Cukrzyca - jak ją rozpoznać?

03 Lipca 2009

W dobie szybkiego życia, pogoni za pracą i martwieniem się tym, że w przyszłości musimy...

Cukrzyca - jak ją rozpoznać?

W dobie szybkiego życia, pogoni za pracą i martwieniem się tym, że w przyszłości musimy wziąć kredyt na dom, zapominamy o jednym, bardzo ważnym aspekcie naszego życia – zdrowiu. Dużo się mówi o badaniach profilaktycznych, cytologii, mammografii, o zapobieganiu nowotworom i chorobom cywilizacyjnym. Nie mówi się jednak wiele o chorobie, która dotyka coraz więcej ludzi, a którą można w bardzo prosty sposób wykryć. Tą chorobą jest cukrzyca. Choruje na nią 5% populacji i większość z nich dowiedziała się, że ma cukrzycę zupełnie przypadkowo, podczas badań związanych z innymi chorobami.

Cukrzyca to choroba, którą początkowo trudno jest rozpoznać. Zaczyna się niewinnie – następuje urata wagi, uczucie ciągłego zmęczenia, problemy z prawidłowym widzeniem, zwiększone pragnienie, skurcze nóg. Wiele osób rozpoznaje te objawy jako symptomy stresu związanego ze zmęczeniem pracą i szybkim tempem życia. I zamiast iść do lekarza, zdają się na własne sposoby walki z tymi dolegliwościami – kilka mocnych kaw dziennie, drzemka po pracy, dodawanie sobie energii poprzez jedzenie batoników, czekolady i innych słodyczy. A to błędne koło jest najgorsze z możliwych. Nieleczona cukrzyca prowadzi do wielu groźnych powikłań (uszkodzenie siatkówki oraz zaćma, uszkodzenie funkcji nerek, prowadzące do ich niewydolności, uszkodzenie układu nerwowego, choroba wieńcowa, zespół stopy cukrzycowej i inne), a nawet do śmierci. Nie wspominając już nawet o tym, że przewlekłe zmęczenie, zaburzenia widzenia i ciągłe pragnienie, które ciężko ugasić, utrudniają normalne funkcjonowanie i są przyczyną niepotrzebnego stresu.

Jak wykryć cukrzycę? W bardzo prosty sposób – badaniem poziomu cukru we krwi. Badanie te trwa zaledwie chwilę (polega na nakłuciu opuszka palca i zbadaniu kropli krwi glukometrem), a może tak wiele zmienić. Warto je zrobić chociaż raz na rok, a obowiązkowo w przypadku, gdy odczuwamy dolegliwości charakterystyczne dla cukrzycy.

Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę i podjęto leczenie, wracają szybko do normalnego życia i odczuwają wyraźne polepszenie stanu zdrowia. A przy odpowiedniej diecie i prawidłowym zażywaniu leków, nie odczuwają w większym stopniu swojej choroby.

Dlatego, gdy z naszym ciałem dzieje się coś dziwnego, nie zwlekajmy ze zgłoszeniem się do lekarza rodzinnego po skierowanie na podstawowe badania krwi, łącznie z poziomem cukru. Inwestowanie we własne zdrowie, to coś na co każdy powinien mieć czas.

vanilka

 

 

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (47)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Gosia
(Ocena: 5)
2016-08-31 09:15:34

Cukrzyca to okropna choroba, ja niestety jestem w jej pierwszej fazie na razie walczę z nią za pomoca diety o niskim indeksie glikemicznym i InsulVitum. Liczę na poprawę albo chociaz na ustablizowanie sutuacji żeby na razie obeszło sie bez leków.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Karina
(Ocena: 5)
2016-09-22 11:49:25

Gosiu mi InsulVitum pomógł jak miałam problemy, jestem z niego bardzo zadowolna zobacyzsz Ty też będziesz :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-08-17 23:42:34

re: Cukrzyca - jak ją rozpoznać?

Ostatnio jestem strasznie senna (choć możliwe, że to przez te wakacje sie rozleniwiłam). Mam 15 lat, jestem strasznie chuda (ale to od zawsze), mam słaby wzrok, muszę jeść często (lecz w mniejszych porcjach. Czuje że nie mogę sie najeść, tylko kończę jeść, gdy juz więcej nie mogę), oraz nie mogę ugasić pragnienia (nie przypominam sobię chociaż chwili, gdy nie chciało mi sie pić). Czy to może być związane z cukrzycą? ;-;

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-18 22:05:05

Tutaj wpisz treść komentarza do Cukrzyca - jak ją rozpoznać?...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-08 20:14:33

Moja mama ma cukrzycę,a ja równo 2 dni temu dowiedziałam się że też na nią choruję da się żyć z cukrzycą na pewno trzeba się trzymać określonej diety i jest to trochę uciążliwe ale po za tym żyję jak młodzież w moim wieku uprawiam sporty i itd.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-07 05:20:35

Tutaj wpisz treść komentarza...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-19 20:46:49

mam pytanie moja bacia i dzadek chorują na cukrzyce to znaczy corowali bo już nie żyją i ja chce iść sprawdzić ile mam i od ilu jest cukrzyca a od ilu nor,a

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-05 23:19:36

CUKRZYCA typu 2. Można ją POKONAĆ !! Przy cukrzycy ważnym jest aby dostosować odżywianie do tabel z tzw. __NISKIMI węglowodanami. Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają TRZUSTKI. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie NIE przekraczające po spożyciu DOZWOLONEJ granicy; czyli 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Mając cukrzycę powinniśmy zatem stosować, dietę wg tzw. __NISKICH węglowodanów, i nie chodzi bynajmniej o ilość, czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki POWODUJĄ we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki WW węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają JAKOŚCI !! Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych. Dostosowanie się do tabel ZALECANE i DOZWOLONE pozwala w kilka DNI ustabilizować poziom cukru we krwi i NIE jest to TRUDNE !! Pamiętajmy, że poziom cukru we krwi nie podnosi ani powietrze, ani woda mineralna, lecz ZJADANE węglowodany. Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować OD ZARAZ !! Zobacz też; CUKRZYCA typu 2. __Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione. __Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-22 16:08:34

Nie no ja ogólnie mam cukrzycę i to nie jest miłe.. wykryto mi ją w wakacje. ; (( i nie jestem z tego zadowolona.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-14 08:22:17

moze poprostu polepszyla ci sie przemiana materii :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-11 20:37:33

Ej mam 13 lat od niedawna duzo jadam ale nic mi nie przybywa na wadze myśle ze jestem chory niestety :(( czy to mozliwe?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz