Ekologiczna żywność: Dużo droższa od zwykłej, ale czy faktycznie zdrowsza?

Oto cała prawda o "ekologicznym" jedzeniu. Czy warto wydawać na nią pieniądze?
Ekologiczna żywność: Dużo droższa od zwykłej, ale czy faktycznie zdrowsza?
28.02.2011

Jak pokazują najnowsze badania, ekologiczne warzywa czy owoce wcale nie są takie zdrowe. To kolejny mit, którym karmili nas do tej pory producenci żywności.

Okazuje się, że ekologiczne warzywa uprawiane przy pomocy tylko nawozów organicznych są mniej pożywne i smakują nieco gorzej od tych, które rosną dzięki chemii. I tak na przykład, brokuły hodowane na sztucznych nawozach mają w swoim składzie znacznie wyższy poziom przeciwutleniaczy. Podobnie jest z ziemniakami, które zawierają więcej witaminy C. Lepszy aromat i smak mają również rosnące dzięki chemii pomidory.

Specjaliści od spraw konsumenckich radzą więc przestać wierzyć w rewelacyjne skutki ekologicznych produktów. Jak sami twierdzą, lepiej czasem kupić produkt w zwykłym supermarkecie. Zaoszczędzimy przynajmniej trochę pieniędzy. Żywność ekologiczna jest bowiem droższa nawet o jedną trzecią od tej uprawianej przy pomocy nawozów sztucznych.

Karina Hefner

Zobacz także:

PORADA DIETETYCZNA: Jak dodać sobie energii w senny dzień?

Przedstawiamy listę produktów, dzięki którym zwalczysz senność i niemoc nawet w ja bardziej leniwy dzień. Uwaga, wcale nie polecamy kawy ani napojów energetyzujących!

Dobra wiadomość dla czekoladoholiczek: Czekolada jest zdrowsza od owoców!

Wspaniała wiadomość dla wszystkich wielbicieli słodyczy!

Komentarze (21)

Ocena: 5 / 5
sdfdsfds (Ocena: 5) 02.12.2013 12:06
a co ma smak do jakości? Tu chodzi o to, aby żywność miała więcej witamin i była zdrowsza, a nie o to, żeby pomidor był bardziej czerwony.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.03.2011 11:32
Osobiście nie widzę różnicy smakowej między żywnością organiczną a konwencjonalną. Czytałam dzisiaj na iwoman artykuł, w którym przytaczane są liczne badania an ten temat. Według 194 ekspertów od żywności, którzy testowali smak produktów, pomidory z upraw nieekologicznych, były bardziej soczyste i słodsze od tych z produkcji organicznej. Analizy wykazały, że zwykłe brokuły miały więcej antyoksydantów, a pomidory więcej witaminy C, od tych ekologicznych.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2011 18:58
Dalej podtrzymuję zdanie, że autorka artykułu powinna się cofnąć w swojej edukacji do gimnazjum.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2011 18:53
ha, tytuł zmieniony :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2011 14:57
NA PEWNO NIE WMÓWICIE MI ŻE MARCHEWKA CZY MALINY Z MOJEGO OGRÓDKA KTÓRE NIE WIDZIAŁY ŻADNYCH PESTYCYDÓW SĄ MNIEJ ZDROWE OD TYCH KUPIONYCH W REALU CZY TESCO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo