Solarium – tak czy nie?

06 Lutego 2018

Opalanie w solarium wciąż uważamy za niegroźny relaks. Wydaje się nam, że słońce, nawet sztuczne, poprawia nastrój, przyspiesza produkcję witaminy D i poprawia wygląd skóry. Czy na pewno można o solarium myśleć z pełną beztroską?

solarium

W swoim ostatnim raporcie Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że opalanie w solarium jest nawet bardziej niebezpieczne dla zdrowia i życia, niż dotychczas sądzono. Według najnowszych badań, ryzyko wystąpienia raka skóry wzrasta u osób, które zaczynają korzystać z solarium przed 20 rokiem życia. U tych, które trafią tam po raz pierwszy przed 35. rokiem życia, ryzyko wystąpienia najgroźniejszego czerniaka złośliwego wzrasta o 75 procent! Jeśli nie zaczniemy odpowiednio chronić się przed promieniowaniem UV, występowanie raka skóry wzrośnie aż trzykrotnie w ciągu 20-30 lat.

 

To już pewne

Wpływ na choroby nowotworowe skóry na skutek zbyt intensywnej ekspozycji na promienie UV jest już udowodniony naukowo ponad wszelką wątpliwość. I nie chodzi tylko o wylegiwanie się na słońcu na plaży, ale i o to w solarium. Niestety, wciąż w naszym polskim klimacie, gdzie jesienią i zimą brakuje słońca uznajemy, że opalenizna to symbol zdrowia, energii i przynależności do klasy uprzywilejowanej. Trudno w to uwierzyć, ale  kampanie informacyjne na temat szkodliwości promieni UV nadal odnoszą mizerny skutek i niezbyt przekonują zwolenników opalonej skóry. Statystyki potwierdzają, że z solarium  korzystamy  zbyt często i zbyt intensywnie. Z całą pewnością przyczyniają się do tego  obiegowe opinie, że to właśnie tam odzyskamy dobry humor i samopoczucie w pochmurny dzień, że będziemy mieli więcej witaminy D, a obolałe kości rozgrzeją się i będą zdrowe, oraz że wpłynie to korzystnie na nasz wygląd. Niestety, za te poglądy płacimy często zbyt wysoką cenę, jaką jest nowotwór skóry, którego można uniknąć przestrzegając podstawowych zasad umiarkowanego korzystania z opalania.
W połowie września sejm uchwalił prawo zakazujące korzystania z solariów dla celów pozamedycznych przez osoby poniżej 18 roku życia. Cieszą się z tego zarówno dermatolodzy, jak i onkolodzy. Liczą na to, że takie działanie odwróci niebezpieczny trend panujący w naszym kraju stałego wzrostu zachorowań na nowotwory skóry, w tym bardzo groźnego czerniaka. W krajach, gdzie podjęto podobne decyzje administracyjne udało się ograniczyć zapadalność na te choroby.

 

Gorsze od słońca

W wielu komentarzach zwolenników  opalenizny  zakaz korzystania z solariów jest błędnie interpretowany i budzi złość. Jednak warto wiedzieć, że nieletni nie powinni w ogóle opalać się solarium, a osoby do 30 roku życia – korzystać z niego bardzo umiarkowanie. Przede wszystkim   dlatego, że poparzenia młodej skóry są najgroźniejsze i zwiększają ryzyko zachorowanie w nieodległej  przyszłości. Coraz więcej młodych osób ma zdiagnozowany nowotwór skóry z powodu nadużywania kąpieli słonecznych, tych naturalnych i tych sztucznych.  Konstruktorzy solariów w pewnym momencie  uwierzyli, że uda im się w lampach całkowicie wyeliminować promienie UVB odpowiedzialne za poparzenia, ale niestety do tej pory nie okazało się to możliwe. Wprawdzie promieniowanie w lampach UVA do UVB jest podobne emitowanego przez słońce, ale emisja jest kilkadziesiąt razy silniejsza niż w naturze. Dlatego 10 minut spędzonych na łóżku samoopalającym równa się kilkugodzinnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

 

Uwaga na oczy

Na dodatek w solarium rzadko zabezpieczamy się kremem z filtrem, po to by przyspieszyć zmianę koloru skóry. Taka sztuczna kąpiel słoneczna szybko degraduje kwasy nukleinowe i białka w skórze. Kilkukrotne poparzenie przez lampy naświetlające poważnie zwiększa ryzyko nowotworu. Opalanie nie służy także urodzie, bo niszczy strukturę kolagenu i elastyny, co znacznie przyspiesza proces fotostarzenia się skóry. Konsekwencje  nie przerażają od razu, bo są oddalone w czasie, ale trudno naprawić i usunąć powstałe w wyniku opalania przedwczesne zmarszczki. Trzeba też pamiętać, że opalanie w solarium jest niebezpieczne dla oczu. Nie wystarczy opalać się z zamkniętymi powiekami. To za mało, koniecznie trzeba nakładać specjalne ochronne okulary. Silne światło może spowodować podrażnienia i zapalenie spojówek. A, co znacznie bardziej niebezpieczne, doprowadzić do uszkodzenia soczewki oka i przyspieszenia rozwoju zaćmy. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV skutkować może uszkodzeniem siatkówki tzw. retinopatią słoneczną oraz prowadzić do fotochemicznego uszkodzenia najbardziej odpowiedzialnej za widzenie części oka – plamki żółtej. Są to uszkodzenia trwałe i nieodwracalne.

 

Nie opalaj się w solarium, jeśli:

  • nie ukończyłeś 18 lat – bezwzględny zakaz
  • masz jasną karnację, fototyp I lub II, jeśli masz świeże blizny pooperacyjne lub jesteś w trakcie rekonwalescencji po zabiegach laserowych
    • jeśli zażywasz leki fotouczulające np. przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe, moczopędne, retinoidy, niektóre antybiotyki
    • jeśli masz infekcję wirusową lub bakteryjną, gorączkę
  • jeśli masz trądzik lub inny zapalny stan skóry, opryszczkę, albo popękane naczynka, pokrzywkę
    • jeśli cierpisz na nowotwór, choroby sercowo-naczyniowe, choroby tarczycy, epilepsję

 

Jeśli korzystasz z solarium od czasu do czasu, pamiętaj:

• zastosuj kremy z filtrem i okulary ochronne
• zadbaj o to, by twoja skóra była całkiem sucha, nie używaj tuż przed wejściem do solarium dezodorantu ani perfum
• po opalaniu posmaruj skórę mleczkiem nawilżającym
• sprawdź czy lampy spełniają normę opisaną jako 0,3W/m2
• dostosuj czas opalania do typu skóry (10 minut to czas absolutnie wystarczający)
• zawsze pytaj, czy łóżko na którym się kładziesz jest zdezynfekowane (można nabawić się wielu uciążliwych chorób skóry, m.in. łupieżu pstrego)

 

Marta Królikowska

 

Oryginalnie materiał pojawił się w magazynie Ach! Na Zdrowie

 

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (18)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-07 18:40:40

Widać,żę niegdy nie byłyście za granicą oprócz Horwacji i Egiptu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-07 01:18:10

Co jeszcze? Fryzjer, solarium, siłownia, kosmetyki, dobre jedzenie, ubrania itd.? Skąd kobiety maja na to wszystko brać pieniądze?...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Justyna
(Ocena: 5)
2018-02-06 22:57:49

Solarium nie nie nie i jeszcze raz nie! Jako nastolatka duzo korzystalam ale wtedy jeszcze nie bylo az tak rozpowszechnionej wiedzy ze az tak szkodzi itd. A po kilku latach sie zaczelo... Juz 10 znamion usunelam bo zaczely sie zmieniac, ciemniec, zmieniac ksztalt. W pore je zauwazylam i nic sie nie stalo ale dermatolog mowila ze gdybym to zostawila to mogloby sie to zle skonczyc bo skoro znamie zaczyna sie zmieniac to znaczy ze cos sie z nim dzieje. I moglo to byc efektem solarium. BARDZO ODRADZAM

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-06 14:29:41

A potem pieprzyków, piegów, przebarwień jak mrówek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-06 08:52:15

Ja chodzę na solarium, raz na 2 miesiące kiedy wyjeżdżam lub mam jakąś imprezę i chcę ładnie wyrównać koloryt i idę na 8 min. Ogólnie z natury mam ciemniejszą karnację. W dzisiejszych czasach wszystko szkodzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-06 00:54:24

Do mojej urody nie pasuje opalenizna, chrzanię tą modę. Jestem blada i zamierzam taka zostać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-06 00:39:35

Solarium , samoopalacze to biznes. Im więcej głupich ludzi którzy chcą oszukać rzeczywistość w imię zdrowia tym więcej kasy dla nich . mają gdzieś wasze zdrowie liczy się kasa i wasza głupota.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-06 00:35:18

Dla innych ras murzynów , mulatów jestęmy piękni biali . Tylko my się nie doceniamy i niszczymy swoją skóre chcę=ąc upodobnić się do ludzi z całkiem innego klimatu. To przykre bo rasa biała była najbardziej szanowaną rasą na świecie ,teraz chyba nie da się odróżnić Polki po solarium od Egipcajanina. Do tego dążymy do zaniku rasy białej, lub jej maskowania?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-06 00:27:43

To wychodzi z tego, że wstydzimy się swojej rasy. Mulaci nie wybielają się tylko biali w Polsce o umiarkowanym natężeniu słonecznym chcą pozbyć się białej skóry . Za bardo promowana jest opalenizna i to przez to każdy ryzykuję zdrowie w imię piękna a kłóci się to z naszą naturą białej skóry, która nie jest przystosowana do opalania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-06 00:35:52

Przez wieki opalenizna była uważana za coś nieestetycznego, charakteryzowała chłopstwo, każda szlachcianka i bogata mieszczanka dbała o idealnie bladą cerę, bo opalenizna świadczyła o pracy w polu Co ciekawe Azjatki doceniają urok bladej cery i robią wszystko by się wybielić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-06 00:51:06

Dokładnie. W naszym klimacie niemożliwe jest być cały rok brązowym a poza tym jest to już dawno niemodne. Powinniśmy wysłać z torbami te wszystkie solaria itp i być dumni z białej skóry.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-06 00:23:27

A no tak jest jeśli człowiek biały próbuje zrobić z siebie mulata. To tylko zasluga mediów że promują opaleniznę zamiast promować czystą biała skórę, którą tak wiele osób na świecie chiałby mieć. Ile razy tak jest , że ktoś się wstydzi założyć spodenki bo jest blady ? Mamy się wstydzić swojej rasy i robić wszystko żeby pokazać żę nie jesteśmy biali opalając się w solarium, smarując jakimiś kremami, kore mają zamaskować biały kolor skóry ? Wstyd! powinniśmy być z biłej skóry dumni a nie robić z siebie jakiś mulatów !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-06 12:17:01

Jakaś psycholka :o

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-06 20:33:12

oj jakaś skwarka się oburzyła o prawdę, spadaj stąd śliwko suszona

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
gość
(Ocena: 5)
2018-02-07 12:26:16

Boże, co za brednie....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-07 18:34:53

Twój komentarz jest niejasny, dlaczego brednie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-07 20:46:03

'mam sie wstydzić swojej rasy' xDDD jaki tekst. rozumiem intencję, ale lepiej by zabrzmiało; swojej karnacji. biali ludzie też mają różne odcienie skóry, jeden jest biały jak papier a inny jasno cielisty. no i te rasy... raczej jedn ludzka rasa istnieje i trzy podtypy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-02-07 21:12:53

To według ciebie mówi się karnacji białej ? haha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz