Czy warto wiązać się z przyjacielem?

23 Stycznia 2010

Ty, twój najlepszy przyjaciel i miłość między wami? To dość ryzykowne. Sprawdź, czy rozpoczynanie związku z kumplem ma sens.

zdjęcia ślubne, suknia ślubna

Miłość i przyjaźń, to wciąż dwie najważniejsze wartości w życiu człowieka. Dla części ludzi znacznie ważniejsza jest ta pierwsza, z kolei dla innych ta druga. Zwolennicy miłości bronią się tym, że nie ma piękniejszego, ważniejszego i niepowtarzalnego uczucia niż prawdziwa, wielka, szczera Miłość między kobietą a mężczyzną. Z kolei ci, którzy nad to uczucie przekładają przyjaźń, twierdzą, że Miłość przemija i często się wypala, a prawdziwa przyjaźń może trwać całe życie. Trudno o większe szczęście w życiu, niż takie, gdy ma się u swojego boku osobę ukochaną oraz jednocześnie prawdziwego, sprawdzonego i oddanego przyjaciela. 

Bywa jednak tak, że los płata nam figla, a Miłość oraz przyjaźń nakładają się na siebie, dotycząc tej samej osoby w naszym życiu. Nie ma jednak reguły – może zdarzyć się tak, że zakochamy się (lub w nas się zakocha) nasz najlepszy przyjaciel. Właśnie dlatego wiele osób uważa, że przyjaźń damsko-męska nie istnieje. W takim przypadku zawsze bowiem jest ryzyko, że jedna ze stron prędzej czy później zapała uczuciem do swojej najlepszej przyjaciółki czy przyjaciela. 

Jeżeli masz przyjaciela, z którym dotychczas łączyły cię czysto koleżeńskie stosunki, ale od pewnego czasu czujesz, że między wami zaczyna dziać się coś niepokojącego (przynajmniej dla waszej przyjaźni), dokładnie przeanalizuj waszą sytuację i najpierw sprawdź, jakie minusy i plusy wypływają ze związku z przyjacielem. 

PLUSY

Często na Miłość nie ma rady –  ona po prostu przychodzi i trudno się przed nią bronić. Jest idealnie, gdy takie uczucie dotyka jednocześnie dwojga ludzi, dzięki czemu mogą stworzyć szczęśliwy, wspaniały, piękny związek oparty na naprawdę głębokim i szczerym uczuciu. Kto z nas nie marzy o miłości? Dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że Miłość pojawia się między dziewczyną a chłopakiem, którzy się przyjaźnią. Jest to nawet bardzo naturalne, bo przecież znają się jak łyse konie, spędzają ze sobą mnóstwo czasu, znają swoje słabości, a przede wszystkim mocne strony. 

Zastanawiasz się, czy związać się ze swoim najlepszym kumplem? Związek z twoim przyjacielem może dać ci dużo radości. To człowiek, który zna cię od podszewki, wie, kiedy należy zejść ci z drogi, a kiedy potrzebujesz wsparcia, otuchy i dużo ciepła. Potwierdza to dr Anna Chotecka, psycholog i socjolog. – Najczęściej tworzymy parę z nowo poznaną osobą, z którą łączy nas jedynie kilka randek. Dopiero proza życia weryfikuje ten zachwyt, dlatego zdarza się, że nawet najbardziej zakochani w sobie ludzie się rozstają – mówi specjalistka. – A związek z przyjacielem ma solidne fundamenty, bo partnerzy świetnie się znają. Wiedzą o sekretach partnera, być może nawet o niechlubnych momentach w jego przeszłości. Z taką wiedzą i z akceptacją dla niej o wiele łatwiej jest myśleć o przyszłości i wspólnie ją budować na solidnych podstawach – dodaje Chotecka. 

Kolejnym plusem wiązania się  z przyjacielem jest praktycznie 100-procentowa gwarancja, że ten związek będzie kolorowy i nie pojawi się w nim nuda. Jeśli macie za sobą wspinanie się na drzewa, gry, zabawy, a potem imprezy i szalone przygody, jest bardzo prawdopodobne, że będzie wam się dalej układać tak dobrze. Tyle lat spędziliście u swojego boku i w waszej przyjaźni nie było miejsca na rutynę oraz znudzenie, że możecie być spokojni o waszą przyszłość. 

Jest jeszcze jedna bardzo istotna rzecz wypływająca ze związku z najlepszym kumplem – jego rodzina. Najczęściej bowiem jest tak, że rodzice twojego przyjaciela bardzo cię lubią i na odwrót – twoja rodzina wprost przepada za twoim ulubionym kolegą. Sama wiesz, jak to jest z akceptacją u rodziny twojego faceta. Wiesz także, że twoi rodzice nie zawsze pochwalają twoje wybory. Ciężko trudno jest im się przekonać do partnera ich córki. A z przyjacielem jest zupełnie inaczej – inaczej do tego stopnia, że wasze rodziny mogą być wprost zachwycone, że jesteście razem

MINUSY

Związek z najlepszym przyjacielem? To mimo wszystko dość ryzykowna inwestycja. Dlaczego? Bo gdy zaczyna się Miłość, można powiedzieć, że kończy się przyjaźń. A przynajmniej zmienia się charakter znajomości. Nie jest już ona taka, jaka była wcześniej. W grę zaczynają wchodzić uczucia inne niż prawdziwa, sprawdzona przez lata przyjaźń. Miłość jest uczuciem niepowtarzalnym – ale bywa również, że kiedyś się kończy, wypala, pojawiają się zazdrość i niesnaski. Właśnie dlatego wiele osób nie chce ryzykować utraty przyjaźni i nie decyduje się na związek z przyjacielem. Bo tak już jest – przyjaźń może trwać wiecznie, a jak jest z miłością, wiesz sama. Przy okazji sprawdź sygnały, które pokażą ci, że wasza przyjaźń umiera. 

I jeszcze jeden minus związku z przyjacielem. Paradoksalnie może być wam dość dziwnie w sytuacjach intymnych. Jeśli do tej pory traktowałaś go jak brata, a on ciebie jak siostrę, zbliżenie, pocałunki czy seks mogą być dla was dość niezręczne. Zwłaszcza, gdy w grę będą wchodzić różne eksperymenty w łóżku i wymyślne pozycje. Niewykluczone, że na przekroczenie takiej granicy będziecie potrzebować trochę więcej czasu niż gdybyś związała się z „normalnym facetem”. 

Wciąż wahasz się, czy związać się z najlepszym kumplem? Jak pewnie zauważyłaś, przemawia za tym nieco więcej plusów niż minusów, choć tych drugich również nie można bagatelizować. Mając na uwadze zarówno dobre i słabe strony bycia z przyjacielem, macie szansę stworzyć naprawdę udany związek, w którym połączycie przyjaźń z miłością. 

Ewa Podsiadły 

Zobacz także: 

Nie opłaca się mieć ładnych przyjaciółek! 

Nie chcesz być porównana do ładniejszych od siebie koleżanek? Unikaj przyjaźni z atrakcyjnymi dziewczynami. 

Wasze listy: „Straciłam bliskich, poznałam swoich prawdziwych przyjaciół” 

Poznaj historię Majki, która w biedzie poznała swoich oddanych przyjaciół na dobre i na złe. 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (134)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

tolka
(Ocena: 5)
2016-05-30 15:58:00

re: Czy warto wiązać się z przyjacielem?

To zależy od osób, ja swój związek rozpoczęłam od 2 letniej przyjaźni, a poznaliśmy się na ezeo.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-21 18:38:43

re: Czy warto wiązać się z przyjacielem?

U mnie to wyglądało tak, że ja się zmieniłam dla niego, w sumie ja byłam na poczatku bardziej z dystansem, on pragnął ode mnei ciepła, ciągłej bliskości, spedzania razem każdej wolnej chwili.... a teraz - ja pragne od niego tego same. Niestety on juz zmienil zdanie. Rzucił mnie. Zamowilam urok na urokmilosny24.pl żeby go odzyskać. I nagle dziś pojawił się u mnie z kwiatami. Dam mu szansę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-27 23:08:16

Ja związałam się z kumplem, nie mogłabym go nazwać przyjacielem, ale był moim dobrym kolegom, któremu wszystko mogłam powiedzieć. Jest nam razem bardzo dobrze, bo zawsze mieliśmy się ku sobie, ale jak się poznaliśmy to on był zajęty, a jak zerwał z nią to ja już byłam zajęta, więc tak się mijaliśmy... Ale pół roku po tym jak ja zerwałam ze swoim byłym spotkaliśmy się "na piwko" i wybuchł wielki romans :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-15 17:29:49

ja mam swietnego przyjaciela.. czuł coś do mnie, przez 3 lata nie mógł się wyleczyc.. ja obawiałam się mówić mu dużo o swoim chłopaku itd bo wiedziałam, że jest mu przykro.. po 3 latach mu chyba przeszło bo ma dziewczyne i teraz jestesmy swieetnymi kumplami.. jest przystojny i w ogóle wspaniały człowiek, ale traktuje go jak brata ;) przyjazn damsko-meska istnieje;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-26 19:57:26

on sie w tobie zakochal ;p czyli nie bylo przyjazni damsko-meskiej... eh. moze teraz tak ^^

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz