Kto i dlaczego nie powinien jeść truskawek?

Ich spożycie wiąże się dla tych osób z niebezpieczeństwem.
Kto i dlaczego nie powinien jeść truskawek?
fot. Pexels/ furkanfdemir
20.05.2024

Sezon na truskawki rozpoczął się na dobre. I choć lato w Polsce niesie ze sobą wiele dobrego, niektórzy wakacyjną porę roku najbardziej kochają właśnie za te słodkie, czerwone owoce. Czy wiesz jednak, że nie każdy może po nie sięgać? Warto zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach jedzenie ich bywa wręcz niebezpieczne.

Przeczytaj też: Ogromny błąd, który popełniamy podczas mycia truskawek

Kto i dlaczego nie powinien jeść truskawek?

Truskawki mają pyszny smak, są niskokaloryczne i zawierają wiele witamin i minerałów. Regularne ich spożywanie wpływa korzystnie na włosy, skórę i paznokcie. Poza tym owoce te przyczyniają się do ochrony serca i zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Brzmi jak superzdrowy produkt? Owszem, ale nie dla każdego.

Kto więc nie powinien jeść truskawek? Przede wszystkim osoby, które są na nie uczulone. Te słodkie owoce zawierają silny alergen – salicylany. Poza tym mogą się one okazać złym wyborem dla osób z nadwrażliwością jelit czy chorobą wrzodową, ponieważ będą drażniły ściany jelit właśnie.

Specjaliści odradzają też jedzenie truskawek wszystkim tym, którzy przyjmują beta-blokery, podnoszące poziom potasu w organizmie. Leki tego typu w połączeniu z truskawkami mogą powodować hiperkaliemię (nadmiar potasu). Jest to stan niebezpieczny dla zdrowia pacjenta.

A skoro o lekach mowa… jedzenie truskawek przy jednoczesnym zażywaniu pigułek przeciwzakrzepowych i niesteroidowych środków przeciwzapalnych także okaże się kiepskim pomysłem. A wszystko dlatego, że substancje zawarte w truskawkach mogą nasilać skutki uboczne zażywania tego rodzaju medykamentów.

Zaskoczona?

Źródło: dziendobry.tvn.pl.

Przeczytaj też: 4 przyprawy, które wpływają korzystnie na pracę mózgu. Dodawaj je wszędzie, gdzie się da!

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 13.05. – 19.05.
Horoskop tygodniowy 13.05. – 19.05. - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 4 / 5
Irena (Ocena: 4) 21.05.2024 20:15
Kocham truskawki i solo i w tym serniczku który zamawiałam ostatnio na roomservice na deserek
odpowiedz

Polecane dla Ciebie