Lepacho: Cudowna herbatka uzdrawiająca czy toksyczna mikstura?

Jej właściwości opisywane są w superlatywach jako napar „na wszystko”. Z drugiej strony pojawia się sporo doniesień o dużej toksyczności związków, które wchodzą w jej skład.
Lepacho: Cudowna herbatka uzdrawiająca czy toksyczna mikstura?
08.12.2010

Lapacho to nazwa handlowa dla drzewa z którego kory pozyskuje się susz do herbaty. Inne źródła podają, że herbata produkowana jest ze środkowej części miąższu tegoż drzewa. Jest ono także znane pod innymi nazwami, m.im.: Tecome lapacho, Tacheebo, PAU d’ARCO, „Herbata Inków”, Ipe Roxo, Tahuari, Tabebuia Ipe. Pochodzi z Ameryki Południowej, z Andów. Podobno już Inkowie wykorzystywali Lapacho do przyrządzania naparów leczących wiele chorób.

Składnikami aktywnymi w Lapacho są: lapachol i beta-lapachon. Jako związki są one uważane za silnie toksyczne. Z tego też względu wszelkie korzystne właściwości w leczeniu wielu chorób jakie im się przypisuje poddawane są pod wątpliwość. Uważa się, że z jednej strony mogą leczyć, ale z drugiej mogą bardzo szkodzić. Lapachol wykorzystywany może być także do barwienia tekstyliów i innych tkanin. Ze względu na to, że dyskusja nad Lapacho budzi wiele emocji pozwolę sobie przytoczyć głosy zwolenników i przeciwników jego spożywania.

ZWOLENNICY:

Lapachol i beta-lapachon mają działanie:   

* Przeciwnowotworowe   

* Bakteriobójcze   

* Przeciwwirusowe (opryszczka, grypa)   

* Przeciwdziałające gronkowcowi złocistemu i brucelozom

porada dietetyczna

Lapacho w postaci naparu uważane jest za bogate źródło: żelaza, wapnia, potasu, miedzi i magnezu. Inkowie uważali, że napar leczy m.in.: stany zapalne, zwalcza pasożyty i poprawia trawienie. Uważa się, że oczyszcza on organizm z toksyn. W smaku wydaje się być gorzkawy, dla niektórych natomiast metaliczny. Jednak jego przyjemny aromat zachęca do spożycia.

Przeciwwskazaniem do stosowania Lapacho jest ciąża i karmienie. Badania z udziałem zwierząt dowiodły, że składniki Lapacho mają negatywny wpływ na płód. Nie wolno stosować go przy zażywaniu leków przeciwzakrzepowych. Mogą pojawić się efekty uboczne w postaci: biegunek, wymiotów, bólów głowy.

PRZECIWNICY:

Nawet najniższe dawki lapacholu i beta-lapachonu mogą wywoływać skutki uboczne, o których była mowa powyżej. W przeglądzie alternatywnych terapii chorób nowotworowych naukowcy z Zakładu Dietetyki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślają ich toksyczne działanie. Badania, które prowadzono w latach 70. nad korzystnym wpływem Lapacho na zdrowie i leczenie nowotworów zostały przerwane i zamknięte przez Investigational New Drug. Jego toksyczne efekty były zbyt niebezpieczne, aby testować go z udziałem ludzi. Część badaczy uważa, ze prace nad Lapacho powinno się prowadzić dalej, gdyż pierwsze wyniki były obiecujące.

Autorytety w dziedzinie medycyny roślinnej zalecają, aby wziąć pod rozwagę stosowanie Lapacho przy tak dużej ilości argumentów: „za” i „przeciw”. Koszt Lapacho i jego toksyczność niech nie każą ryzykować zdrowia poprzez jego spożywanie.

Więcej porad dietetycznych oraz wskazówek dotyczących odchudzania znajdziesz w dziale DIETY.

Komentarze (9)

Ocena: 4.67 / 5
Rafik (Ocena: 2) 03.06.2016 08:31
Artykuł przydałoby się uaktualnić. Badania przytoczone w artykule zostały zaniechane, ponieważ lapachol prawdopodobnie współzawodniczył z witaminą K, stąd jednym z działań niepożądanych było zaburzenie krzepliwości krwi. Tylko trzeba mieć na względzie, że testom poddawany był wyizolowany lapachol, a nie cały pau darco. Po 2010 roku pojawiło się kilka rzetelnych badań naukowych, które mówią, że lapachol czy beta-lapachon mogą być skuteczne w profilaktyce przeciwnowotworowej. Wystarczy na PubMed wpisać "pau darco cancer".
odpowiedz
Seba (Ocena: 5) 07.01.2013 18:13
"Badania, które prowadzono w latach 70. nad korzystnym wpływem Lapacho na zdrowie i leczenie nowotworów zostały przerwane i zamknięte przez Investigational New Drug. Jego toksyczne efekty były zbyt niebezpieczne, aby testować go z udziałem ludzi" - jak dla mnie oznacza to, że substancje zawarte w korze zwalczały raka z dużą skutecznością, a ujawnienie tej informacji groziłoby podupadnięciem przemysłu farmaceutycznego - bo czym niby on się żywi jak nie nieuleczlnymi chorobami?! Przecież nie zarabiają na kroplach do oczu..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.12.2010 20:09
dlatego tej herbaty nie parzy się tylko gotuje przez 15 minut, a potem pije.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2010 22:25
na opakowaniu pisze, że ma własciwości antykoncepcyjne rotfl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2010 15:55
szerlok.pl/nakarm_psa/ Klikając nic nie płacisz! Klikaj jeden raz dziennie! Miej serce!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo