09:12:05

Hmm...ja stracilam dziewictwo kilka dni temu.Z moim chlopakiem ktorego bardzo kocham mam 19 lat i tez czekalam na tego jedynego,partner mnie nie poganial nigdy nie nalegal to ja mialam zdecydowac kiedy (i czy wgl) chce sie z nim kochac. ogolnie to nie powiem zebym zalowala;) aha i bylam w niesamowitym szoku ze zadnej krwii i bolu.. hmm mile to wspominam;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-10 19:56:12

Odradzam wstrzemięźliwość przed ślubem, Ja żałuję i teraz tego żałuję. Z mężem w ogóle się nie kochamy, bo po pierwsze nie pociągamy się na wzajem a po drugie jego członek jest tak wielki, że nie mieści się we mnie. Dotycczasowe próby zakończyły się fiaskiem co całkowicie mnie zniechęciło do seksu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-15 17:30:39

ja mam 20 lat. Nie dlugo bd miala 21 i dalej jestem dziewica. Pewnie wyobrazacie sobie mnie jako brzydka szara myszke ale powiem wam ze tak nie jest. Uwazam sie naprawde za ladna dziewczyne, bylam jedna z najladniejszych lasek w szkole. Duzo chlopakow sie za mna uganialo, mialam nawet kilku ae nie pozwolilam sobie na nic wiecej. Czasami zdaje mi sie ze mam cos zle poukladane w glowie, ze jak spotkam tego jedynego to mnie wysmieje ale nie umiem tego opisac. Mialam duzo okazji do tego by stracic dziewictwo ale po co, dla samego faktu? Dla mniegorsze jest utracic dziewictwo na lawce w prarku, w samochodzie, czy nawet na imprezie niz poczekac z tym na odpowiedniego kandydata. Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-22 21:19:30

Let your brother fuck you in the ass !!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-17 00:57:06

pominięto tu jeden ważny aspekt dot zwlekania. a mianowicie: brak chłopaka/partnera. Tak jest w moim przypadku, nie chce już dłużej czekać (w końcu 23 letnia dziewica, jak to śmiesznie brzmi:)), nie ma to nic wspólnego z moimi poglądami, wierzeniem czy czymś tam innym. Po prostu nie mam z kim tego zrobić..... heh niestety....ostatnio "seksualny głód" mi moooocno dokucza... :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-20 07:18:22

Mam dokładnie taką samą sytuację. Nie dam rady dłużej już czekać na księcia z bajki i prawdziwą miłość. Nie chce już dłużej być samą... pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-23 09:41:21

ja tez jestem sama i jestem dziewicą ( 21 lat )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-23 12:58:25

Niedługo skończę 19 lat i też mam ten pierwszy raz przed sobą ;) Nie ukrywam, że byłam w sytuacjach, w których wystarczyłoby tylko jedno moje "ok", nie ukrywam też, że mam swoje potrzeby... I rzeczywiście fajnie byłoby je zaspokoić. Problemem jest tu, jak słusznie zauważyły przedmówczynie, brak odpowiedniego partnera. Nie wyobrażam sobie pójść do łóżka byle z kim tylko dlatego, że mam już na to ochotę! Nie gloryfikuję seksu i wiem, że pierwszy raz prawdopodobnie obędzie się bez fajerwerków - i dlatego tym bardziej chcę to zrobić z kimś, z kim połączy mnie uczucie i zaufanie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-23 13:59:44

a ja mam 18 lat i załuje teraz tego....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-07 03:01:28

Jak ja Cię dziewczyno rozumiem... :P Mam ten sam problem, a ochotę wielką.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-14 17:46:49

mnie sie wiele osob dziwi ze jestem nadal dziewica bo jestem ładna i zawsze mialam powodzenie u chlopakow... ale ja najzwyczajniej w swiecie nie czuje narazie takiej potrzeby... nie chce tego robic na sile i czekam na tego z którym bede naprawde i szczerze chciala to zrobic... ze swoim chlopakiem jestem juz 9 miesiecy i nie jestem jeszcze pewna ze to ten ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-20 11:43:20

Co za idioci minusują tu sensowne odpowiedzi? To całkiem normalne, że dziewczyny nie czują potrzeby robienia czegoś "na siłę". Ja miałam to szczęście, że pierwszego chłopaka miałam w wieku 16 lat, ale i tak nie byłam jeszcze gotowa na seks. Pierwszy raz przeżyłam w wieku 21 lat i i przynajmniej byłam w zgodzie z sobą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-10 20:02:09

ja nie uprawiam seksu bo nawet nie mam z kim heh jak sie nie ma chłopaka, to to powoduje późniejszą inicjacje. :) ja nie miałam nigdy chłopaka ani nigdy się nie całowałam o seksie nawet mogę tylko pomarzyć a mam 16 lat. myślę że zrobię(i spotkam jakiegos chłopaka) koło 18-19.. szkoda że ludzie nie lubią puszystych..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-11 18:58:08

YYYy no żal jak mozna pisac o takich rzeczach ,moglas to zachowac dla siebie ,i badz dumna z siebie ze jestes dziewica bo to nie zaden wstyd tylko kobieca duma A co do puszystych yo nie masz racji , bo mowi się wiecej ciala do kochania heheh ;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-20 11:44:35

dziewczyno, masz dopiero 16 lat - masz jeszcze dużo czasu na to! P.S jeśli Ci przeszkadza sylwetka, to popracuj nad nią...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz