Psy skutecznie wykrywają nowotwory!

27 Lutego 2009

Za pomocą węchu, który jest 1000 razy bardziej czuły i selektywny od ludzkiego, potrafią zdiagnozować raka.

Psy skutecznie wykrywają nowotwory!

Naukowców, do badań nad wykorzystaniem psów i zapachu w diagnostyce nowotworów, skłoniły przypadkowe zdarzenia. W literaturze medycznej opisany jest między innymi przykład Brytyjki, która zgłosiła się do lekarza, ponieważ pies notorycznie lizał i wąchał jej znamię. Po biopsji zdecydowała się na wycięcie. Od czasu zabiegu zwierzak przestał się interesować zmienionym miejscem.

W 2003 roku badania nad wykorzystywaniem węchu psów w wykrywaniu raka rozpoczął Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN pod kierownictwem profesora Tadeusza Jezierskiego. Zadowalające rezultaty osiągnięto u 30 procent psów z ras cechujących się szczególnie dobrym węchem (labradory, owczarki niemieckie, spaniele, sznaucery). Szkolenie trwa kilka miesięcy, a przyjmowane na nie są zwierzęta w wieku od 7 miesięcy do 2 lat.

„Psy, mimo doskonałego węchu o czułości i selektywności ok. tysiąc razy lepszej niż współczesna aparatura analityczna, niestety nie są nieomylnymi "aparatami" analitycznymi. Wiarygodność detekcji z użyciem psów zależy nie tylko od węchu, ale również od zdolności wytworzenia trwałego i niezawodnego odruchu warunkowego, tzn. skojarzenia odpowiedniego zachowania (sygnalizowania) ze znalezieniem szukanego zapachu” - powiedział „Gazecie” prof. Jezierski.

Z testów wynika, że skuteczność wyszkolonego psa utrzymuje się na poziomie 70 - 90 procent. Według prof. Jezierskiego, metoda wykorzystująca węch psa w diagnostyce raka sprawdzałaby się szczególnie w krajach i miejscach, gdzie dostęp do nowoczesnej aparatury jest utrudniony. Jednak, jak zaznacza profesor, zwierzęta nie mogą być dodatkiem do diagnozy medycznej. Jeśli udałoby się udowodnić, że psy potrafią wykrywać nowotwory we wczesnych stadiach z małym odsetkiem błędów, mogłyby być wykorzystywane w badaniach przesiewowych.

Oprócz naukowców z Polski, badania nad wykrywalnością nowotworów przez psy prowadzą ośrodki w USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Zobacz także:

Prawdy i mity o obiadach w proszku

Ile jest mięsa w mięsie?

Joanna Martel

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (38)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-26 22:47:00

ło kurna ale fajny piesio kupie se go

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-26 22:47:00

ło kurna ale fajny piesio kupie se go

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-15 14:22:00

Widzę , że powoli dostrzegac zalety zwierząt ... Gdybyśmy współpracowali z nimi to łoooooooooo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-09 20:08:00

http://www.kingplay.pl/?r=498

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-01 12:53:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Nxia[/b] lol ! to po co o tym piszecie tu na papilocie skoro wiecie że moga wykorzystac psy do badan // zalosni jestescie .[/quote] Masz ilozar inteligencji 1%[/quote] powiedziala bym ze ma nawet 0%!!!! czytanie ze zrozumieniam sie klania i ogolnie umiejetnosc czytania!! [/quote] ilorazu inteligencji nie liczy sie w procetach. Co udowadania ze wasze jest dwucfrowe [/quote] Ostatnia osoba powiedziała najlepiej. Ale to trzeba mieć banie, żeby I**** liczyć w %. <lol700> [/quote] ja już Was ludzie nie rozumiem, no z wyjątkiem 2 powyższych osób... jedno głupie, drugie jeszcze głupsze i tak pod każdym artykułem, czyta się tylko komentarze w stylu: "idiotka jesteś"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-01 12:50:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] mamy 2009 a badania byly w 2003 no to zeczywiscie nowosc napisaliscie hahah. moze lepiej piszcie juz te swoje zalosne artykuly o jakze pokrzywdzinych przez los co? dawno nic nowego nie wymysliliscie, pomysly sie wam skonczyly?[/quote] ja pikole!!!!nudzi cię papilot to po prostu tu nie wchodz!!!!!ja akurat mam pieska i tego typu artykuły czytam z przyjemnościa;/[/quote] dokłądnie sie zgadzam!! głupia jestes i tyle! [/quote] o jejku a ja mam swinke morska moze napiszecie cos o swinkach? hahha kup sobie jeszcze kilka psow to bedzie wieksze prawdopodobienstwo ze wykryja w razie czego raka... tylko naucz ich pisac albo mowic to powiedza ci jaka jest diagnoza hahah.... [/quote] "głupia jesteś i tyle"- typowa reakcja na różnicę twierdzeń- najlepiej odpowiedzieć nieuargumentowanymi epitetami w stylu: "jesteś głupia, beznadziejna" napiszę po Waszemu- żal.pl ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-28 20:43:00

Kawaii *O*

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-28 15:06:00

Gość 2009-02-28 01:20 Gosc Eee Nic Nowego... Tyle Było O Tym Programów w TV ;]] Oczywiste Rzeczy Czasem Piszecie ;) Bez Obrazy ^^ Ale Dla Tych Co Nie Wiedzieli... Pouczające ;p były programy i artykuły... od dobrych 5 lat odkąd tylko na wyspach brytyjskich rozpoczeli badania z udziałem psów - ale dotacje ucięto i zamknięto program.... czemu niektórzy o tym z was nie słyszeli - ponieważ polskie społeczeństwo woli siedzieć godzinami w przychodniach, wykupywać torby leków i mówić sobie nawzajem kto jest bardziej chory oraz czytać tylko to co im pod nos reklama podsunie z proponowaną zniżka 50% - brutalne ale prawdziwe. Wg. badań zdaje się z 2003 roku na 80 przeprowadzonych sprawdzianów dla psów... pies pomylił sie tylko 5 razy - podczas gdy badania wykonywane w laboratorium mają pięć POPIERAM !! I moje wcześniejsze słowa i Te też ;]]]]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-28 13:10:00

ale sliczny piesiu;*

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-28 10:40:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] mamy 2009 a badania byly w 2003 no to zeczywiscie nowosc napisaliscie hahah. moze lepiej piszcie juz te swoje zalosne artykuly o jakze pokrzywdzinych przez los co? dawno nic nowego nie wymysliliscie, pomysly sie wam skonczyly?[/quote] ja pikole!!!!nudzi cię papilot to po prostu tu nie wchodz!!!!!ja akurat mam pieska i tego typu artykuły czytam z przyjemnościa;/[/quote] dokłądnie sie zgadzam!! głupia jestes i tyle! [/quote] o jejku a ja mam swinke morska moze napiszecie cos o swinkach? hahha kup sobie jeszcze kilka psow to bedzie wieksze prawdopodobienstwo ze wykryja w razie czego raka... tylko naucz ich pisac albo mowic to powiedza ci jaka jest diagnoza hahah....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz