Antykoncepcja- temat tabu

08 Lipca 2009

Pierwsza miłość, pierwsze pocałunki i pierwszy seks - taka kolej...

Antykoncepcja- temat tabu

      Pierwsza miłość, pierwsze pocałunki i pierwszy seks- taka kolej rzeczy nikogo chyba nie dziwi. Dziwić może jedynie to, iż tak wiele młodych (ale również i dojrzalszych) kobiet, czy dziewcząt wciąż myśli, że za pierwszym razem nie można zajść w ciąże, a fenomenalnym środkiem antykoncepcyjnym jest aborcja. Coraz więcej młodych, niświadomych dziewczyn zostaje mamusiami, płacz, konflikt z rodzicami i jak to zwykło się mówić: "zmarnowane życie" ot co. Można by rzec:"Mądry Polak po szkodzie". Postanowiłam przyjżeć sie temu problemowi z bliska.

      Liceum. To tu cała masa młodych kobiet i mężczyzn prubóje odpowiedzieć sobie na szereg pytań związanych z pierwszym seksem. Zapytać... ale kogo? Na tablicy ogłoszeń dostrzegam duży, jaskrawy plakat zapraszający wszystkich chętnych na spotkanie, którego temat brzmiał mniej więcej tak: "Bezpieczna i odpowiedzialna miłość-antykoncepcja bez tajemnic". Właśnie o to chodz, zawsze uważałam, że w szkole powinno poruszać się takie tematy zamiast płakać nad rozlanym mlekiem. Oczywiście i ja w tym spotkaniu wzięłam udział.

      Kiedy weszłam do sali dowiedziałam się, że organizatorem zebrania jest ksiądz, co wzbudziło we mnie niepokój, gdyż wiem jakie jest stanowisko kościoła w tych sprawach- antykoncepcja jest  grzechem podobnie jak współżycie przed ślubem. Na początku przywitały nas trzy młode, bardzo sympatyczne dziewczyny. Odrazu rozładowały ciężką, niezręczna atmosfere wywołaną tematem spotkania. I zaczęła sie rozmowa. Początkowo kobiety uświadomiły nam jak ważne jest to by ten swój "pierwszy raz" przeżyć z odpowiednia osobą. Przygotowały i odtworzyły nagrania, w których młodzi ludzie wypowiadają sie na temat tego jak niebezpieczny może być dla naszej psychiki i seks z przymusu. To mi się podobało. W końcu przeszły do sedna sprawy- antykoncepcja. Zaczęły od najpopularniejszego wśród młodych środka-prezerwatywy później tabletki, globulki, kremy, żele itd. Co usłyszałam na temat prezerwatyw? Zdesperowany głos młodego faceta, który opowiadał o uczuleniu na lateks i komplikacjach z tym związanych ( oszpecony penis, trudności w poźniejszych kontaktach płciowych). Co usłyszałam na temat tabletek? Rozżalony głos młodej kobiety, która opowiadała o tym, że przez stosowanie tabletek jej twarz została oszpecona, ona sama będzie bezpłodna. I szereg innych opowieści. Całe spotkanie miały smutny niekiedy nawet przeażający chrakter! Kobiety definitywnie odradzały stosowanie jakiejkolwiek antykoncepcji ze z uwagi na skutki uboczne.

       Po zakończonym spotkaniu widziałam nietęge miny koleżanek i słyszałam komentarze typu:"teraz to ja sie naprawde przestarszyłam, chya naprawde warto zrezygnować z tej antykoncepcji" ! - Co im się dziwić. Przyjęły posłusznie to co im powiedziano, nie słuchająć zdrowego rozsądku, a może zadecydował tu brak wiedzy w temacie "ktorego nazwy nie wolno wymawiać"?

       Na koiec chcę powiedzieć, że szanuje ludzi, którzy w życiu kierują się ideamii czy to wynikającymi z religii czy z kultury w duchu, której zostali wychowani. Dziwi mnie tylko to w jaki sposób kościół nakłania ludzi do przestrzegania przykazań i zasad przez siebie przyjętych. Martwi mnie to, że zamiast organizować realne, edukacyjne spotkania wciska się młodzieży stek bzdur. I chcę podkreślić raz jeszzce- nie krytykuje tu postaw czy zasad wyznawanych przez kościół czy pojedyncze jednostki.

       Rozmawiajcie ze swoimi nastoletnimi dziećmi o seksie, metodach zabezpieczeń-bo to właśnie takie rozmowy a nie unikanie ich mogą je uchronić je przed jeszcze niechcianą ciążą. I nie dajmy sobie nic wmówić, do wszystkigo podchodźmy z dystansem!

MAM NADZIEJE, ŻE NIKOGO NIE URAZIŁAM MOIM ARTYKUŁEM I ZAPRASZAM DO ROZMOWY NA TEN TEMAT :) 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-05 12:55:34

też uważam że z młodymi ludźmi powinno się poważnie rozmawiać na tenaty zabezpieczenia... by powiedzenie ,,Polak mądr po szkodzie" nie musiało ich dotyczyć...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1