Cukrzyca - jak ją rozpoznać?

W dobie szybkiego życia, pogoni za pracą i martwieniem się tym, że w przyszłości musimy...
Cukrzyca - jak ją rozpoznać?
03.07.2009

W dobie szybkiego życia, pogoni za pracą i martwieniem się tym, że w przyszłości musimy wziąć kredyt na dom, zapominamy o jednym, bardzo ważnym aspekcie naszego życia – zdrowiu. Dużo się mówi o badaniach profilaktycznych, cytologii, mammografii, o zapobieganiu nowotworom i chorobom cywilizacyjnym. Nie mówi się jednak wiele o chorobie, która dotyka coraz więcej ludzi, a którą można w bardzo prosty sposób wykryć. Tą chorobą jest cukrzyca. Choruje na nią 5% populacji i większość z nich dowiedziała się, że ma cukrzycę zupełnie przypadkowo, podczas badań związanych z innymi chorobami.

Cukrzyca to choroba, którą początkowo trudno jest rozpoznać. Zaczyna się niewinnie – następuje urata wagi, uczucie ciągłego zmęczenia, problemy z prawidłowym widzeniem, zwiększone pragnienie, skurcze nóg. Wiele osób rozpoznaje te objawy jako symptomy stresu związanego ze zmęczeniem pracą i szybkim tempem życia. I zamiast iść do lekarza, zdają się na własne sposoby walki z tymi dolegliwościami – kilka mocnych kaw dziennie, drzemka po pracy, dodawanie sobie energii poprzez jedzenie batoników, czekolady i innych słodyczy. A to błędne koło jest najgorsze z możliwych. Nieleczona cukrzyca prowadzi do wielu groźnych powikłań (uszkodzenie siatkówki oraz zaćma, uszkodzenie funkcji nerek, prowadzące do ich niewydolności, uszkodzenie układu nerwowego, choroba wieńcowa, zespół stopy cukrzycowej i inne), a nawet do śmierci. Nie wspominając już nawet o tym, że przewlekłe zmęczenie, zaburzenia widzenia i ciągłe pragnienie, które ciężko ugasić, utrudniają normalne funkcjonowanie i są przyczyną niepotrzebnego stresu.

Jak wykryć cukrzycę? W bardzo prosty sposób – badaniem poziomu cukru we krwi. Badanie te trwa zaledwie chwilę (polega na nakłuciu opuszka palca i zbadaniu kropli krwi glukometrem), a może tak wiele zmienić. Warto je zrobić chociaż raz na rok, a obowiązkowo w przypadku, gdy odczuwamy dolegliwości charakterystyczne dla cukrzycy.

Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę i podjęto leczenie, wracają szybko do normalnego życia i odczuwają wyraźne polepszenie stanu zdrowia. A przy odpowiedniej diecie i prawidłowym zażywaniu leków, nie odczuwają w większym stopniu swojej choroby.

Dlatego, gdy z naszym ciałem dzieje się coś dziwnego, nie zwlekajmy ze zgłoszeniem się do lekarza rodzinnego po skierowanie na podstawowe badania krwi, łącznie z poziomem cukru. Inwestowanie we własne zdrowie, to coś na co każdy powinien mieć czas.

vanilka

 

 

 

Polecane wideo

Komentarze (44)
Ocena: 5 / 5
Gosia (Ocena: 5) 31.08.2016 09:15
Cukrzyca to okropna choroba, ja niestety jestem w jej pierwszej fazie na razie walczę z nią za pomoca diety o niskim indeksie glikemicznym i InsulVitum. Liczę na poprawę albo chociaz na ustablizowanie sutuacji żeby na razie obeszło sie bez leków.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2013 23:42
Ostatnio jestem strasznie senna (choć możliwe, że to przez te wakacje sie rozleniwiłam). Mam 15 lat, jestem strasznie chuda (ale to od zawsze), mam słaby wzrok, muszę jeść często (lecz w mniejszych porcjach. Czuje że nie mogę sie najeść, tylko kończę jeść, gdy juz więcej nie mogę), oraz nie mogę ugasić pragnienia (nie przypominam sobię chociaż chwili, gdy nie chciało mi sie pić). Czy to może być związane z cukrzycą? ;-;
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.10.2012 22:05
Tutaj wpisz treść komentarza do Cukrzyca - jak ją rozpoznać?...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2010 20:14
Moja mama ma cukrzycę,a ja równo 2 dni temu dowiedziałam się że też na nią choruję da się żyć z cukrzycą na pewno trzeba się trzymać określonej diety i jest to trochę uciążliwe ale po za tym żyję jak młodzież w moim wieku uprawiam sporty i itd.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.08.2010 05:20
Tutaj wpisz treść komentarza...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie