Pielęgnacja cery normalnej

11 Października 2009

Garść praktycznych porad.

Pielęgnacja cery normalnej

Skóra normalna

Skóra normalna występuje właściwie tylko u dzieci. U nastolatków, w związku ze zmieniającą się równowagą hormonalną, przechodzi często w cerę tłustą. Bywa również tak, że charakter naszej cery nie zmienia się przez cały okres dojrzewania i wczesnej młodości, a gdy już osiągniemy 30 rok życia na skórze, zaczynają uwidaczniać się pierwsze oznaki starzenia, powstają drobne zmarszczki, a nasza skóra zaczyna przechodzić w cerę suchą lub wrażliwą. Po upływie kolejnych 15- 20 lat staje się cerą dojrzałą.

Po czym poznamy skórę normalną?

Przede wszystkim jest dobrze napięta i sprężysta. Sprawia wrażenie matowej, gdyż nie produkuje nadmiaru wydzieliny łojowej, a pory są właściwie niewidoczne. Jest dobrze nawilżona, delikatna, gładka i dość cienka. Kolor cery normalnej zależy nie tylko od ilości barwnika (melaniny) zawartej w skórze, lecz także od grubości naskórka.

Normalna skóra jest nieprzepuszczalna dla światła i nie prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Cera normalna jest skórą idealną. W przypadku tego typu cery najczęściej popełnianym błędem pielęgnacyjnym - jest po prostu brak pielęgnacji. Jako kosmetolog uważam, że im wcześniej zajmiemy się pielęgnacją zdrowej skóry i będziemy stosować właściwe kosmetyki, tym wolniej i łagodniej będziemy się starzeć.

Czym pielęgnować skórę normalną?

W przypadku samowystarczalnej skóry normalnej, funkcje te dobrze spełniają:

 • mydła przetłuszczone,
 • klasyczne mydła dla dzieci,
 • mydła wzbogacone olejami roślinnymi i lanoliną, które idealnie pomagają utrzymać skórę normalną w dobrym zdrowiu.
 • Cera normalna nie wymaga stosowania kosmetyków regeneracyjnych, które mogłyby zmienić jej naturalne, prawidłowo przebiegające funkcje. W wielu sytuacjach wymaga jednak właściwej ochrony.

  W tym celu należy stosować odpowiednie kremy z filtrami przeciwsłonecznymi zarówno latem jak i zimą. Polecam także stosowanie kremów nawilżających przez cały rok, które w tym wypadku pełnią rolę podtrzymującą i ochronną. Niektóre pudry i podkłady kryjące powodują utratę wody przez skórę, dlatego powinno się stosować kremy nawilżające pod makijaż, jak tzw. bazę.

  Strony

  × Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
  Komentarze (5)
  ocena
  5/5

  Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Opcjonalnie

  Ocena artykułu 1-5

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

  Anonim
  (Ocena: 5)
  2010-02-01 14:30:47

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2009-11-04 18:14:13

  Świetny artykuł, chociaż muszę przyznać szczerze, że osobiście wolę dać się pod opiekę specjalistów, tzn. żeby ktoś zrobił zabiegi za mnie, dla tego zamiast robić wszystkie te rzeczy raz na jakiś czas robię sobie "dzień piękności" w salonie Afrodyta w Blue City, nie wiem jak Wy, ale jest to świetna forma spędzenia wolnej chwili :) Polecam!

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2009-11-04 15:15:46

  A tak a propos, mam pytanie - do zalogowanych Papilotek - do czego służy opcja "dodaj punkt zaufania temu użytkownikowi" ? Próbowałam dać taki punkt jednej z Papilotek, ale mimo to na jej profilu nadal widnieje ta sama ilość punktów :/ czyżby tylko ZOSIA mogła dostawać pkt?

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2009-11-04 15:11:57

  Super, na pewno się przyda :)

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  Anonim
  (Ocena: 5)
  2009-11-04 15:04:26

  Ciekawy artykuł :)

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1