Metoda dłoni: jak mierzyć właściwą porcję posiłku?

Dzięki temu sposobowi będziesz miała pewność, że danie jest odpowiednio zbilansowane.
Metoda dłoni: jak mierzyć właściwą porcję posiłku?
Fot. pexels
21.04.2024

Liczenie kalorii i kontrolowanie wielkości porcji jest dla wielu osób nieodłączną częścią świadomego odżywiania. Nie zawsze mamy jednak pod ręką wagę kuchenną lub miarkę. Co wtedy? Na szczęście istnieje prosty sposób, by to zrobić - metoda dłoni.

Zobacz także: Dietetyczka zdradza, o jakiej porze najlepiej jeść śniadanie

Sposób na odmierzanie właściwej porcji żywności

1. Cała dłoń to porcja warzyw

Warzywa są fundamentem zdrowej diety. Twoja otwarta dłoń może służyć jako miarka na ich odpowiednią porcję. Ilość warzyw, którą możesz umieścić na płaskiej dłoni, jest właśnie porcją, która powinna znaleźć się na twoim talerzu.

2. Śródręcze to porcja mięsa

Proteiny są niezbędne dla zdrowia mięśni i całego organizmu. Aby odmierzyć odpowiednią ilość mięsa, jako miarki użyj środka swojej dłoni.

3. Pięść to porcja węglowodanów

Węglowodany dostarczają energii, ale ich nadmiar może być przyczyną przyrostu wagi. Zamknięta pięść to idealny sposób, aby odmierzyć porcję ryżu czy makaronu w całym daniu.

4. Opuszek palca to porcja tłuszczu

Tłuszcze są niezbędne w naszej diecie, ale ważne jest, aby nie przesadzić z ich ilością. Odpowiednia porcja masła lub oleju powinna mieścić się na opuszku twojego palca wskazującego.

Ten prosty system nie tylko ułatwia kontrolowanie porcji, ale także pomaga w utrzymaniu zdrowej diety bez potrzeby posiadania specjalistycznego sprzętu. Pamiętaj, że to ogólne wytyczne, a indywidualne potrzeby mogą się różnić w zależności od czynników takich jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej i cele zdrowotne.

Zobacz także: Francuzki dużo jedzą i nie tyją. Jaki jest sekret ich smukłych sylwetek?

Polecane wideo

Blanka Lipińska pokazała wnętrza swojego domu w lesie. Kuchenne szafki zrobiono… ze 100-letniej stodoły
Blanka Lipińska pokazała wnętrza swojego domu w lesie. Kuchenne szafki zrobiono… ze 100-letniej stodoły - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie