Tanorektyczki – uzależnione od solarium

Tanorektyczkom nie są straszne ani przebarwienia, ani zmarszczki, ani nawet ryzyko zachorowania na czerniaka! Sprawdź, jak rozsądnie korzystać z solarium i nie daj się uzależnieniu od opalania!
Tanorektyczki – uzależnione od solarium
28.06.2009

Kwadrans spędzony w solarium jest odpowiednikiem całego dnia smażenia się w pełnym słońcu. Logiczne, że to raczej mało zdrowy zabieg dla skóry, która regularnie poddawana promieniowaniu UV, uszkadza się. Oczywiście, rozsądne korzystanie z solarium nie jest niebezpieczne, ale wielu kobietom nie wystarcza efekt opalenizny uzyskany po 2 - 3 seansach pod lampami i coraz częściej na ulicach widać dziewczyny, których skóra została poddana procesowi opalania zdecydowanie w zbyt dużym nasileniu. To tanorektyczki.

Tanoreksja, czyli psychiczne uzależnienie od opalania, popycha chorych do gabinetów kosmetycznych kilka razy w tygodniu. Mimo coraz silniejszej opalenizny, tanorektykom wydaje się, że wciąż są za bladzi. Codzienne korzystanie z lamp naświetlających sprawia, że uzależnieni wyglądają nienaturalnie, staro, a całe ich ciało usiane jest przebarwieniami, których sami nie dostrzegają. W skrajnych przypadkach zbyt częste odwiedzanie solarium może nawet prowadzić do raka skóry (u tanorektyczek ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta o 75%!), nie mówiąc już o pogłębiających się zmarszczkach oraz zniszczonych włosach i paznokciach.

Aby uniknąć powikłań po korzystaniu z solarium, należy przestrzegać kilku żelaznych zasad. Po pierwsze, trzeba zachować zdrowy rozsądek – codzienne naświetlanie z pewnością nie wpłynie pozytywnie ani na wygląd, ani na zdrowie. Oprócz tego:

1. Nie chodź na solarium po zażyciu środków przeciwbólowych.

2. Przed poddaniem się działaniu lamp nie smaruj skóry kosmetykami zawierającymi witaminę A. Substancja ta, w reakcji z promieniami UV, może spowodować powstanie przebarwień! Regułę tę powinny wziąć sobie do serca szczególnie młode dziewczyny, używające kosmetyków do skóry trądzikowej - często mają one w składzie niebezpieczne kwasy owocowe.

3. Przed wejściem do solarium, do minimum ogranicz stosowanie dezodorantów oraz perfum. Zawarte w nich substancje, w kontakcie z promieniami UV, mogą być trujące i wywoływać przebarwienia.

4. Jesteś w ciąży? Solarium w twoim przypadku jest zabronione! Organizm produkuje hormony w innych niż zwykle proporcjach i w efekcie możesz nabawić się nieestetycznych przebarwień.

5. Nie opalaj się w solarium, jeśli jesteś blondynką o bardzo jasnej skórze. Nie tylko możesz nabawić się poparzeń, ale i czerniaka, gdyż twoja skóra ma słabą barierę ochronną.

6. Jeśli masz atopowe znamiona barwnikowe i nie chcesz nabawić się raka skóry, zrezygnuj z solarium i wybierz samoopalacz.

7. Zapomnij o solarium, jeśli bierzesz pigułki antykoncepcyjne. Chyba że nie przeszkadzają ci cętki na skórze...

8. Jesteś chora i zażywasz właśnie antybiotyki? Zaczekaj z opalaniem, aż zakończysz kurację.

9. Nie przekraczaj progu solarium, jeśli masz stwierdzone jakiekolwiek choroby tkanki łącznej.

10. Jeżeli w przeszłości borykałaś się (lub nadal walczysz) z chorobą wymagającą zażywania leków psychotropowych, również nie powinnaś poddawać się działaniu lamp.   

Pamiętaj! Podczas korzystania z solarium, podobnie jak przy zwykłym opalaniu, nie wolno zapominać o stosowaniu kremów ochronnych .

Gabriela Mostowicz-Zamenhof i Nadia Tyszkiewicz

Zobacz także:

Zaburzenia gorsze niż anoreksja?

Anoreksja i bulimia nie są jedynymi zaburzeniami jedzenia, na które cierpią młode kobiety. Anarchia żywieniowa, wilczy apetyt na słodycze czy ustne wydalenia są mniej nagłośnione w mediach, a nie mniej groźne.

Dziecięca anoreksja!

Często już u 6-latków można stwierdzić pierwsze objawy tej wyniszczającej choroby. 

Polecane wideo

Komentarze (255)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.01.2010 22:35
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.01.2010 22:34
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2009 17:55
z tmyi tabletkami to chyba nie do konca rpawda. Ja biore tabletki anty, przed wakacjami korzystam z solarium zeby sie nie poparzyc (jelsi jade do cieplych krajow- tma slonce pada inaczej) i nigdy nie zauwazylam u siebie jakis przebarwien. No ale w sumie nie korzystam z solarium przez caly rok wiec mzoe dlatego
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.11.2009 11:43
Biorę pigułki antykoncepcyjne od 2 lat, na solarium chodzę 3 razy w miesiącu i nie mam żadnych cętek na skórze...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.10.2009 21:32
No tak. Nie lubię kobiet, Pani Gabrielo i Pani Nadiu, wysmarowanych jakimś chemicznym gnojem imitującym opaleniznę. To widać, to czuć. Dobrze, że nie słychać. Pisząc ten artykuł, moim zdaniem jest negatywny, promujący wielkie świństwo - samoopalacze? Czy to jest wstęp do następnego, właśnie o nich? No jak może być coś dobrego ze stosowania chemii. Lepsza choćby kora dębu czy innych roślin jakie stosują ludzie pierwotni. Wracając do tematu, co można powiedzieć o tych opalających się całymi godzinami na plaży, czy tych pracujących w pełnym słońcu? Nie przypominam sobie, bym jako dziecko czy dorosły, nie mógł przebywać na słońcu. Zawsze cieszyłem się z tego i starałem się, żeby jak najlepiej być opalonym, pracując. Dziś jednak czuję się zdrowo, nie jestem zgorzkniały mimo przeciwności losu i podeszłego wieku. Jest już jesień i czuję potrzebę przebywania na słońcu. Lubię, to charakterystyczne lekkie swędzenie skóry po pierwszym opalaniu /wszystko musi być pod kontrolą/ czy to na słońcu, czy w solarium. Solarium to wygoda, bo nie trzeba teraz "gnić" bezczynnie na plaży latem lub wyjeżdżać w okresie zimowym do ciepłych krajów. Nas plebsu nie stać na to. W życiu często trzeba było zrezygnować z wielu przyjemności i uciech doczesnych, no ale nie przesadzajmy. Pan Bóg dał człowiekowi rozum by między innymi zmieniał świat, budował i wymyślał różne rzeczy na pożytek nasz i wolną wolę by, z rozsądkiem korzystał ze wszystkiego. Radził bym wszystkim starszym, żeby się wybrali do solarium i zaczęli opalanie pod kontrolą, od małych dawek, raz w tygodniu. Przedtem, obejrzeć siebie i te brodawki pieprzyki przysłaniać, szczególnie w miejscach intymnych, nigdy nie widzące światła. Tak, od 7-8min zaczynać i nie pękać. Jeśli ktoś leki bierze niech pyta lekarza, czy może. Panie redaktorki swoimi niektórymi poradami napędzją niepotrzebnego stracha, nie widziałem żadnej pani ani w prążki ani w plamy większe lub mniejsze czy też w kropki może w ciapki. Byłoby to ciekawe, ni to kobieta ni to zebra. Ja wybiorę się do solarium w przyszłym tygodniu, bo czuję potrzebę bycia na słońcu a jak nie na słońcu to chociaż chwilę w solarium.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie