Polacy są coraz grubsi! Tyjemy szybciej niż Amerykanie!

Według dietetyków co roku w Polsce przybywa dzieci z nadwagą. Ma ją już co piąty chłopiec i co szósta dziewczynka!
Polacy są coraz grubsi! Tyjemy szybciej niż Amerykanie!
15.11.2010

Polacy tyją szybciej niż Amerykanie. Jak donosi „Metro”, liczba otyłych dzieci w USA wzrosła trzykrotnie, natomiast nad Wisłą samych dziewczynek z otyłością przybyło o 10 razy więcej, mierząc okres od 1970 roku. Co jest przyczną takiego skoku wagi? Oczywiście sposób odżywiania.

Młodzi łatwo ulegają pokusom, a ich rodzice spełniają życzenia z miłości lub potrzeby spokoju. Kupują, więc swoim małym dręczycielom batoniki i czipsy, pod warunkiem, że ugryzą jabłko, bo dorosłym wydaje się, że jeśli malec zje kilka owoców dziennie to jest zdrowy i może sobie pozwlić na słodycze.

Tymczasem specjaliści ostrzegają - W diecie dzieci jest za dużo tłuszczu, cukrów oraz kalorii ukrytych w słodkich napojach i sokach. Co gorsza, coraz więcej z nich nie ćwiczy na WF-ie - wyjaśnia prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu. 

Zachodni styl życia doskonale wkomponował się w polskie przedtransformacyjne zwyczaje, ale go nie wyparł. Nadal jemy tak żeby się najeść, a nie żeby zaspokić głód, przy tym objadamy się tym co zmiany gospodarcze wniosły do menu: fast food. Pochłaniamy coraz większe ilosci niezdrowej i tłustej żywności, nie dość, że nie rezygnujemy z jedzenia schabowych co drugi dzień, to jeszcze dołożyliśy sobie po kebabie i hamburgerze.

Jak ujawnia „Metro”, z najnowszych badań zrobionych przez ośrodek badawczy IPSOS* wynika, że najczęściej na polskich stołach goszczą tradycyjne obiady z dużą ilością mięsa (87 proc. Polaków je mięso), nie wyobrażamy sobie zjedzenia kanapki bez masła ani wypicia herbaty bez cukru. A jeśli jemy poza domem, to najczęściej decydujemy się na fast foody, chińszczyznę i kebaby. - Mężczyźni najchętniej biorą te z podwójnym mięsem - zaznacza Michał Kot, współautor badania IPSOS.

Efektem takiego odżywiania się jest nadwaga cechująca obecnie 40 procent społeczeństwa, większość z nich jednak żyje w przekonaniu, że wszytsko jest w normie! Ludzie nie mają pojęcia o prawidłowej wadze, ani o właściwym sposobie żywienia, a ich złe nawyki przenoszą się na potomstwo.

Oliwia Podlecka

Zobacz także:

Mięso - dowiedz się jak powoli zabija Twój organizm!

Ile pieniędzy przejadają Polacy? NAPRAWDĘ DUŻO

Polecane wideo

Komentarze (74)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2010 13:04
Jakie bzduryyyyyy..! Amerykanow nikt nie przebije.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.11.2010 00:42
Warto wiedzieć, że, według badań, im większa masa ciała, tym większe niedobory witaminy D. A jest to witamina kluczowa dla naszych kości. Warto zadbać o odpowiednią suplementację, zwłaszcza w miesiącach zimowych.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2010 11:26
Polaku, zamień piwo i gazowany napój na czerwoną herbatę (np. perfect slim od irvinga, ta wersja jest słodkawa w smaku), omijaj fast foody i zacznij choćby spacerować, a nie będziesz tył jak szalony. Już.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2010 11:24
to dzieci piją herbatę? mnie się zdawało, że tylko colę i inne napoje gazowane, a z chipsami i batonami sa oswojon4e.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.11.2010 21:05
Ja uważam, że lekcje wf-u to kompletna glupota, tracenie czasu,i pieniedzy na pensje dla nauczycieli, ktorzy praktycznie NIC NIE ROBIA.Moim zdaniem powinny byc organizowane jakies zajęcia pozalekcyjne, na ktore kazdy uczen, ktory ma na to ochote by chodzil.To jest poprostu bez najmniejszego sensu.
zobacz odpowiedzi (9)

Polecane dla Ciebie