Jak uzyskać rozwód kościelny?

11 Września 2010

Coraz więcej osób stara się o rozwód kościelny. Jakie przygotować dokumenty, w jaki sposób przebiega cała procedura oraz ile to kosztuje?

Jak uzyskać rozwód kościelny?

Jeszcze do niedawna uzyskanie rozwodu kościelnego było bardzo trudne. Zmieniło się to dopiero za sprawą papieża Jana Pawła II, który odświeżył kodeks prawa kanonicznego. W dalszym ciągu jednak niemożliwe jest zakończenie małżeństwa tylko dlatego, że się nie udało. Są jednak inne przesłanki, które brane są wówczas pod uwagę. Uzyskuje się wtedy orzeczenie o nieważności związku małżeńskiego, dzięki czemu w przyszłości można bez przeszkód zawrzeć sakrament małżeństwa i stworzyć nową rodzinę. Należy przy tym zaznaczyć, że termin „rozwód kościelny” jest umowny, bowiem w kościele katolickim nie ma rozwodów. Można jedynie stwierdzić wspomnianą już nieważność małżeństwa. I jeszcze jedno: nawet jeśli otrzymamy rozwód cywilny, nie oznacza to, że jednocześnie uzyskaliśmy rozwód kościelny. Oba rozłamy małżeństwa są od siebie całkowicie niezależne.

Co napisać we wniosku?

Nieważność związku małżeńskiego stwierdza wyłącznie sąd biskupi. Znajduje się on przy każdej diecezji. Nasze małżeństwo osądzać będzie sąd przypisany do kościoła, w którym wzięliśmy ślub. Do sądu składa się skargę powodową. Należy wtedy podać (dla kobiety i mężczyzny): imię i nazwisko, adres, parafię oraz nazwisko panieńskie małżonki. Treść skargi zwykle brzmi tak: „Uprzejmie proszę o rozpoczęcie procesu o orzeczenie nieważności mojego małżeństwa zawartego dnia (...) w kościele parafialnym (...). Uważam je za nieważnie zawarte z powodu (...).”

Następnie należy opisać przebieg znajomości małżonków (od poznania do ewentualnego rozejścia się). Najważniejsze, aby podać tutaj fakty oraz okoliczności potwierdzające sugerowany tytuł nieważności małżeństwa kościelnego – przykładowo: jeśli chcemy unieważnić małżeństwo kościelne, bo nie zostało skonsumowane, podajemy fakty związane z tym zarzutem. W skardze powinno się podać optymalnie trzech świadków. Do wniosku należy dołączyć kopię skargi, kościelne świadectwo zawarcia małżeństwa oraz, jeśli takie zostało wystawione, kserokopię rozwodu cywilnego.

Ustalenia sądu krok po kroku

Sąd biskupi podczas rozpatrywania skargi musi ustalić tytuł, z jakiego będzie prowadził postępowanie o unieważnienie małżeństwa. Najczęściej w tym momencie do przedstawienia swojej wersji wzywana jest druga strona. Sąd może określić tzw. formułę wątpliwości, która zwykle wydłuża całą procedurę. Po etapie postępowania sąd zaczyna publikację akt – tylko na tym etapie strony mogą się zapoznać z dokumentacją o unieważnienie. W tym momencie wypowiada się również obrońca węzła małżeńskiego. Przedstawia on argumenty przeciwko uznaniu małżeństwa za nieważne. Ostatecznie sąd biskupi wydaje wyrok pierwszej instancji. Co ważne, aby małżeństwo ostatecznie zostało uznane za nieistniejące, wymagane są dwa zgodne wyroki. Tylko dzięki temu strony będą mogły w przyszłości ponownie zawrzeć nowe małżeństwa.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (96)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

MarcinZ
(Ocena: 5)
2018-03-22 15:56:32

Jakiś czas temu zgłębiałem ten temat, tak naprawdę z ciekawości, ponieważ ciotka poinformowała mnie o tym, że istnieje możliwość uzyskania unieważnienia małżeństwa kościelnego. Zaskoczył mnie ten fakt, ale szperając po internecie, trafiłem na stronę Poradni Salomon - http://www.poradniasalomon.pl/blog/adwokat-koscielny Wszystkiego tam się dowiecie. To jest naprawdę bardzo często skomplikowany temat, który nurtuje wiele osób.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
chopie
(Ocena: 5)
2018-03-23 03:01:52

chopie

miej odwagę podpisac się ze swoich danych

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
wstawia
(Ocena: 5)
2018-02-07 02:39:48

wstawia tylko chłop różne imiona kobit

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Eliza K
(Ocena: 5)
2018-02-05 15:05:58

Po 6 latach małżeństwa okazało się, że mój mąż jest hazardzistą, co zataił przede mną - podobnie jak mnóstwo długów, w spłatę których próbował wmanipulować mnie i moją córkę. Długo nie mogłam się pogodzić, że ktoś tyle lat mnie okłamywał i narażał na niebezpieczeństwo finansowe swoje dziecko. Po sfinalizowaniu rozwodu cywilnego postanowiłam się zupełnie uwolinić i przeprowadzić proces o unieważnienie małżeństwa. Pan Michał Pełka z Poradni Rodzinnej Salomon pomógł mi w tym, jednocześnie udowadniając, że nie każdy proces kościelny musi wiązać się z "praniem brudów". Profesjonalista zrobi to z klasą, będąc przy tym nieopisanym wsparciem dla klienta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
znowu
(Ocena: 5)
2018-02-06 04:01:36

kolejny wpis na innym forum pod pseudo miej chłopie odwagę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Arletta Bolesta
(Ocena: 5)
2017-12-27 06:54:53

Zmiana adresu bloga

Moje wpisy nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa znajdziecie Państwo na blox.pl (bolesta.blog.blox.pl) dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
super
(Ocena: 5)
2018-03-23 03:02:46

superr

a tu wreszcie konkret

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
gość
(Ocena: 5)
2016-08-13 10:38:31

na tych blogach też: http://bolesta.blog.onet.pl/ http://rozwod-koscielny.blog.onet.pl/2011/01/21/procedura-rozwodu-koscielnego/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Sam
(Ocena: 5)
2016-08-12 12:40:45

tylko po co zwracać się po porady jak tego typu informacje są za darmo w internecie to czy dostaniesz to zależy czy zaistniały odpowiednie przesłanki, informacje o przesłankach znajdziesz np na tym blogu: http://sprawy-rozwodowe.info/jak-uzyskac-rozwod-koscielny-uniewaznienie-malzenstwa/. Zawsze możesz pójść też do kurii i podpytać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
reklama
(Ocena: 5)
2016-05-14 11:09:00

re: Jak uzyskać rozwód kościelny?

i kolejne forum z tą samą reklama kancelarii:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kolorowy
(Ocena: 5)
2015-03-18 09:41:13

re: Jak uzyskać rozwód kościelny?

www.koscielny-rozwod.pl/jak-uzyskac-rozwod-koscielny/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Arletta Bolesta
(Ocena: 5)
2015-03-11 11:45:42

re: Jak uzyskać rozwód kościelny?

I link do strony: www.kancelariaporadkoscielnoprawnych.turio.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Zofia
(Ocena: 5)
2015-03-06 15:28:09

re: Jak uzyskać rozwód kościelny?

Polecam stronę biura pisania podań www.napisz-pozew.pl. Specjalizują się właśnie w skargach powodowych do sądów kościelnych. Dla mnie byli dużą pomocą bo nie umiem pisać takich pozwów i przeżycia sprzed lat były zbyt ciężkie. Łatwiej mi było odpowiedzieć na zadane pytania i żeby ktoś to sformułował później wg kluczowych zagadnień ściśle związanych z kodeksem prawa kanonicznego. Pozew złożyłam już i czekam na ciąg dalszy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz