Ta dieta sprzyja zaburzeniom odżywiania i przyczynia się do nadwagi

Na zaburzenia odżywiania cierpi znaczna część młodych kobiet w Polsce.
Ta dieta sprzyja zaburzeniom odżywiania i przyczynia się do nadwagi
Fot. Unsplash (Ilana Lahav)
16.01.2023

Na anoreksję, bulimię i inne zaburzenia odżywiania cierpi ponad połowa Polek przed 30. rokiem życia. Badacze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odkryli, która dieta najbardziej sprzyja rozwojowi tego typu zaburzeń.

Zobacz także: Tych produktów NIGDY nie łącz z alkoholem. To wywoła ból głowy, brzucha, serca, a nawet...

Zaburzenia odżywiania stanowią poważny problem wśród młodych Polek

Polscy naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały, że ponad połowa Polek przed trzydziestką cierpi na zaburzenia odżywiania. Brakuje jednak oficjalnych danych w tym temacie, które umożliwiłyby poznanie rzeczywistej skali problemu. Jak zauważyła psycholożka Beata Ziółkowska w jednej z rozmów, w danych, które są dostępne na ten moment, można ująć jedynie osoby, które zgłosiły się po pomoc. Tymczasem bardzo dużo chorych tego nie zrobiło. Jak podkreśliła specjalistka, często żyją oni ze swoją choroby w ukryciu przez wiele lat.

Która dieta sprzyja zaburzeniom odżywiania?

Większość z nas nie przykłada większej wagi do tego, co je, a jest to bardzo zła praktyka. Spożywamy nie tylko zbyt duże ilości tłuszczu, lecz także cukru czy soli. Jak się okazuje, właśnie taka dieta (dieta tradycyjna) w największym stopniu sprzyja rozwojowi zaburzeń odżywiania. Naukowcy podają, że dzieje się tak, ponieważ tego typu składniki powodują wzrost tzw. hormonów szczęścia, czyli serotoniny i dopaminy. Właśnie dlatego dla wielu kobiet jedzenie określonych produktów pomaga poradzić sobie ze stresem, którego doświadczają na co dzień. Dodatkowo, ten typ diety wzmaga ryzyko pojawienia się nadwagi, a to w szerszej perspektywie prowadzić może do zaniżonej samooceny.

Z kolei dietą, która wiąże się z najniższym narażeniem się na zaburzenia odżywiania, jest dieta wegańska i wegetariańska. Dzieje się tak, ponieważ dieta roślinna zmniejsza skłonność do objadania się i jedzenia w sposób niekontrolowany. Osoby, które bazują na takim jadłospisie, także zazwyczaj nie „zajadają” emocji.

Zobacz także: Idealna dieta dla mózgu. Gdy zaczniesz ją stosować, Twoja pamięć i koncentracja będą niezawodne

Źródło: ofeminin.pl 

Polecane wideo

To ona została nową polską Miss Nastolatek 2022! Poznajcie Kalinę
To ona została nową polską Miss Nastolatek 2022! Poznajcie Kalinę - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.01.2023 19:26
KkkKAj
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.01.2023 22:54
Podczas seksu nie ma jak mechaniczne zabezpieczenie w formie diafragmy Caya!
odpowiedz
baśka (Ocena: 5) 16.01.2023 22:50
Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam seks i libido nie spada mi nawet podczas okresu. Mamy XXI wiek i seks w trakcie miesiączki nie jest czymś obleśnym, jeżeli używa się specjalnych tamponów przeznaczonych do seksu w trakcie okresu, czyli Beppy Cup, naprawdę warto
odpowiedz
Aneta (Ocena: 5) 16.01.2023 22:31
Każda kobieta powinna znac swój cykl i zapisywać na pomocniczym urządzenie, jak np. Cyclotest MyWay
odpowiedz

Polecane dla Ciebie