Sauna - wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć!

Podpowiemy ci, jaki rodzaj sauny będzie dla ciebie najlepszy oraz jak zdrowo z niej korzystać. Jeśli nie lubisz parowych kąpieli, przekonamy cię, że to samo zdrowie!
Sauna - wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć!
23.02.2009

Przeraża cię sama myśl o spędzeniu dziesięciu minut w temperaturze sięgającej 90 stopni? A może nie wiesz, jaki rodzaj sauny byłby dla ciebie najlepszy? Poznaj złote zasady korzystania z parowych kąpieli i przekonaj się, że to samo zdrowie!

Rzymska łaźnia parowa (temperatura – do 60 °C, wilgotność – 100%)

To cudowne antidotum na wszelkie problemy z cerą tłustą i łojotokową. Rewelacyjnie oczyszcza pory z tłuszczu i martwych komórek, sprawiając, że staje się widocznie gładsza i bardziej promienna. Seanse w łaźni parowej są również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą lub nie chcą korzystać z gorącej sauny fińskiej.

Fińska sauna sucha (temperatura – do 120°C, wilgotność – 40%)

Regularne seanse w suchej i bardzo gorącej łaźni zahartowują i oczyszczają organizm, ale najlepsze efekty przynosi naprzemienne rozgrzewanie i ochładzanie ciała. Specjaliści zalecają, aby po wyjściu z sauny wziąć zimny prysznic albo orzeźwiającą kąpiel w basenie i ponownie skorzystać z sauny. Dzięki temu, komórki staną się lepiej dotlenione, pory dogłębnie oczyszczone, a skóra fantastycznie zmiękczona i ujędrniona. Należy jednak pamiętać, że ciało w saunie intensywnie się poci, tracimy więc dużo wody i od razu po skończeniu seansu należy uzupełnić jej niedobory.

Aromaterapia

Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się sauny z właściwościami aromaterapeutycznymi. I tak, olejki: eukaliptusowy, sosnowy i miętowy - udrażniają drogi oddechowe; geraniowy, lawendowy i cytrynowy - działają odprężająco, a pomarańczowy oraz imbirowy – pobudzająco. Miłośniczkom urodowych nowinek proponujemy wypróbowanie terapii kolorami, która polega na ustawieniu w kabinie sauny ekranu, wyświetlającego różne kolory. Podobno fioletowy wyzwala kreatywność, zielony relaksuje, żółty poprawia koncentrację, a niebieski działa antyseptycznie.

4. Jak korzystać z sauny?

Przed wejściem do sauny należy wziąć szybki prysznic. Korzystając z łaźni na basenie albo w hotelu, powinno się zawsze kłaść na ręczniku – nigdy bezpośrednio na drewnie czy kafelkach. Sauny suche są zbudowane z trzech kondygnacji, funkcjonuje w nich zasada, że im wyżej, tym bardziej gorąco i na odwrót. Po zakończonym seansie warto porządnie schłodzić ciało oraz wypić dwie szklanki wody mineralnej.

5. Kto powinien unikać sauny?

Lekarze ostrzegają, że z parowych kąpieli nie powinny korzystać osoby z nadciśnieniem oraz problemami z sercem czy pękającymi naczynkami. Sauny powinny również unikać kobiety w ciąży i małe dzieci.

Zobacz też:

Przepis na upiększającą kąpiel

Czego szukać w kosmetykach?

Jak zimą wyglądać na opaloną?

Nadia Tyszkiewicz

Polecane wideo

Komentarze (66)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2009 13:12
Bańki chińskie na celulitis.!:) Poszukajcie w google.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.05.2009 17:33
Krem z mocznikiem!! rewelacja. jak ktoś chce skład i jak go zdobyć to piszcie gg: 8367250
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.04.2009 11:13
na rozstępy najlepszy jest krem z mocznikiem!!:) Polecam!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2009 23:50
pocaluj mnie w d.......zapyziala ropucho zboczona
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.03.2009 18:36
[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] Ja na szczęście mam sałne w domu i moge sobie doniej chodzic kiedy tylko zechce !! cell****t też mam i rozstępy tagże !! I sauna żeczywiście pomaga!![/quote] drogie dziecko pisze sie "także" a nie "tagże" zajżyj prosze ja ciebie do slowniczka ; ) [/quote] haha dobre i kto tu kogo poprawia .. 'zajżyj' gratulacje ..juz nie wspominajac o 'żeczywiscie' .. tragedia
odpowiedz

Polecane dla Ciebie