Uchroń się przed rakiem szyjki macicy

02 Października 2008

Program profilaktyki obejmuje bezpłatnymi badaniami wszystkie kobiety między 25. a 59. rokiem życia. Zaszczep się i ocal swoje życie.

Uchroń się przed rakiem szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym, który powstaje z nabłonka szyjki lub kanału szyjki macicy. Co roku rozpoznawany jest na świecie u 500 tysięcy kobiet, a liczba ta ma wzrosnąć dwukrotnie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

W Polsce Rak szyjki macicy jest drugim, co do liczby przypadków, nowotworem u kobiet do 45. roku życia. Co roku przypadki zachorowań stwierdza się u 3500 tysiąca Polek, połowa z nich umiera z powodu zbyt późnego wykrycia nowotworu. Taki wynik na tle pozostałych krajów europejskich plasuje nas w tyle. Cały czas zbyt rzadko się badamy.

Jedną z głównych przyczyn raka szyjki macicy jest obecność wirusa HPV. Zazwyczaj do zakażenia dochodzi drogą płciową. Ma ono formę czasową, jednak u niektórych kobiet przyjmuje formę długotrwałą, co powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka.

Wirus HPV można wykryć za pomocą testu DNA HPV.

Do pozostałych czynników ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy należą:

  • wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
  • nałogowe palenie papierosów,
  • duża liczba partnerów,
  • przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 16 i 18 lub innymi typami onkogennymi,
  • niski status socjoekonomiczny,
  • wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych,
  • dieta uboga w antyoksydanty.

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju raka szyjki macicy, należy się zaszczepić. Nie daje to 100-procentowej pewności i wciąż trzeba regularnie zgłaszać się na badania cytologiczne, ale zwiększa szansę na uniknięcie choroby.

Na temat miejsc, w których można się zaszczepić, najlepiej przeczytać na stronach internetowych, między innymi: WWW.hpv.pl,

WWW.Rak-szyjki-macicy.pl.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (40)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-30 13:10:00

Ja jestem zarażona HPV 6 i 8 a nie należe do osób, które w przeszłości i teraz miały dużą liczbe partnerów, więc nie zgodzę się, że jest to jedna z głównych przyczyn zakażenia tymże wirusem. Ktoś zdrowy może trafić na partnera, który jest tym zarażony i albo wie albo jest tego nieświadomy i wówczas zaraża tym partnerkę. Tak też tworzy sie błedne koło!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-23 22:52:00

[quote="Gosc"]szczepionka nie ma sensu jak już jesteś zarażona xD moja mama jeździłą z nimi i są dobre dla 12 latek które nigdy nie wpółżyły bo 2/3 populacji ma hpv a ono przenosi sie droga płuciową wystarczy raz na rok sie badac i używac prezerwtyw a to 2,5 tys. oddać na cele charytatywne.[/quote] po 1. nie 2,5 tys tylko 1,5tys bo jedna szczepionkA kosztuje w granica 500zl a trzeba ich przyjac trzy. a po drugie prezerwarywa nie daje zadnego zabezpieczenia przed tym wirusem poniewaz znajduje sie on nie tylko w spermie mezczyzny ale takze na skorze w okolicach genitaliow

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-29 22:27:00

szczepionka nie ma sensu jak już jesteś zarażona xD moja mama jeździłą z nimi i są dobre dla 12 latek które nigdy nie wpółżyły bo 2/3 populacji ma hpv a ono przenosi sie droga płuciową wystarczy raz na rok sie badac i używac prezerwtyw a to 2,5 tys. oddać na cele charytatywne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-15 23:17:00

Mam prawie 18 lat, w zeszłym roku wykryto u mnie HPV. Mam zmiany na szyjce macicy. Sama to widziałam ponieważ musiałam wykonać badanie histopatologiczne pod kontrolą koloposkopową.. Jeden z moich lekarzy ginekologów zachęcał mnie do zaszczepienia. Tylko nie rozumiałam dlaczego...Gdy ktoś jest chory na grypę wówczas nie proponuje mu się szczepionki przeciwko grypie. A tymczasem mój lekarz wręcz nalegał abym wykupiła szczepionkę. O nie! :) Od 6 miesięcy jestem leczona farmakologicznie. Nadal mam bardzo złe wyniki ale lekarz pocieszył mnie,że już jest odrobinkę lepiej niż rok temu. Bardzo zachęcam szczególnie młode dziewczyny,które przeżyły już swój pierwszy raz (oczywiście nie zapominajmy o antykoncepcji) aby udały się do ginekologa,który wykona im bezpłatną cytologię. To jest tak ważne. Bo cóż innego może być ważniejsze od naszego życia? Gdybym nie poszła wtedy do lekarza pewnie do tej pory nie miałabym pojęcia,że jestem nosicielką tego wirusa. Wtedy jest ogromne prawdopodobieństwo wyłapania choroby 'gdy nie narobi za dużo szkód w organizmie' a nie jak to się zdarza,że umierają młode kobiety...Chrońmy nasze życie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-15 20:17:00

Moim zdaniem w Polsce pewne szczepionki powinny byc refundowane.Ja mialam wielkie szczescie mieszkajac w Niemczech do 18roku zycia ta szczepionka jest darmowa jak i srodki antykoncepcyjne.a od 18-21 placisz tylko za recepte.Takze pewnie jesczze ddlllugo poczekamy az w Polsce bedzie lepiej pod tym wzdgledem.Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-04 21:34:00

witam, mam 16 lat i 2 dni temu dostałam pierszą szczepionke przeciw rakowi szyjki macicy...jeszcze mnie czekaja dwie;/ za 2 i 6 miesięcy. fakt, są bardzo drogie...ale czy nie warte swojej ceny???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-04 16:37:00

buhaahhaahh..jasne szczepmy sie! przeciez wszystkie polki na to stac:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-04 01:52:00

To jest po prostu ŻART i CHAMSTWO ze strony służby zdrowia!!! Szczepionka kosztuje ok 1500zł!!!!!!!!!!!!!!! :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-03 20:36:00

taaa 2000 tzs. za badania ,kogo na to stac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-03 10:13:00

[quote="ewa.barg"]IZISS Zgadzam się z Tobą ,co do profilaktyki .Z pewnością wiesz ,że już badanie cytologiczne wykonuje się pod kątem brodawczaka.Także, tak jak piszesz nie należy zaniedbać regularnych kontroli cytologicznych i samemu również kontrolować piersi.Nie porównuję się ze specjalistą z którym rozmawiałaś na ten temat.Nie znam tego człowieka i nie wiem jakie ma dokonania i jaki stopień.Moja praca doktorska dotyczyła HPV ,sama zdecyduj,która z informacji bardziej do Ciebie przemawia..Medycyna idzie do przodu.Początkowo lekarze podkreślali,że szczepionka jest najbardziej efektywna ,kiedy wykona sie ja właśnie w konkretnym przedziale wiekowym 12 - 16 lat.Badania trwają cały czas i udowodniono (tak jak pisałam wcześniej) ,że ma znaczenie u dorosłych kobiet,które są nosicielkami wirusa.Minimalizuje wówczas ryzyko szybiego zachorowania.Gdyby to nie było prawdą 20-30- 40 letnie kobiety nie poddawałyby się szczepieniom.Zarażone kobiety w pierwszej kolejności otrzymują szczepionkę.Wiem,że Cię nie przekonam ale jako lekarz nie przekazywałabym nierzetelnych informacji,bo jaki miałabym w tym cel ? [/quote] Rozumie i mam nadzieje że cie nie uraziłam:) ja niestety nie mam wykształcenia medycznego dlatego sugeruję sie tym co powiedział mi Onkolog. jesli siedzisz w tej dziedzinie to moze jest ci znane nazwisko Klon? Moja mama jak dotąd zawdziecza mu życie:) Jakbys w pierwszym poście napisała ze jestes lekarzem inaczej bym do tego podeszła ale często widuje sie na takich stronach kobiety które podwazaja opinie lakarzy a same z medycyna maja tyle co ja z fizyką:) I strasznie mnie to wtedy irytuje. Przekazałam to co powiedział mi lekarz któremu ufam i powiem szczerze troszke mi teraz namieszałaś w głowie:) Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz