Sposoby na kaca po sylwestrze

01 Stycznia 2009

Sylwester to jedna z tych imprez, których nie da się uniknąć i na których pije się różne alkohole. Zarwana noc, zmęczenie, przebywanie w dusznych pomieszczeniach, drinki... jak przyspieszyć powrót do normalnego funkcjonowania?

Sposoby na kaca po sylwestrze

Przez zmęczenie i kaca zwykle chcemy jak najszybciej zapomnieć o imprezie sylwestrowo-noworocznej. Bawiąc się, pozwalamy sobie na więcej, skoro to taka wyjątkowa i jedyna noc w roku. Tańczymy bez opamiętania, pijemy różne drinki, a impreza zazwyczaj kończy się nad ranem.

Podstawowym problemem jest zmęczenie, powinniśmy pamiętać, żeby maksymalnie się wyspać. Pozwolimy wtedy organizmowi w spokoju przetrawić alkohol. Przed snem i w trakcie, trzeba pamiętać o uzupełnianiu płynów. Najlepiej przy łóżku postawić sobie butelkę wody, aby nie musieć za każdym razem wstawać. Przed snem polecamy do wypicia napój izotoniczny (Isostar) albo inny napój dla sportowców (Powerade, Getorade), który dostarczy składniki mineralne, jakich organizm pozbył się podczas wysiłku.

Jeśli obudzimy się z bólem głowy, zafundujmy sobie wysiłek. Trzeba się, co prawda, do niego zmusić, ale przynosi efekty. Resztki alkoholu wypocimy z organizmu. Na sam ból głowy najlepsze będą tabletki, przyspieszą powrót do równowagi. Trzeba też zadbać o cerę, która po takiej nocy wygląda na zmęczoną. Sprawdź, jak sprawić, by wyglądała zdrowo i świeżo.

Pijąc soki i napoje, powinniśmy zwrócić uwagę na te, zawierające potas i magnez, na przykład sok pomidorowy (alkohol wypłukuje te pierwiastki z organizmu). Tradycyjne metody mówią o wypiciu soku z kapusty, kefiru albo leczeniu się tym, czym się struło (to metoda dla najbardziej zaprawionych w bojach, której nikomu nie polecamy).

Dobrą metodą są prysznice - na przemian zimny i gorący. Mogą o ich skuteczności poświadczyć osoby, które odwiedziły izbę wytrzeźwień. Ciepła woda rozluźnia mięśnie i ułatwia zasypianie, a zimna usuwa zmęczenie i daje orzeźwienie.

Trzeba pamiętać, że alkohol utrzymuje się w organizmie przez wiele godzin, jeszcze po imprezie, dlatego nie wolno prowadzić samochodu od razu, a nawet po kilkugodzinnym śnie. Na stronach internetowych można znaleźć kalkulatory, które obliczają mniej więcej ilość alkoholu we krwi, biorąc pod uwagę jego moc, naszą wagę i czas, jaki upłynął od spożycia.

Podczas samej imprezy lepiej nie przesadzać z ilością alkoholu, dobrze się ograniczyć i dużo się ruszać - pozwoli to pozbywać się promili już w trakcie zabawy. Aby uniknąć dużego kaca, lepiej nie mieszać różnego rodzaju alkoholów (win z wódką, szampanem, ginem, kolorowymi likierami). Swoistym dolaniem oliwy do ognia może być wypicie o północy kilku kieliszków szampana albo wina musującego.

Według naukowców, nasilanie się kaca idzie w połączeniu z ilością metanolu w alkoholu. Proporcjonalnie najmniej ma go spirytus, potem wódki czyste wysoko gatunkowe, whisky, koniaki. Najwięcej jest go w winie. Większy ból głowy spowodowany jest też przez przebywanie w dusznych, zazwyczaj zadymionych pomieszczeniach. Jeszcze gorzej jest, gdy palimy. Wtedy wszystko się potęguje.

Na rynku, w ostatnim czasie, pojawiło się sporo preparatów, które mają zabezpieczać przed kacem. Jednak należy pamiętać, by zażywać je przed imprezą, a nie w trakcie. Ich skuteczność nie jest potwierdzona, część osób jest nimi zachwycona, a u niektórych tylko potęguje uczucie kaca.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (137)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-01 12:04:10

piwo najlepsze

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-27 16:37:11

dużo snu a rano leczenie tym czym sie struło :D nie ma lepszej opcji... ale mówie o jednym piwku a nie kolejnym dniu imprezy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-05 00:47:00

rano litr wody niegazowanej szybki prysznic herbatka i jak nowo narodzona:D:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-06 10:35:00

a mi pani w aptece powiedziała,ze najlepsza jest glukoza ( która w szpitalach podawana jest dożylnie ) plus witamina c :) trzeba wypić jakies 150ml aby podziałało ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-05 02:43:00

za pozno troche te rady, juz i tak sie wymeczylam swoje... ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-04 21:53:00

człowiek sie napije i odrazu wszystko piekniejsze taka polska zasada ^^, wiec bez wgledu na to co tu jest napisane to i tak 60% narodu była zalana;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-04 19:57:00

rano ciepla herbata, cos slodkiego, dobre sniadanie, cieply prysznic lub kąpiel i po kacu:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-04 17:46:00

Bez przesady, wystarczy wybrać 1 rodzaj alkoholu i jego się trzymać. Ja piłam w Sylwestra tylko białe wino i o północy szampana, do tego ciągle tańczyłam i rano nic nie poczułam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-04 11:18:00

2 kc to gówno, bełtałam po tym jak kot

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-04 00:25:00

[quote="Andilek"]Dlaczego wszyscy uważają, że jeżeli młodzież pije to od razu do upadłego ? Po prostu trzeba pić z głową.. Akurat sylwester jest taką okazją, że można sobie pozwolić na lekki zakręt głowy.. [/quote] Zgadzam sie ;) Trzeba wiedzieć ile wypić i kiedy przestać ;P a nie od razu młodzież pije to zła^^ wszystko przecież jest dla ludzi ;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz