Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kim są fleksitarianie?

Co się kryje pod tajemniczym terminem „fleksitarianizm”? Wyjaśniamy, na czym polega ta popularna dieta.
Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kim są fleksitarianie?
Fot. iStock
12.03.2022

Słowa, takie jak fleksitarianie, czy fleksitarianizm dosłownie opanowały Internet. Wyjaśniamy, na czym polega ta najbardziej popularna dieta ostatniego czasu i jakie zasady nią rządzą. 

Zobacz także: Mniej soli, więcej zdrowia. Czym zastępować sól w kuchni?

Czym jest fleksitarianizm?

Fleksitarianim jest dietą, która opiera się na składnikach roślinnych. Jest ona jednak znacznie mniej restrykcyjna aniżeli dieta wegetariańska, nie mówiąc już o wegańskiej. Otóż fleksitarianie nie dokonują całkowitej eliminacji ze swojego jadłospisu mięsa, ryb, czy owoców morza. Ich roślinna dieta ma po prostu niekiedy małe przerywniki, w których pozwalają sobie na sporadyczne jedzenie potraw mięsnych lub rybnych.

Nazwa diety idealnie odwzorowuje dietetyczną postawę fleksitarian. Ma ona anglojęzyczny źródłosłów - jej pierwszy człon pochodzi od słowa flexible, czyli elastyczny. 

Wady i zalety fleksitarianizmu

Fleksitarianie twierdzą, że niezamykanie się w restrykcyjnych schematach żywieniowych chroni ich przed niedoborami witamin i składników mineralnych, na które najczęściej narażeni są ich zdaniem wegetarianie i weganie. Poza tym twierdzą jednogłośnie, że ich życie jest dzięki podobnej postawie żywieniowej znacznie wygodniejsze.

Nie zasmucają cioci, kiedy w trakcie wystawnych obchodów imienin, mieliby odmówić poczęstowania się jej popisowymi schabowymi. Nie opanowuje ich szalona zazdrość na widok niemałej paczki przyjaciół, którzy w trakcie grillowania zajadają się szaszłykami. Na pewno łatwiej im także w podróży, gdy odwiedzają kraje, w których ciężko o wegetariański posiłek, takie jak Mongolia, czy Kirgistan.

Według dietetyków taka dieta ma też jednak i swoje minusy. U fleksitarian stuprocentowo pewnych, że w ich jadłospisie nie ma żadnych nieprawidłowości w dostarczaniu składników odżywczych, ale tylko okolicznościowo przyswajających mięsne dania, często zdarzają się mimo wszystko błędy dietetyczne.

Ich dietą nie rządzi uporządkowanie i bardzo pieczołowite podejście do komponowania posiłków, jakie znamionuje na przykład wegan. Przekonani, że epizodyczne kosztowanie mięsa, czy ryb daje im zapas potrzebnych witamin, żelaza, czy białka, są zbyt pewni, że nie czekają ich nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne w postaci anemii, zaburzenia równowagi bakteryjnej, czy odpornościowej.  

Zobacz także: Czule o czosnku. Jakie ma zdrowotne właściwości?

Polecane wideo

Wiosenny manicure jeszcze nigdy nie był tak piękny. 7 ślicznych trendów
Wiosenny manicure jeszcze nigdy nie był tak piękny. 7 ślicznych trendów - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.03.2022 11:16
Już nie wymyślajcie. Jest to po prostu wszystkożerność.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie