Co się dzieje, gdy jesz zbyt szybko?

Jedzenie w pośpiechu zdecydowanie nie popłaca.
Co się dzieje, gdy jesz zbyt szybko?
Fot. Unsplash
16.09.2024

Większość z nas żyje w ciągłym biegu. Gonitwa trwa nieustannie. W wielu przypadkach dochodzi do tego, że w wielkim pośpiechu wypełniamy nie tylko zawodowe i domowe obowiązki, ale spożywamy nawet nasze posiłki. Niestety jedzenie w biegu może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Na co ma największy wpływ?

Zobacz także: Co za duża ilość kofeiny robi z ciałem? To musisz wiedzieć

Jak jedzenie w pośpiechu wpływa na zdrowie?

Jednym z niepożądanych skutków jedzenia w pośpiechu są problemy z układem trawiennym. Co się za tym kryje? Ot, za szybkie spożywanie posiłków uniemożliwia odpowiednie rozdrobnienie pokarmu w jamie ustnej. Enzymy trawienne w ślinie mają zatem ograniczony czas, aby prawidłowo rozłożyć składniki pokarmowe. Jeżeli niewłaściwie rozdrobnione jedzenie trafia do żołądka, może prowadzić do zgagi oraz bolesnej niestrawności. Ponadto jedzenie w biegu często wiąże się z połykaniem za dużych ilości powietrza, co prowadzi do nieprzyjemnego uczucia zbyt pełnego brzucha. Co jeszcze?

Ponadto spożywanie w za szybkim tempie może sprzyjać nadmiernemu przyswajaniu kalorii, a co za tym idzie przyrostem masy ciała. Warto mieć na uwadze, że nasz mózg potrzebuje aż dwudziestu minut, aby zarejestrować sygnały sytości wysyłane przez żołądek. Jeśli jemy zbyt szybko, często spożywamy więcej pokarmu. Nasz mózg najzwyczajniej w świecie nie nadąża z wysyłaniem sygnałów, że jesteśmy już najedzeni. Badania wykazały, że osoby, które jedzą wolniej, są w stanie kontrolować wielkość przyjmowanych porcji.

Ponadto, jeżeli posiłki spożywane są w za szybkim tempie, ciało nie jest w stanie prawidłowo przetwarzać składników odżywczych. Wpływa to z kolei na poziom cukru we krwi. Regularne szybkie jedzenie może przyczynić się tym samym do rozwoju cukrzycy typu 2, ponieważ organizm ma trudności z utrzymaniem stabilnego poziomu glukozy. To jednak nie wszystko. Jedzenie pod presją czasu negatywnie wpływa również na układ nerwowy. Podnosi się wówczas poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, co może dodatkowo zaburzać trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Warto postarać się więc czym prędzej zwalczyć ten zgubny nawyk. 

Zobacz także: Dieta na smutki i niepokoje. 21 produktów, dzięki którym odzyskasz dobre samopoczucie

Polecane wideo

To najbardziej wytatuowana Brytyjka. Tatuaże ma w wielu nietypowych miejscach
To najbardziej wytatuowana Brytyjka. Tatuaże ma w wielu nietypowych miejscach - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie