Dwa popularne oleje, które są rakotwórcze. Czym najlepiej je zastąpić?

A Ty masz je w swojej kuchni?
Dwa popularne oleje, które są rakotwórcze. Czym najlepiej je zastąpić?
Fot. Unsplash.com (Susan Wilkinson)
20.09.2022

Wielu z nas nie wyobraża sobie przygotowywania obiadu bez stosowania oleju. Jak się jednak okazuje, ten, który wykorzystujemy najczęściej, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego tak się dzieje i czym możemy go zastąpić?

Zobacz także: Co jeść, aby spowolnić starzenie się skóry? Te produkty włącz do swojej diety

Rakotwórczy olej

„The Telegraph” podaje, że do smażenia powinniśmy wybierać masło, olej kokosowy bądź oliwę z oliwek. Z kolei olej kukurydziany czy olej słonecznikowy to produkty, których najlepiej będzie pozbyć się ze swojej kuchni jak najszybciej. Naukowcy twierdzą, że tego rodzaju tłuszcze w trakcie obróbki termicznej wytwarzają substancje, które w negatywny sposób wpływają na pracę ludzkiego mózgu oraz układu sercowo-naczyniowego. Innym powodem, dla którego powinniśmy zrezygnować ze stosowania oleju kukurydzianego i słonecznikowego, jest to, że podgrzewanie ich może prowadzić do wydzielania aldehydu, który zwiększa ryzyko demencji.

Warto pamiętać, że nawet jeśli w procesie smażenia stosujemy zdrowe tłuszcze, to nadal smażenie jest jedną z najbardziej szkodliwych opcji przygotowywania pożywienia. Tak obrabiając jedzenie, zwiększamy poziom złego cholesterolu we krwi, a to z kolei może prowadzić do chorób takich jak miażdżyca.

Zobacz także: Niepokojące odkrycie na temat Coli Zero

Źródło: o2.pl 

 

Polecane wideo

Jury „Top Model” wręczyło jej ZŁOTY BILET! Kim jest przepiękna 19-latka?
Jury „Top Model” wręczyło jej ZŁOTY BILET! Kim jest przepiękna 19-latka? - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.09.2022 19:08
Bzdury totalne, oliwa z oliwek tylko na zimno, olej kokosowy to do naleśników czasem stosuje smażę a masło do jajecznicy czy krótkiego smażenia bo się zaraz pali.
odpowiedz
Ala (Ocena: 5) 20.09.2022 14:18
Wszystkie oleje roślinne poza palowym, kokosowym i z oliwek są szkodliwe. Zwłaszcza rafinowane. Nawet świeże zaczynają się utleniać już 2 min po wyciśnięciu więc jakie jest prawdopodobieństwo że się nie utlenią na półce sklepowej leżąc pół roku? Zerowe! Utleniony olej roślinny to bardzo szkodliwy tłuszcz trans. Dobrze że w końcu się o tym głośno mówi. Powinni jeszcze mówić ogólnie o rafinacji i stopniu przetworzenia np. mąki.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.09.2022 12:51
ZE CO?! "„The Telegraph” podaje, że do smażenia powinniśmy wybierać masło, olej kokosowy bądź oliwę z oliwek. " Co za bzdury! Co za klamstwa! Jak mozecie cos takiego powielac?! Maslo i pozostale tluszcze nadaja sie jedynie do bardzo krotkiego smazenia i to w dosc niskiej temperature, bo inaczej szybko sie pala! Tak samo ilej kokosowy, czy oliwa z oliwek to juz w ogole! Do smazenia wylacznie olej rzepakowy.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie