Oddech znaczy życie - skutki palenia tytoniu

02 Lipca 2009

Papilot to portal, który czyta wiele kobiet,  nastolatek, a może nawet i płeć ...

Oddech znaczy życie - skutki palenia tytoniu
> -->

Papilot to portal, który czyta wiele kobiet,  nastolatek, a może nawet i płeć przeciwna – nie wnikajmy w procent.

Dzięki temu, mogę przedstawić  Wam drodzy czytelnicy parę informacji na temat palenia. Wiem, że może jest to temat wałkowany do znudzenia, jednak mimo wszystko poruszam go, bo może niektóre osoby przemyślą tą sprawę.

Choć nie jest to fakt powszechnie znany, uzależnienie od tytoniu jest schorzeniem przewlekłym w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych Światowej Organizacji Zdrowia.

Ale kogo to obchodzi.? Przejdźmy do konkretów.. I do statystyk.

Polacy puszczają z dymem rocznie 16 miliardów złotych. A poszczególnie wydaje”my”  :

Miesięcznie 150 zł

Rocznie 1.800 zł.

Przez 40 lat przeszło 70. 000 zł.

Papierosy to rezygnacja z wielu przyjemności, kupując jedną paczkę, palacz rezygnuje każdego roku z

Zakupu 64 książek

100 biletów do teatru

150 biletów do kina

40 wizyt u kosmetyczki lub fryzjera

Kupna dwóch rowerów górskich

Wyjazdu na Wyspy Kanaryjskie

Nie wspominając już o czasie, który marnowany jest na palenie oraz o marnej pracy, która idzie na „fajki”  [ jeśli ktoś zarabia 8 zł. Na godzinę = musi godzinę pracować aby kupić jedną paczkę. ]

A to dopiero początek wad..

Uroda, o którą wszystkie dbamy i bardzo pragniemy osiągnąć ideał..

Niemal dla każdej kobiety młody, atrakcyjny wygląd, dobry stan cery i wszystko to, co związane jest z dbaniem o urodę to jedna z bardzo istotnych spraw.

Wciąż szukamy i próbujemy coraz to nowszych kosmetyków, gdybyśmy tylko mogły wydałybyśmy ogromne sumy pieniędzy na wszelkie "środki upiększające", byleby tylko wyglądać pięknie i mieć idealną cerę.

Cóż z tego, skoro niestety wciąż wiele kobiet sięga po papierosy, a w takim wypadku wszystkie te zabiegi pielęgnacyjne pomagają tylko w niewielkim stopniu i na pewno nie są w stanie naprawić zniszczeń spowodowanych paleniem.

Wybierając palenie działamy sprzecznie ze swoimi dążeniami do bycia jak najdłużej zdrową i dobrze wyglądającą kobietą. Staramy się od zewnątrz dostarczać skórze to, co najlepsze, wydając na to często pokaźne sumy pieniędzy, a jednocześnie od wewnątrz, wdychając dym papierosowy, skutecznie ją niszczymy.

Leczenie skutków, bez usunięcia przyczyny niestety nie da tak dobrych rezultatów jakby mogło. Kosmetyki działają głównie na zewnętrzne warstwy skóry, składniki aktywne nie są w stanie dotrzeć do tych najgłębszych warstw.

 Natomiast szkody powodowane paleniem mają miejsce właśnie w skórze właściwej znajdującej się pod kilkoma warstwami naskórka, co w następstwie daje widoczne na zewnątrz niekorzystne efekty.

 

A czy zdrowo się odżywiając pamiętamy o tym, ze nie tylko to ma wpływ na nasz organizm .. ?

Częstość zachorowania i liczba zgonów z powodu zawału serca, tętniakaaorty, nadciśnienia tętniczego, schorzeń degenaracyjnych mięśniasercowego, schorzeń naczyń mózgowych, schorzeń naczyń obwodowych, krwotoku mózgowego, przedwczesne klimakterium, impotencji, osteoporoza, rak , bezpodność, i wiele innych chorob. Palenie papierosów osłabia czynności narządów zmysłów - wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia. Nikotyna uszkadza układ nerwowy, wywiera bardzo szkodliwy wpływ na układ pokarmowy i zdrowie.

Zmiany trądzikowe :

Wyniki badań opisane w "British Journal of Dermatology" (July 2001) dowodz, że palenie jest istotnym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie częstotliwości pojawienia się zmian trądzikowych oraz zwiększa groźbę, że będzie to trądzik o ciężkim przebiegu.

Zgodnie z wielkrotnie potwierdzonymi analizami liczba przypadków trądziku była o wiele większa u osób aktywnie palących (40,8%) w porównaniu z osobami niepalącymi (25,2%). Wykazano liniową zależność między nasileniem zmian trądzikowych a liczbą wypalanych dziennie papierosów.

Nie piszę tego artykułu aby prawić morały, tylko po to,aby przedstawić Wam skutki palenia. Ja sama nie palę, nie lubię, gdy ktoś z mojego towarzystwa kurzy dymem wprost na mnie. Bo bierne palenie też ma swoje skutki :

Bierne palenie zabija w Europie co 17 minutCo 17 minut jedna osoba w Unii Europejskiej umiera z powodu biernego palenia w miejscu pracy. Rocznie bierne palenie zabija ponad 79 tys. mieszkańców UE. Istnieje wiele dowodów na to, że bierne palenie zagraża zdrowiu i życiu. Powyższy nagłówek może wydawać się szokujący, 

ale jest to informacja potwierdzona przez badania wykonane w różnych warunkach i na różnych grupach osób. Taki sam wniosek wynika ze wszystkich innych niezależnych badań na ten temat. Bierne palenie jest poważnym i powszechnym zagrożeniem dla Zdrowia i życia.

W marcu 2006 r. cztery renomowane instytucje działające na rzecz ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu opublikowały raport o korzyściach wynikających z wprowadzanego coraz powszechniej w Europie zakazu palenia w miejscach publicznych.

The European Respiratory Society (Europejskie Towarzystwo Pulmonologiczne), The European Heart Network (Europejska Organizacja Kardiologiczna), brytyjski Cancer Research oraz francuski Institut National du Cancer (organizacje zajmujące się chorobami nowotworowymi) opublikowały raport zatytułowany „Opuszczenie zasłony dymnej - dziesięć argumentów za Europą wolną od dymu tytoniowego”. Celem raportu jest przekonanie europejskich polityków i opinii publicznej o konieczności wprowadzenia ustawodawstwa zakazującego palenia w pracy i w miejscach publicznych, w tym w barach i restauracjach. Dzięki temu Europa może tylko zyskać.

W pierwszym rozdziale publikacji dokonano analizy liczbyprzedwczesnych zgonów w krajach Unii Europejskiej związanych z chorobąniedokrwienną serca (IHD), zawałem, nowotworem płuc i przewlekłyminienowotworowymi chorobami dróg oddechowych, a więc zgonów z powoduchorób odtytoniowych. Przy wykorzystaniu powszechnie stosowanych metodepidemiologicznych ustalono, że każdego roku w UE z powodu biernegopalenia umiera 79.449 osób (palących w sposób czynny i niepalących wogóle).

Spośród nich, prawie 61 tys. zmarło na chorobę niedokrwiennąserca (IHD) i zawał, ponad 13 tys. na nowotwór płuc a ponad 5 tys. naprzewlekłe nienowotworowe choroby dróg oddechowych. W tej ogólnejliczbie, ponad 7 tys. zgonów było wynikiem narażenia na dym tytoniowy wmiejscu pracy. W branży hotelarskiej bierne palenie jest codziennieprzyczyną śmierci jednego

Okazało się, że w UE w wyniku biernego palenia co roku umiera 19.242 osób niepalących, z których 2.800 było eksponowanych na dym tytoniowy w miejscu pracy.

Należy podkreślić, że przedstawione wyniki są bardzo ostrożne. Trzeba także dodać, że dane nie obejmują zgonów spowodowanych biernym paleniem wśród dzieci, zgonów wśród osób dorosłych spowodowanych innymi przyczynami powszechnie uważanymi za będące wynikiem aktywnego palenia, ani innych statystycznie istotnych stanów chorobowych, zarówno o ostrym przebiegu, jak i przewlekłych, spowodowanych biernym paleniem.

Chciałabym, aby ludzie, którzy palą niech palą na własną niekorzyść. Nie bądźcie egoistami i dajcie oddychać osobom nie palącym. Pisząc ten artykuł, zastanawiam się jaka jest właściwie w tym przyjemność i co to daje.? Co do kosztów, które idą na paczki papierosów – są one bardzo zaniżone, ponieważ statystyki są z wcześniejszego okresy, gdy jeszcze nie były tak wysokie ceny. Mój chłopak rzucił palenie dla mnie, bo mi przeszkadzało i w ciągu 5 mies. Zaoszczędził ok. 1.900 zł. A palił tylko jedną paczkę na dzień. Więc.. Hm. Chyba warte przemyślenia.?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (135)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-24 23:35:33

ganja o wiele mniej uzaleznia i jest o wiele mniej szkodliwa. ma tez przyjemniejszy smak i zapach :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-27 13:27:04

chciałam też zauważyć, że ganja o wiele mniej uzależnia ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-18 15:49:02

chce powiedzieć że artykuły takie i wszelakie mówiące stop paleniu papierosów, używek haszu czy ganji, pomagają owszem ale tylko do melanżu... bo przy melanżu kto nauczył się palić ten będzie do browara czy gazika palił.... tak samo z używkami, czasem silna wola pomaga, albo jak się zrobi przerwę od picia ze znajomymi, ja jestem na urlopie i melanżuje o wiele mniej niż kilka tygodni temu , nie palę właśnie to za tym idzie, jestem z tego dumna, zobaczymy jak przy dzisiejszym wieczorze będzie czy wybiorę się na melanż.... ha ha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-14 19:32:47

cóż, czy wy nie macie takiego wrażenia gdy palicie, że robicie coś takiego, jakby z sytuacji bez wyjścia pokazało się okno? palę zazwyczaj 1 papierosa/dwa, trzy miesiące. nie czuję się uzależniona, czuję się za to lepiej gdy się zaciągnę... ? poza tym mam astmę :P gdy zaczynam się krztusić to biorę papierosa i już po wszystkim. to mi pomaga...!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-08 20:17:07

Moja ciotka ma jakieś 57 lat. Coś takiego. I dziennie pali dwie paczki papierosów. Wygląda gorzej od swojej matki [mojej babci] !! Pali jeden za drugim.To jest na prawdę denerwujące...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-29 20:38:41

Tak, wszyscy sobie zdajemy sporawę z negatywnych skutków palenia papierosów, a mimo to znaczna większość z nas to robi. "Bo mam stresy w pracy", " bo jestem w klasie maturalnej", "bo się zdenerwowałam", takich przykładów jest mnóstwo,rzadko myślimy "bo papieros skraca mi życie", a nawet jeśli to druga myśl "a trudno." wyciągamy papierosa i go palimy. Sama palę, nie codziennie,ale zdarza mi się, zwłaszcza gdy wychodzę gdzieś,albo właśnie gdy jestem zdenerwowana. Jednak najbardziej wyprowadza mnie z równowagi,gdy ktoś pali w miejscach nie przeznaczonych do tego, trzeba szanować drugiego człowieka, tego który nie chce się truć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-22 18:30:15

Popalam sporadycznie, rzadko, około raz na dwa tygodnie, czy nawet rzadziej chociaz gorzej z biernym paleniem ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-18 20:07:47

Mój ojciec zaczął palić w wieku 13 lat a o dziwo skończył w wieku 51 , teraz ma 55 i jest o wiele zdrowszy. Więc nie piszcie,że nie da się rzucić, bo się da.! ;) Pozdrawiam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-24 20:55:15

moja ciotka przepaliła sobie życie i tyle ... miała 45 lat a jej płuca jakieś 90 i lekarz juz dawno kazał rzucić ale ta nie bo i po co ..teraz gryzie ziemie a jej dzieci odetchneły świeżym powietrzem. Ja nie rozumiem palaczy i własciwie nie akceptuje zwłaszcza jeżeli mi ktos pali na przystanku to mnie coć trafia. Zresztą to straszna głupota lepiej sobie fajna gazetke kupić niż prze..pier.dalać 10 zł zresztą i tak beda jeszcze drożeć jak wszystko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-11 20:59:50

powiem wam tak !. skoro lekarz powiedział twojej cioci ze ma Rzucić to jest idiotą. Generalnie nie powinno się rzucać palenia tylko stopniowo zmniejszać palenie. to wszystko. A co do problemów z cerą , to zgadzam się z dziewczynami na dole ponieważ ja również pale i jakoś wyjdzie mi Syf raz na jakiś czas i to jeden. No i to że mam lat 16... smarkula wiem .... heh

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-18 20:10:08

też mam 16 i pale od roku. Tata wie i jest Ok, mama raz zauważyła i miałam karę, ale to i tak nic nie dało, heh .;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-03 23:15:00

teraz 8 zł kosztują... jak zaczynałam palić to Vicki po 4,35 były... chyba trzeba rzucić :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz