Kawa na czczo. Pomaga, czy szkodzi?

Czy istnieją skutki uboczne picia kawy na czczo?
Kawa na czczo. Pomaga, czy szkodzi?
Fot. Unsplash (Nathan Dumlao)
15.06.2022

Większość ludzi nie potrafi wyobrazić sobie poranka bez skosztowania filiżanki aromatycznej kawy. Dodaje im niemałej dawki energii, fantastycznie poprawia nastrój i zapewnia przyjemną dozę relaksu, dzięki której są w stanie przygotować się emocjonalnie do wszelkich wyzwań, jakie czekają ich danego dnia. Wielu kawoszy raczy się kawą na czczo. Czy to dobry zwyczaj? Czy kawa pita na pusty żołądek może negatywnie wpływać na nasze zdrowie? 

Zobacz także: Caffè sospeso, czyli kawa dla nieznajomego. Czym jest ten niezwykły zwyczaj?

Kawa na czczo: zdrowa, czy nie?

Istnieją zarówno plusy, jak i minusy związane ze zwyczajem picia kawy na czczo. Jako że minusów jest niestety znacznie więcej, dietetycy oraz lekarze doradzają jednak, aby zacząć pić ją do posiłku bądź tuż po śniadaniu

Warto na początek przytoczyć kilka plusów delektowania się małą czarną przed śniadaniem. Otóż kawa pita w taki sposób jest w stanie wspomóc odchudzanie. Jak to się dzieje? Związki zawarte w kawie zaczynają uwrażliwiać tkanki na insulinę. Zaczyna zachodzić wówczas tak zwany proces lipolizy. Kwasy tłuszczowe uwalniają się swobodniej z adipocytów, czyli komórek, które gromadzą tłuszcz. Tkanka tłuszczowa zaczyna się więc spalać o wiele szybciej. Ponadto kawa obniża też apetyt. Po jej wypiciu później zaczyna mieć się ochotę na spałaszowanie śniadania. 

A co z wadami? Kawa pita przed posiłkiem może bardzo źle wpłynąć na nasze samopoczucie. W trakcie jej kosztowania zapewne będzie dopisywał nam świetny humor, jednakże po pewnym czasie zapewne zniknie. Wszystko przez to, że kawa na czczo zwiększa produkcję hormonu stresu, co objawia się zaniepokojeniem i rozdrażnieniem. 

Poza tym picie kawy przed śniadaniem źle wpływa na wchłanianie się składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, witamina D, żelazo oraz wapń.

Zastępowanie śniadania filiżanką kawy jest zdecydowanie złym posunięciem dietetycznym. Warto mieć na uwadze, że pokawowe uczucie sytości będzie towarzyszyło nam jedynie przez chwilę. To tylko mamienie żołądka. Po upłynięciu dłuższego czasu poczujemy większy głód niż zazwyczaj i... zjemy nawet dwa razy większą porcję.

Zobacz także: Nappuccino. Nowy sposób na błyskawiczną regenerację

Polecane wideo

Stylowe stroje kąpielowe, w których będziesz wyglądać genialnie
Stylowe stroje kąpielowe, w których będziesz wyglądać genialnie - zdjęcie 1
Komentarze (85)
Ocena: 4.91 / 5
gość (Ocena: 5) 17.12.2022 07:37
Mm f gr. F non ne
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.12.2022 07:36
V. Fcx
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.12.2022 07:35
P lv (⁠*⁠_⁠*⁠):⁠-⁠!(⁠T⁠T⁠)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.12.2022 21:08
Sdddx
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.12.2022 21:08
Hbnjjpllmmmmjmn
odpowiedz

Polecane dla Ciebie