Co się dzieje z Twoim organizmem, jeśli zbyt często sięgasz po alkohol?

Najnowsze badania potwierdzają, że alkohol zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów.
Co się dzieje z Twoim organizmem, jeśli zbyt często sięgasz po alkohol?
Fot. Unsplash.com (Terry Vlisidis)
10.10.2022

Wiele osób nie wyobraża sobie weekendu bez alkoholu. Sięgamy po niego, żeby się wyluzować i zredukować stres, który towarzyszy nam na co dzień. Tymczasem relaksacyjne działanie wysokoprocentowych trunków jest złudne i niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Najnowsze badania potwierdzają, że alkohol zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów.

Zobacz także: Jakie są Twoje trzy słowa?

Niszczycielski wpływ alkoholu na organizm człowieka

Jeśli alkohol jest stałym elementem twojego jadłospisu, może się to dla ciebie źle skończyć. Jego zawartość w codziennej diecie prowadzi bowiem m.in. do stłuszczenia, zapalenia i marskości wątroby.
Niestety, wyniki najnowszych badań, które, jak podaje portal o2.pl, zostały opublikowane w czasopiśmie „BMC Public Health”, potwierdzają, że regularne spożywanie alkoholu prowadzi do rozwoju groźnych nowotworów takich jak rak wątroby, jelita grubego, żołądka, odbytu czy gardła. Jak podkreślił podczas rozmowy z abcZdrowie lekarz POZ dr Michał Domaszewski:

U pacjentów spożywających często alkohol - diagnozuje się zazwyczaj raka krtani, gardła, przełyku, jelita grubego i odbytnicy, u kobiet zaś raka piersi. Istnieją duże badania populacyjne, w których wykazano zależność między spożywanymi dawkami etanolu, czyli alkoholu etylowego, a ryzykiem zachorowania na wymienione wcześniej nowotwory.

Ekspert zaznaczył także, że podczas procesu rozkładania alkoholu w organizmie człowieka wytwarza się aldehyd octowy, który uszkadza DNA i negatywnie wpływa na chromosomy.

Zobacz także: Co Ci grozi, jeśli korzystasz z telefonu przed snem?

Źródło: o2.pl 

Polecane wideo

5 ubrań, które kobiety podobno kupują najczęściej
5 ubrań, które kobiety podobno kupują najczęściej - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Iza (Ocena: 5) 10.10.2022 10:21
Bardzo rzadko piję alkohol, a ja już to jest to wino a nie żadne mocne trunki. Wolę napić się mineralnej cisowianki czy świeżo wyciśniętego soku niż napoi procentowych, jak dla mnie to ich w ogóle mogłoby nie być.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie