Co jeść na kolację, kiedy jesteś na diecie?

Przed snem lepiej się nie objadać.
Co jeść na kolację, kiedy jesteś na diecie?
Fot. Pexels.com (Lisa Fotios)
04.11.2022

Kolacja jest bardzo ważnym posiłkiem. Jak się okazuje, kiedy z niej zrezygnujesz, może to skutkować spowolnieniem twojego metabolizmu. W rezultacie trudniej będzie pozbyć się niechcianych kilogramów. Jednak to, co wieczorem znajdzie się na twoim talerzu, odgrywa bardzo dużą rolę w procesie redukcji. Na jakie produkty się zdecydować, a z jakich zrezygnować? Podpowiadamy.

Zobacz także: Zdrowe posiłki do pracy, szkoły i w podróż

Przyjęło się, że ostatni posiłek powinno się spożyć 2,5-4 godziny przed snem. Im bardziej obfite było danie, tym ten czas powinien być dłuższy. Najlepiej jest, kiedy organizm zdąży strawić posiłek przed snem. Dzięki temu żołądek nie będzie obciążony w nocy, będzie nam łatwiej zasnąć, a sen będzie miał lepszą jakość.

Co jeść na kolację?

Eksperci od żywienia zalecają, aby kolacja stanowiła około 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Taki posiłek powinien w pierwszej kolejności być lekkostrawny. Najlepiej będzie, kiedy na talerzu znajdą się głównie produkty białkowe (chude mięso, ryby, wędliny, nabiał), ponieważ białko nie powoduje skoków insuliny. Do tego dobrze jest dodać dużo warzyw i niewielką ilość tłuszczu, najlepiej w postaci orzechów, nasion czy oliwy z oliwek. Z kolei jeśli chodzi o warzywa świetnie sprawdzą się pomidory, sałata, szparagi, cebula oraz papryka. Taki posiłek możesz uzupełnić pełnoziarnistym pieczywem, kaszą, brązowym ryżem czy razowym makaronem. Pamiętaj także, aby przed snem zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Czego nie jeść na kolację?

O ile wieczorem dobrze jest sięgać po warzywa, o tyle lepiej zrezygnować z owoców. Chociaż są pełne witamin, zawarty w nich cukier prosty szybko podnosi poziom glukozy we krwi. Dlatego lepiej sięgać po nie w pierwszej połowie dnia. Zjedzenie owoców przed snem może powodować także wzdęcia.
Warto także zrezygnować z wieczornego sięgania po słodkie i słone przekąski takie jak słodycze, chipsy czy paluszki. Niewskazane jest także białe pieczywo czy biały makaron. Na kolację lepiej nie jeść też dań z kapusty czy roślin strączkowych. Mimo że są zdrowe, obciążają żołądek i powodują wzdęcia, a to z kolei może przekładać się na jakość snu.

Zobacz także: Zapomnij o bolesnych miesiączkach. Ta dieta pozwoli Ci wygrać z bólem

Źródło: kobieta.wp.pl 

Polecane wideo

Marcelina Zetler odpadła z TOP MODEL, ale… robi karierę we Francji! (Wiek, waga, wzrost)
Marcelina Zetler odpadła z TOP MODEL, ale… robi karierę we Francji! (Wiek, waga, wzrost) - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Ade (Ocena: 5) 25.11.2022 07:09
Wcale nie jadam kolacji i dlatego sypiam doskonale.
odpowiedz
Magda (Ocena: 5) 04.11.2022 10:53
Ani nie jestem na diecie, ani nie jadam kolacji zazwyczaj. Przed snem zazwyczaj wypijam jedynie cisowianke z cytryną, ale może pora to zmienić i zacząć też coś jeść. Chociaż jakiś niewielki posiłek.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie