Kiwi: właściwości, działanie, wskazówki dietetyczne

Czy warto jeść kiwi? Skąd się wzięła jego nazwa? Na te i inne pytania odpowiada dietetyk.
Kiwi: właściwości, działanie, wskazówki dietetyczne
05.01.2011

Na początku nazywano je chińskim agrestem, gdyż to właśnie w Chinach, w połowie XIX wieku owoc ten został odkryty. SŁawĘ swoją zyskał jednak dopiero po przywiezieniu do Nowej Zelandii, gdzie zaczęto go uprawiać na większa skalę. Tam też plantatorzy nadali mu nową nazwę – kiwi, ponieważ drobne włoski pokrywające owoc przypominały im o puszku ptaka o nazwie kiwi.

Dzisiaj z Nowej Zelandii pochodzi aż 70% światowej produkcji owoców kiwi. W naszym klimacie można uprawiać jedynie gatunki odporne na mróz – ich owoce są jednak mniejsze (mają około 2,5 cm długości), ale są także smaczne i wartościowe.

Owoce kiwi dojrzewają w październiku i listopadzie, mogą być jednak bardzo długo przechowywane nie tracąc swoich wartości odżywczej. Nawet po 6 miesiącach składowania pozostaje w nich 90% witaminy C.

Witaminowa bomba

Kiwi określane jest jako bomba witaminowa. Zawiera duże ilości witaminy C (1 owoc pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na tę witaminę), a także E i witamin z grupy B oraz potasu, cynku, fosforu i magnezu. Ze względu na swoje ponadprzeciętne walory odżywcze zaliczone zostało do grypy tzw.superfood.

Na szczególna uwagę zasługuje obecna w kiwi witamina E. Włoscy naukowcy odkryli w tym owocu jej nową formę (delta-tocomonoenol), przypuszcza się więc, że to ona może być odpowiedzialna za szczególne właściwości kiwi. Tym bardziej, że owoce nie są raczej dobrym źródłem witaminy E, kiwi stanowi więc wyjątek. Witamina E jest naturalnym antyoksydantem chroniącym komórki przed wolnymi rodnikami i przed starzeniem. Jest rozpuszczalna w tłuszczach, które kiwi też zawiera. Niestety spora jej część znajduje się w niejadalnej skórce owocu. 

jak schudnąć

Kiwi kontra aspiryna

Zdaniem norweskich naukowców kiwi może z powodzeniem zastąpić aspirynę w kwestii utrzymania zdrowego układu krwionośnego. Jest to dobra alternatywa, ponieważ nie posiada skutków ubocznych. Naukowcy ci wykazali, ze spożywając 2-3 kiwi dziennie można zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepów krwi. W konsekwencji uchroni to przed zakrzepicą żył i udarem. Warto wspomnieć także, iż regularne spożywanie kiwi może przyczynić się do zmniejszenia poziomu triglicerydów we krwi aż o 15%.

Kiwi kontra rak

Spożywanie 2-3 kiwi dziennie nie tylko uchroni układ krwionośny, ale może także poprzez naprawę uszkodzonego DNA zapobiec rozwojowi nowotworu. Zdaniem nowozelandzkich naukowców codzienna porcja kiwi może znacznie obniżyć czynniki ryzyka chorób nowotworowych.

Kiwi zadba o piękno

Chociaż procesu starzenia nie da się powstrzymać, można go troszeczkę opóźnić. Pomogą w tym naturalne antyoksydanty, a więc wspomniana już wcześniej witamina E, a także A i C. Występujący w kiwi cynk zapobiegnie natomiast powstawaniu niedoskonałości na cerze (krostek, zmian trądzikowych), a także rozstępów.

Kiwi znalazło zastosowanie także w preparatach kosmetycznych. Obecne w nim pestki ze względu na swoje ścierające właściwości stosowane są przy produkcji peelingów do ciała. Natomiast zawarte w owocach kwasy o właściwościach rozjaśniających dodaje się do kremów i maseczek do twarzy.

Uwaga na enzymy

Owoc kiwi zawiera enzymy z grupy peptydaz – aktynidinę i papainę. Pomagają one w trawieniu białka, jednak mogą być też przyczyną reakcji alergicznych. Szczególnie uważać na nie powinny osoby, które uczulone są na owoce papai lub ananasa.

Więcej porad dietetycznych znajdziesz w sekcji Diety, którą współtworzymy wraz z serwisem Vitalia.pl

Polecane wideo

Komentarze (13)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.03.2012 18:17
od kiwi sie krzywi
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.04.2011 04:36
jedzenie kiwi jakie wlasciwosci
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2011 14:53
a ja znalazłam fajnego bloga a fitoterapi fajna sprawa domowym kosztemhttp://fitoterapiadlaciebie.blogspot.com/ warto zerknąc
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.01.2011 14:18
Kiwi jest pyszne. Jak i wszystkie owoce;-)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.01.2011 18:56
ale bym teraz zjadla:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie