Czy możliwe jest, by w ciągu dnia wypić za dużo wody?

A i owszem. Co się wtedy może stać?
Czy możliwe jest, by w ciągu dnia wypić za dużo wody?
fot. Pexels
07.05.2024

Może się wydawać, że na temat picia wody powiedziano już naprawdę wszystko. W związku z tym coraz więcej osób ma świadomość, jak ważny jest to napój w naszej diecie i że spożywanie wody w ilości minimum 1,5 litra dziennie to absolutna podstawa nie tylko dla zdrowia, ale i urody. W końcu nasz organizm składa się w 70 procentach z wody. Czy możliwe jest jednak, by wypić za dużo H2O? I jak ewentualnie rozpoznać ten stan?

Przeczytaj też: Jak zdrowo grillować? Katarzyna Bosacka wskazuje na jeden często popełniany błąd

Czy można wypić za dużo wody?

Przyjmuje się, że dorosły zdrowy człowiek powinien pić codziennie od 1,5 do 2 litrów wody (0,02 l na każdy kilogram ciała). Oczywiście większe dawki pochłoniemy, gdy na zewnątrz panuje upał lub gdy w danym dniu postawiliśmy na intensywny wysiłek fizyczny. Niemniej takiej ilości nie powinno się spożyć na raz, ponieważ nasze nerki nie poradzą sobie z filtrowaniem. Według specjalistów w ciągu godzinny nie można wypić więcej niż litr tego napoju. Z kolei w ciągu doby max powinien wynosić mniej niż 6 litrów.

Co więc się stanie, jeśli przekroczymy te poziomy? Przede wszystkim zaburzy się w naszym organizmie poziom elektrolitów. Dodatkowo wypłuczemy sód. W konsekwencji może też dojść do wodnego zatrucia. Jak je rozpoznać? Bóle głowy, nudności, zmęczenie i poczucie splątania powinny nas niepokoić.

Dodajmy jednak, że do takich sytuacji dochodzi dość rzadko. Jeśli jednak masz wątpliwość, czy wypijasz odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, zwróć uwagę na kolor swojego moczu. Gdy będzie niemal przezroczysty, warto rzadziej sięgać po szklankę. Z kolei ciemnożółty odcień powinien zachęcić do picia większych ilości wody.

Przeczytaj też: Kiełki, czyli superfoods. Potrafią zdziałać cuda dla zdrowia i urody

Polecane wideo

Horoskop miłosny na MAJ ♥
Horoskop miłosny na MAJ ♥ - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
Lena (Ocena: 5) 07.05.2024 15:39
pije po 2l cisowianki dziennie tyle mi wystarcza w zupełności
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie