Sprawdź swoją płodność!

Nawet jeśli teraz ani myślisz o dziecku, za kilka lat macierzyństwo może stać się jednym z twoich największych marzeń. Zrób wszystko, aby się spełniło.
Sprawdź swoją płodność!
08.06.2010

Statystyki pokazują, że coraz więcej polskich kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Jednak, jak alarmują eksperci, nie tylko wiek może być zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu, a w tym układu rozrodczego i gospodarki hormonalnej.

Poznaj wrogów płodności i jeszcze dzisiaj zmień nawyki, aby w momencie, gdy poczujesz się już gotowa na bycie mamą, uniknąć stresu i niepotrzebnych komplikacji.

Papierosy. Specjaliści przestrzegają – substancje smoliste zawarte w dymie tytoniowym mogą pogarszać jakość komórek jajowych, a nawet poważnie uszkadzać jajowody. Dodatkowo, nikotyna spowalnia produkcję estrogenów, co czasami powoduje niedotlenienie i uszkodzenie jajników. Niedobór tego hormonu zaburza również proces przygotowania wyściółki macicy do ciąży. W rezultacie, palaczki częściej borykają się z problemem bezpłodności i średnio o 20-30% dłużej starają się o dzidziusia.

Całonocne imprezy. I nie tylko. Istnieją badania potwierdzające negatywny wpływ alkoholu na płodność kobiety. Panie regularnie pijące jednego drinka dziennie mają większe trudności z zajściem w ciążę niż ich koleżanki sięgające po trunki tylko okazjonalnie. Lekarze zalecają, aby ograniczyć alkohol już na pół roku przed planowaną ciążą, a nawet na rok wcześniej zrezygnować z szalonych imprez do rana.

Nieprawidłowa waga. Na początek sprawdź swój wskaźnik BMI - podnieś do kwadratu wzrost, a liczbę kilogramów podziel przez otrzymany wynik. Jeśli rezultat obliczeń mieści się w przedziale 18,5 – 26, możesz być spokojna. Najprawdopodobniej jesteś osobą prowadzącą na tyle zdrowy tryb życia, że przyczyn ewentualnej bezpłodności należy upatrywać poza sferą żywienia. Twoje BMI okazało się zbyt niskie? Cierpisz na niedowagę, a nawet skrajne wychudzenie (BMI poniżej 15), co oznacza, że twój organizm w każdej chwili może zaprzestać produkcji hormonów stymulujących jajeczkowanie. Pamiętaj również, że długotrwałe stosowanie zbyt radykalnej diety oraz nagły spadek wagi mogą doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania, a w konsekwencji nawet do zaniku okresu. Matka Natura była bardzo mądra hamując menstruację u bardzo chudych kobiet, ponieważ ich wątła budowa ciała nie pozwoliłaby im na utrzymanie potencjalnej ciąży.

Równie niebezpieczna jak niedowaga może okazać się otyłość, która – w skrajnych przypadkach – prowadzi do poważnych zmian w otoczce komórki jajowej, a w konsekwencji do zaburzeń jej rozwoju. Dodatkowo, nadmiar komórek tłuszczowych stymuluje wzmożoną produkcję estrogenu, którego nadwyżka może zaburzać cykl menstruacyjny i zatrzymać owulację.

jestem w ciąży i co dalej

Antykoncepcja. Pamiętaj, że każdy medal ma dwie strony. W tym przypadku radość z bezpiecznego seksu może zaburzać obawa o własne zdrowie. Wprawdzie wielu specjalistów uważa, że hormonalne metody planowania rodziny nie mają wpływu na płodność kobiety, ale nie istnieją badania w 100% potwierdzające tę teorię. Szczególnie przy wieloletnim stosowaniu pigułki antykoncepcyjne mogą być przyczyną obniżonej zdolności do zajścia w ciążę, dlatego w konsultacji z ginekologiem staraj się robić regularne, dwumiesięczne przerwy w ich zażywaniu. 

Rodzinne problemy z płodnością.  Niestety, w wielu przypadkach kłopoty z zajściem w ciążę mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Do dziedzicznych chorób kobiecych należy między innymi endometrioza, na którą cierpi nawet 10% kobiet. Na czym polega? Endometrium to błona śluzowa wyściełająca macicę. Gdy zaczynają na niej powstawać małe, owalne, torbielowate guzełki, których cechą charakterystyczną są odbarwione blizny, możemy mówić o zewnętrznej gruczolistości macicy, czyli endometriozie (więcej o tym schorzeniu oraz metodach kuracji przeczytasz tutaj). Kolejnym z zaburzeń, które możesz odziedziczyć po mamie czy babci, jest zespół policystycznych jajników. PCOS należy do najczęstszych (73%) przyczyn niepłodności anowulacyjnej (braku owulacji). Na szczęście, istnieją metody skutecznego leczenia tego schorzenia, o których przeczytasz w osobnym artykule. Na koniec dobra wiadomość – problemy z ilością i jakością jajeczek nie są dziedziczne, podobnie jak przedwczesna menopauza.

Wiek. Twój zegar nieubłaganie tyka i czujesz nieuchronny upływ czasu? Pomyśl o dziecku już teraz! Niestety, ciąża po 30. roku życia może nieść za sobą wiele powikłań – niebezpiecznych zarówno dla twojego dziecka, jak i dla ciebie. O ile jeszcze zajście w ciążę to mniejszy problem (choć łatwiej przychodzi to młodym kobietom), o tyle problemy mogą być z donoszeniem ciąży. Nieprawidłowe ułożenie łożyska, krwawienia, częste omdlenia to tylko niektóre przypadłości, na jakie możesz się uskarżać jako dojrzała mama. Pamiętaj również, że starsza ciężarna kobieta łatwiej choruje, łapie infekcje czy jest bardziej narażona na szkodliwe działanie słońca. Po 35. roku życia znacznie wzrasta również ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa.

JAK MIERZYĆ PŁODNOŚĆ?

Jeśli od dłuższego czasu staracie się o dziecko, ale niestety bez rezultatu, przeprowadź domowy pomiar stopnia płodności. Tego rodzaju testy znajdziesz w aptekach, jednak ich wyniku nie traktuj jak wyroczni, ponieważ obejmują one jedynie badanie hormonów w moczu lub we krwi. Aby uniknąć pomyłki, regularnie odwiedzaj swojego ginekologa i nie bój się mówić o swoich dolegliwościach, Dzięki temu będziesz mieć większe szanse na skuteczną diagnozę i leczenie, a co za tym idzie – na upragniona ciążę.

Gabriela Mostowicz-Zamenhoff

Zobacz także:

Czy depilacja miejsc intymnych szkodzi zdrowiu?

Miesięczny cykl kobiety

Polecane wideo

Komentarze (57)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2010 22:47
moj dziubas mi sprawdza:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2010 21:06
Jeju... Czy wy - kobiety, nie macie co robić w domu tylko czytać takie głupoty i je komentować? Zajmijcie się dziećmi (jeśli je macie a jak nie) albo sobą a nie czytacie takie bzdety! Jeżeli chcecie dowiedzieć się czy możecie mieć dziecko wystarczy zrobić badania. Halo! Nauka poszła na przód!
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2010 19:35
co za pierdoły. Już nie macie o czym pisać?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2010 19:27
pomyśl o eutanazji ..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2010 19:21
ile ja bym dała za niepłodność. odrzuca mnie macierzyństwo, nie chcę mieć dzieci, całe szczęście antykoncepcja hormonalna jest bardzo wygodna. aczkolwiek planuję poddać się sterylizacji.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie