Mit Pandory za drzwiami sypialni

12 Października 2011

Kobieta jako źródło wszelkiego zła? Tak przynajmniej wynika z mitu Pandory, jednego z najbardziej znanych mitów seksualnych.

pandora

Takie mity miały i wciąż mają duży wpływ na postrzeganie kobiecej seksualności. Można w nich doszukiwać się również źródeł wielu sprzeczności w postawach mężczyzn wobec kobiet. Wśród nich najczęściej mówi się o micie kobiety fatalnej, niebezpiecznej, zagrażającej. – W kulturach, w których sprawy płci powiązane były z niewiedzą, demonizacją, postawami irracjonalnymi, mit ten przyjmował charakter grozy, lęku wobec kobiecości – wyjaśnia wybitny seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz w swojej książce „Seks partnerski”. I dodaje, że w erotyzmie kultury śródziemnomorskiej najbardziej zbliżony do mitu kobiety fatalnej jest mit Pandory. O co dokładnie chodzi?

Kobieta gorszym mężczyzną

Zbigniew Lew-Starowicz treść mitu instruuje następująco: kobieta jest początkiem i źródłem wszelkiego zła. Jego ślady można znaleźć już w obyczajowości starożytnego Egiptu, którego literatura z przełomu XIII i XII wieku p.n.e. określała kobietę jako „frywolną, zalotną i kapryśną, niezdolną dotrzymać tajemnicy, kłamliwą i mściwą, niewierną z samej już natury i worek wszelkich niegodziwości”. O micie Pandory głośno było zwłaszcza w kulturze greckiej, skąd zresztą się on wywodzi. Mityczna Pandora, kierując się ciekawością, otworzyła puszkę, w efekcie czego na ludzkość spadły choroby, ciężka praca, obłęd, starość, złudne nadzieje czy występki. Również w tradycji judeochrześcijańskiej obarczano kobietę winą za grzech pierworodny, bo to ona nakłoniła Adama do udziału w przekroczeniu nakazu. Arystoteles za to stwierdził, że kobieta jest... mężczyzną – tyle, że nieco gorszym. O tym, jak bardzo się od siebie różnimy, przeczytasz w innym artykule.

Baby Jagi i czarownice

Nic zatem dziwnego, że przez całe wieki w kulturze europejskiej kobieta budziła nieufność i poczucie zagrożenia, z kilkoma zaledwie wyjątkami. – Klęski żywiołowe, śmierć czy epidemie najczęściej były przedstawione alegorycznie jako kobieta. W większości bajek kobiety znacznie częściej niż mężczyźni były traktowane jako symbole zła; czarownice, wiedźmy, Baby Jagi, złośliwe duchy – twierdzi Zbigniew Lew-Starowicz, zaznaczając, że jedynie diabeł przybierał postać męską, choć i on nabrał w obyczajowości ludowej charakteru sympatycznego czarta z rogami. Źródłem tego jest właśnie tradycja mitu Pandory. W tymże stuleciu, szczycącym się emancypacją kobiety – jak zaznacza Zbigniew Lew-Starowicz – nadal utrzymuje się zakamuflowany mit Pandory w baśniach i legendach, w sprzeczności uczuciowej wielu mężczyzn. I choć nastąpiła przemiana obyczajowości i świadomości seksualnej, mit ten jest wciąż głęboko zakorzeniony w męskiej podświadomości.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (13)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-13 21:41:44

Tylko, że najczęściej mężczyźni zostawiają kobiety z dziećmi dla kochanek. Nędzne pomioty...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 16:56:37

Faceci dobrze wiedza, ze oprocz spermy nic nam nie maja do zaoferowania, dlatego probuja zanizyc nasze poczucie dowartosciowania, dzieki czemu latwiej im dalej byc na topie. Tak bylo, troche jest, ale na pewno nie bedzie. Kobieta to tez czlowiek i na dodatek z dwoma chromosomami X. A faceci co? Jeden tylko, bu ha ha. Y sluzy do uruchamiania mozgu wlasciwego (5ta konczyna, wiecie). Faceci nie potrafia zyc w spoleczenstwie: ani to dziecka nie nakarmi, ani nie widzi, ze syf dookola, ani nie zrozumie dlaczego ktos placze; wojne zaczac za to to z checia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 19:48:33

Potwierdzam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 20:18:43

Jesteś genialna!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 22:49:41

Jeju, po co tak walczyć ze sobą? kobiety to kobiety, mężczyźni to mężczyźni i nikt nie jest od nikgo gorszy, feministki! ;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 16:35:30

źródłem zła są mężczyźni a konkretniej ich zwierzęce fiutki których nie potrafią powstrzymać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 10:19:35

fajny artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 10:20:13

w ogóle dużo dzisiaj bardzo fajnych artykułów na papilocie :) no brawo!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 08:17:04

Pandora wcale nie otworzyła puszki, tylko nakłoniła swojego męża, brata Prometeusza, żeby ją otworzył.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 17:37:46

tak a królewna śnieżka była satanistką :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-12 19:39:03

to prawda, wystarczy przeczytać uważnie mitologię.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz