Ryby: Które warto jeść, a których lepiej unikać? PORADY ŻYWIENIOWE

Ryby to cenne źródło białka i tłuszczów zwierzęcych, dlatego warto po nie sięgać nie tylko w wieczór wigilijny.
Ryby: Które warto jeść, a których lepiej unikać? PORADY ŻYWIENIOWE
16.12.2010

Główne świąteczne danie na polskich stołach to zwykle karp. Jednak w odróżnieniu od wielu innych gatunków, nie jest on wartościową rybą. Istnieje za to cała masa bogatych w witaminy i składniki odżywcze ryb, które powinny znaleźć się w naszym jadłospisie częściej niż tylko z okazji Świąt.

Źródło witamin

ryby są najlepszym źródłem białka i tłuszczów zwierzęcych, które charakteryzują się bardzo wysoką przyswajalnością przez organizm człowieka (97%). Zawierają wiele cennych składników odżywczych w tym znaczne ilości potasu, wapnia i fosforu. Bogate są również w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach m.in. A i D oraz witaminy z grupy B. - Do najcenniejszych dla naszego zdrowia należą ryby tzw. dzikie, naturalnie występujące w swoim środowisku. Zdrowe są także ryby tłuste, takie jak makrela, halibut, łosoś czy śledź. Wskazane są również niewielkie ryby morskie: sardynki czy szprotki, gdyż w mniejszym stopniu kumulują metale ciężkie – radzi Elżbieta Trojanowska, specjalistka ds. żywienia człowieka z warszawskiej kliniki diety Medlinea. ryby dostarczają także dużych ilości kwasów z grupy omega-3 ― DHA i EPA, które korzystnie oddziałują na układ nerwowy. Kwasy te wpływają również na rozwój umysłowy niemowląt i dzieci, poprawiając pamięć i koncentrację oraz rozwój siatkówki oka. 

Na wigilię i nie tylko

W polskiej tradycji na wigilijnych stołach przeważnie pojawia się karp. Jest to ryba, którą naturalnie możemy spotkać w stawach, jeziorach, jak również w zbiornikach zaporowych i wyrobiskach. Karp pływa głównie przy dnie, wyjadając szczątki organiczne np. nasiona roślin, a także drobne zwierzęta wodne, m.in. owady i ślimaki. Karp ceniony jest ze względu na smaczne i średnio tłuste mięso, które jednak nie zawiera zbyt wielu składników odżywczych. Do innych często wykorzystywanych ryb należy tuńczyk. Jest polecany zwłaszcza sportowcom ze względu na bardzo dobry skład aminokwasowy i dobrej jakości tłuszcze. Trzeba jednak na niego uważać, gdyż należy do ryb, które łatwo kumulują rtęć. - Najczęściej powinniśmy wybierać tłuste ryby takie jak łosoś czy halibut najlepiej tzw. dzikie, gdyż zawierają korzystne kwasy z grupy omega-3. Możemy również spożywać dorsza, mintaja czy pstrąga, gdyż posiadają dużo potasu i fosforu, który wzmacnia kości – radzi specjalista do spraw żywienia z kliniki Medlinea.

ryby słodkowodne

ryby niepolecane

Tilapia i panga to ryby, które nie są polecane ze względu na warunki hodowli i znikome wartości, dlatego nie dajmy się zwieść ich niskim cenom. Panga jest to ryba hodowlana sprowadzana z Wietnamu ze sztucznej hodowli. Karmi się ją specjalnymi granulkami, na które składa się mączka rybna, witaminy, ekstrakt  z soi i manioku. Tilapia jest również rybą hodowlaną, sprowadzaną z Chin ze sztucznej hodowli. Zawiera niekorzystne połączenie kwasów omega – 6 i omega – 3 i może wywoływać atak astmy. Powinni jej unikać chorzy na serce, stawy, astmę i alergie. Poza tym ryby te są hodowane w zanieczyszczonych akwenach, w dużym zagęszczeniu. W dodatku do ich hodowli używa się antybiotyków, środków bakteriobójczych i hormonów. Pamiętajmy również, że ryba maślana, a zwłaszcza jej mięso obfituje w niebezpieczne i ciężkostrawne woski. Zjedzenie ryby maślanej może skończyć się wymiotami, biegunką i zmianami skórnymi

Owoce morza

Korzystne dla zdrowia są owoce morza. Obfitują one w witaminy z grupy B, PP oraz takie składniki mineralne jak selen, wapń, magnez i jod, których często brakuje w naszej diecie. Dlatego warto je wprowadzić do swojego jadłospisu, przynajmniej raz w tygodniu. Owoce morza zawierają również mało tłuszczu, są lekkostrawne i przyczyniają się do zapobiegania chorobie wieńcowej.

ryby z bałtyku

Przechowywanie

Pamiętajmy, że najlepiej spożywać ryby świeże.  Z tego powodu kupujmy ryby tylko na jeden posiłek, uwzględniając liczbę osób, dla których chcemy ją przygotować. Zamrożone ryby i filety rozmrażajmy tylko jeden raz. Ze względu na szereg drobnoustrojów znajdujących się w surowych rybach, kupujmy tylko ryby ze sprawdzonego źródła.

Przygotowanie

Spożycie ryby jest korzystne dla zdrowia pod warunkiem, że nie poddajemy ich działaniu wysokich temperatur. Niszczą one bowiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Niekorzystne jest smażenie w głębokim tłuszczu czy pieczenie. Najlepiej jest gotować je w wodzie lub na parze. ryby powinno się spożywać  2-3 razy w tygodniu w ilości 150-200 g dziennie. Zaleca się także spożywanie większych ilości tłustych ryb morskich zamiast mięsa, zwłaszcza przez kobiety w ciąży oraz karmiące. Jedzenie tłustych ryb morskich 2 razy w tygodniu polecane jest nawet osobom odchudzającym się. W tym wypadku należy jednak przygotować danie rybne bez dodatku tłuszczu (np. Ryba w galarecie, pieczona lub gotowana) i zmniejszyć tego dnia ilość spożywanego tłuszczu.

Zobacz także:

Lepacho: Cudowna herbatka uzdrawiająca czy toksyczna mikstura?

Jej właściwości opisywane są w superlatywach jako napar „na wszystko”. Z drugiej strony pojawia się sporo doniesień o dużej toksyczności związków, które wchodzą w jej skład.

Czy naprawdę dwa jabłka dziennie są gwarancją zdrowia?

Jabłka to najpopularniejsze w naszym kraju owoce, do których mamy dostęp przez okrągły rok. Dlaczego warto uwzględniać je w swojej diecie?

Komentarze (49)

Ocena: 4.98 / 5
Malwina (Ocena: 5) 11.10.2016 11:00
Polecam rybki :) Smaczne, zdrowe :) Często z tego powodu odwiedzamy restaurację Checz Kole Szperka :)
odpowiedz
Ola (Ocena: 5) 27.02.2015 11:14
Witam, ja staram się, by przynajmniej raz w tygodniu jeść rybę. Albo w formie: świeża lub też z puchy. Lubię śledzie w śmietanie, lubię śledzie z cebulką, ogórkiem kiszonym, groszkiem, jajkiem (prawie podałam przepis ;), uwielbiam łososia pieczonego i pstrąga z bryndzą i czosnkiem, makrelę wędzoną i flądrę nad morzem. Mmm. Tuńczykiem też od czasu do czasu nie pogardzę. I uważam, że wystarczy. Moja sąsiadka ma 95 lat. W życiu nie zjadła całej ryby, bo nie lubi smaku i zapachu. I też żyje. I to jak!
zobacz odpowiedzi (1)
alicja (Ocena: 5) 15.12.2013 18:08
www.suempol.pl/kulinaria/lista-przepisow/
odpowiedz
%% (Ocena: 5) 21.03.2013 17:05
Jak to mówią, rybka lubi pływać, najlepsza z 0,5 lub 0,7 ;) choć nie każdy tak może
odpowiedz
siła (Ocena: 5) 21.03.2013 17:03
Ja jem stejki, takie rybki to na odchudzanie chyba, albo dobre na przekąske :P:P:P hehe
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo