Osteoporoza: Już teraz, kiedy wciąż jesteś młoda, pomyśl o przyszłości!

09 Marca 2011

Osteoporoza jest groźna także dla zębów.

Osteoporoza: Już teraz, kiedy wciąż jesteś młoda, pomyśl o przyszłości!

Według ostatnich szacunków na osteoporozę cierpi w Polsce prawie 3 miliony ludzi, zagrożonych jest aż 9 milionów. Najczęściej schorzeniem dotknięte są osoby po 50 roku życia, cierpi na nią ponad 30% osób w tym wieku. O tym, że wpływa ona na zęby wie jedynie 5% ankietowanych on-line – to już dane z ankiety Dentim clinic.

Nie tylko kobiety, nie tylko kości

Ponad 30% kobiet powyżej 50 roku życia cierpi w Polsce na osteoporozę. Powodem tej choroby cywilizacyjnej stawianej na równi z otyłością i chorobami serca jest najczęściej gwałtowny spadek masy ciała, towarzyszący menopauzie i spadkowi poziomu estrogenów odpowiedzialnych za odporność kości. Ale nie tylko, schorzenie to dotyka także osoby z niedoborem witaminy D i mało aktywne fizycznie. Wbrew mitom, na chorobę narażeni są także mężczyźni – dziś ponad 8% wszystkich przypadków dotyka właśnie ich. Chorobie coraz baczniej przyglądają się także dentyści, okazuje się bowiem, że schorzenie to wpływa także na zęby.

- Osteoporoza kojarzy nam się zazwyczaj ze złamaniami kończyn, przez co zapominamy zupełnie, że atakuje również te kości, które utrzymują nasze zęby w żuchwie. Schorzenie dotyka najczęściej przednią części kości szczękowych w okolicy jedynek, dwójek i trójek. W skutek postępującej demineralizacji, zęby, osadzone do tej pory mocno w zębodołach, zaczynają się obluzowywać a w końcu wypadać. Dlatego osoby chorujące na osteoporozę lub nią zagrożone powinny pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Możemy wtedy podjąć odpowiednie kroki, by zminimalizować skutki choroby i ochronić zęby, a w skrajnych przypadkach przystąpić do odbudowy uzębienia i wzmocnienia kości – wyjaśnia lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic. - Ważna jest także odpowiednia dieta osoby z osłabionymi zębami. Dieta bogata w wapń i witaminy D i K. Powinniśmy także unikać picia kawy, wpływa ona niekorzystnie na gospodarkę wapniem w naszym organizmie.- dodaje.

Osteoporoza rozpoznana u dentysty

Obecnie dzięki zaawansowanym technikom badań zdarza się, że to dentysta mówi pacjentom o podejrzeniu osteoporozy. Niektóre gabinety wyposażone są w specjalny program, który na podstawie zdjęcia pantograficznego i grubości żuchwy pacjenta analizuje zagrożenie schorzeniem. Często wystarczy jednak zwykłe badanie, by lekarz stomatolog stwierdził zmiany sugerujące osteoporozę.  W takich wypadkach podejmuje odpowiednią formę leczenia zębów i kieruje na dalsze badania.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-04-03 15:47:37

re: Osteoporoza: Już teraz, kiedy wciąż jesteś młoda, pomyśl o przyszłości!

Pasty z dużą zawartośćą fluoru powinny trochę pomóc. No i pląby w każdym złamanym zębie czyli wszystkich w moim przypadku. Dentysta powinien doradzić markę pasty oraz ile razy na dzień stosować specyfik. Może nawet zalecić 2razy dziennie przez 3 miesiące

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-12 13:51:09

o fuck!! ja nie chcę żeby mi zęby wyleciały, i to w dodatku przednie, nie teraz!! nie w tym wieku

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-10 19:08:36

Tak swoją drogą nie powiedzieliście kochanym czytelniczkom ile kosztuje wszczepienie implantu...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-09 09:44:50

aha....to się dowiedziałam jak uchronić się przed chorobą w przyszłosci ;/.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1