Obalamy 2 mity żywieniowe, które nadal powtarza wielu amatorów słodyczy

Najwyższy czas przestać je rozpowszechniać.
Obalamy 2 mity żywieniowe, które nadal powtarza wielu amatorów słodyczy
Fot. Unsplash (M. Grabkowska/K. Mendez)
29.01.2024

Coraz więcej z nas stara się przykładać wielką wagę do zdrowia. Regularnie uprawiamy sport i dokładamy wszelkich starań, aby zmienić swój jadłospis na obfitujący w mnóstwo cennych składników odżywczych. Niestety spora grupa dbających o formę oraz dietę nadal powtarza liczne mity żywieniowe. Najwyższy czas je obalić.

Zobacz także: Dieta na wzmocnienie odporności. Co jeść, aby rzadziej chorować?

Mity żywieniowe popularne wśród amatorów słodkości

1. Cukier trzcinowy jest zdrowszy niż biały

Biały cukier najczęściej jest otrzymywany z buraków cukrowych. Cukier brązowy pozyskuje się natomiast z trzciny cukrowej. Różni je nie tylko wygląd. Ot, mnóstwo osób uważa cukier trzcinowy za zdrowszy aniżeli biały. Sięgając po niego, myślą że wybierają mniejsze zło. Nierzadko stosują go bez zatem opamiętania, myśląc że zachowają smukłą sylwetkę i doskonałą formę. Niestety zdaniem dietetyków cukier trzcinowy wcale nie szkodzi nam w mniejszym stopniu niż biały. Tym samym należy ograniczyć spożycie obu cukrów ze względu na bardzo duże ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości, a nawet... bezsenności. Pamiętajmy bowiem, że jeśli poziom cukru we krwi znacznie wzrasta, organizm błyskawicznie reaguje, uwalniając insulinę. Dążenie organizmu do utrzymania spadku cukru, prowadzi natomiast do uwalniania się zakłócających nasz sen hormonów, takich jak adrenalina i kortyzol.

2. Słodzik to świetna alternatywa dla cukru

Słodziki w wielu kręgach były kiedyś wręcz zachwalane. Przede wszystkim przekonywano nas, że są znacznie mniej tuczące niż cukier. Niejednokrotnie do naszych ust docierała też teza, że ich stosowanie nie przyczynia się wcale do zachorowania na cukrzycę. Prawda jest zupełnie inna. Warto wiedzieć, że słodziki, takie jak na przykład aspartam, fatalnie wpływają na nasze jelita. Zaburzając ich mikroflorę i pracę sprzyjających naszemu zdrowiu bakterii, sprzyjają występowaniu otyłości, cukrzycy, jak i poważnych schorzeń serca oraz układu krążenia.

Zobacz także: Zioło, które zwalcza bezsenność, poprawia libido i zapewnia długowieczność

Polecane wideo

To podobno najprzystojniejszy facet na świecie. Nie da się przejść obok niego obojętnie
To podobno najprzystojniejszy facet na świecie. Nie da się przejść obok niego obojętnie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie