Pięć skutecznych sposobów na utrzymanie zdrowej diety

Aby osiągnąć sukces w odżywianiu, potrzebna jest dobra strategia.
Pięć skutecznych sposobów na utrzymanie zdrowej diety
Fot. pexels
20.02.2024

Zdrowe odżywianie to nie tylko kwestia wyboru odpowiednich produktów spożywczych, ale także umiejętności i strategii, które pomagają nam osiągnąć sukces w długotrwałym utrzymaniu właściwej diety. W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym pokus i niezdrowych nawyków żywieniowych, poznanie skutecznych sposobów pozwala zaoszczędzić czas i trzymać się dietetycznych wskazówek.

Richard Allison, dietetyk Herbalife i były menadżer odżywiania sportowego w klubie piłkarskim Arsenal prezentuje skuteczne wskazówki pomagające w utrzymaniu odpowiedniej diety.

Zobacz także: Przyprawa, którą zawsze warto mieć w kuchni. Potrafi znaczni więcej niż wzbogacać smak potraw

Jak trzymać się zdrowej diety?

Określ, co i jak chcesz osiągnąć

Zanim rozpoczniesz nowy plan odżywiania, określ, co i jak chcesz osiągnąć. Pamiętaj, że prowadzenie zdrowego stylu życia to maraton, nie sprint - nie spiesz się!

Posiadanie planu nie tylko daje Ci narzędzia i strategie do podejmowania lepszych decyzji (i pozostania na właściwej drodze), ale także pomoże Ci poczuć zobowiązanie wobec samego siebie, co zwiększa szansę, że będziesz się go trzymał.

Plan musi być wykonalny i realny

Większość osób napotyka trudności w przestrzeganiu swoich planów zdrowego odżywiania, ponieważ ma nierealistycznie założenia. Tworząc plan na nowy rok, przyjrzyj się swojemu stylowi życia, upodobaniom, zobowiązaniom i temu, co jest możliwe w ramach tych parametrów. Prawidłowe odżywianie wygląda inaczej w przypadku każdej osoby i nie ma „właściwego sposobu” na jego osiągnięcie.

Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, koktajle zastępujące posiłek mogą być łatwiejszym sposobem na dostarczenie potrzebnych składników odżywczych, zwłaszcza gdy jesteś w ruchu. Niewielkie zmiany w diecie mogą przynieść ogromne korzyści wielu z nas. Zwiększenie spożycia białka i błonnika oraz zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych mogą znacznie poprawić wygląd i samopoczucie.

Wybierz właściwe białka

Białko to modny temat. Często można spotkać się z zaleceniem, by jeść go więcej - ale co to oznacza dla osób rozpoczynających nową podróż wellness?
Każdy może skorzystać na zwiększeniu spożycia białka, nie tylko miłośnicy siłowni i sportowcy. Ma ono bowiem kluczowe znaczenie dla budowania mięśni, naprawy organizmu, a także wspomaga uczucie sytości – genialnie! Zwykle czerpiemy je z posiłków. Jeśli jednak masz trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości białka i potrzebujesz czegoś wygodniejszego, koktajle mogą być dobrym rozwiązaniem.

Zmień system nagradzania

Zły dzień w pracy? Trzeba pocieszyć się kieliszkiem wina. Awans? Uczcijmy to nie tylko winem, ale także jedzeniem na wynos. Wiele nagród, które sobie przyznajemy, kręci się wokół jedzenia, co może zniweczyć nasze plany zdrowego odżywiania. Chociaż nie należy pozbawiać się tej przyjemności, możesz świętować na różne sposoby.

Nagrodą może być obejrzenie ulubionego serialu lub kupienie sobie bukietu kwiatów. Oczywiście, możesz z umiarem fundować sobie ulubione jedzenie i napoje. Wprowadzanie niewielkich zmian w systemie nagradzania może mieć znaczący wpływ na sposób myślenia i efekty.

Jedz świadomie

Wielu z nas pozwala, by zdrowe nawyki żywieniowe zawiodły, ponieważ nie zawsze zwracamy uwagę na to, co jemy. W nerwowe dni bez zastanowienia sięgamy po wysokokaloryczne przekąski ubogie w wartości odżywcze. Jedząc w trakcie oglądania telewizji, zazwyczaj zjadamy więcej, bo nasz mózg skupiony jest na innym zadaniu niż jedzenie.

W trakcie jedzenia skup się na delektowaniu nim, rozpoznawaniu tego, co jesz, i uważnym przeżuwaniu. Traktując posiłki świadomie jako ważny moment w ciągu dnia, z większym prawdopodobieństwem właściwie ocenisz to, co jesz, oraz jak może to wpłynąć na Twoje cele dotyczące dobrego samopoczucia.

Richard Allison – dietetyk w Herbalife w Wielkiej Brytanii i menadżer ds. od-żywiania w drużynie kobiet Tottenham Hotspur. Poprzednio zajmował stano-wisko menadżera odżywiania sportowego w klubie piłkarskim Arsenal. Jest zarejestrowanym dietetykiem w Brytyjskim Stowarzyszeniu Dietetyków.
Więcej informacji tutaj.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Co Chiński Nowy Rok oznacza dla Twojego roku urodzenia?
Co Chiński Nowy Rok oznacza dla Twojego roku urodzenia? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Cecylia (Ocena: 5) 21.02.2024 12:14
Poziom hormonów daje nam wiedze o zdrowiu. Ja kontroluję LH dzięki testowi owulacyjnemu na ślinę Afrodyta Smart.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie